Używamy ciasteczek do poprawnego wyświetlania tej strony. Jeśli nie wyrażasz zgody, zmień ustawienia przeglądarki.

Ok
Paweł Purski

Nauka jednoczy Ukrainę

To już druga edycja Pikników Naukowych w Ukrainie. Ania już prawie spakowana. Jeszcze tylko baner, rama do sitodruku i sam sitodruk i oczywiście wizytówki. Na Ukrainie, jeśli masz wizytówkę, to w końcu znaczysz więcej.

Anna Wożniak, koordynatorka projektu Pikniki Naukowe w Ukrainie, źródło: Fiundacja Wspólna Europa

Anna Wożniak, koordynatorka projektu Pikniki Naukowe w Ukrainie, źródło: Fundacja Wspólna Europa

Siedem miast. Lwów, Tarnopol, Dniepropietrowsk, Krzywy Róg, Charków, Kijów i Łuck. Pierwszy piknik już 6 września. Wszystko dopięte na ostatni guzik. Ale czy aby na pewno? Anna jeszcze dzwoni, potwierdza udział Ministerstwa Nauki Ukrainy na kijowskim pikniku w Parku Szewczenki. O 20:00 Skype z koordynatorami z całego kraju. Pikniki Naukowe jednoczą Ukrainę, napastowaną zbrojnie przez terrorystów i rosyjskie wojsko. Gdyby nie to, że Rosja zajęła Krym i destabilizuje wschód kraju, to byłby ósmy i dziewiąty piknik – na Krymie i w Ługańsku, tak jak rok temu.

– Za pięć lat pikniki będą we wszystkich oblastiach Ukrainy” – pewnie mówi Anna. – To projekt, który łączy wschód z centrum i zachodem. Daje możliwości komunikacji uczonych z całego kraju i wspiera innowacyjność ukraińskich młodych naukowców – dodaje. Idea jest prosta – chodzi o to, żeby bardziej zainteresować ludzi pięknem nauki. W trakcie pikników na świeżym powietrzu młodzi naukowcy przeprowadzają, wraz z uczestnikami efektowne doświadczenia. Na przykład ekipa z Mindhack zakłada dzieciakom specjalny hełm na głowę, żeby swoimi myślami kierowały robotami. Ale żeby pokazywać piękno nauki nie trzeba wcale wyrafinowanych narzędzi. Wiedzieliście, że nadmuchane balony można nadziać na drewnianą wykałaczkę, nie rozrywając ich? – Nauka jest wśród nas – tajemniczo uśmiecha się Ania.

Anna Woźniak to wulkan energii. Ma zaledwie 30 lat, dużo doświadczenia w realizacji projektów międzynarodowych i etnograficznych i dobre oko do fotografii. Współtworzy Eastbook.eu i Fundację Wspólna Europa i realizowała projekty Study Tours to Poland. To właśnie spośród absolwentów STP rekrutują się lokalni koordynatorzy projektu. – Korzystamy z doświadczenia młodych liderów, których sami ukształtowaliśmy w ramach realizowanych przez nas wizyt studyjnych – podkreśla Ania.

Niemal nikt na początku nie wierzył w powodzenie projektu. Nawet Centrum Nauki Kopernik, które objęło Pikniki patronatem merytorycznym, przy pierwszej edycji z powątpiewaniem kręciło głową. Anna jednak postanowiła udowodnić, że jej pomysł się powiedzie. W ubiegłym roku zaufała jej tylko Polsko-Amerykańska Fundacja Wolności. W tym roku już nie tylko PAFW, ale też Fundacja Wiktora Pińczuka i Centrum Inicjatyw Międzykulturowych oraz wielu indywidualnych donorów. Fundacja Wspólna Europa, pod której skrzydłami działa Anna prowadzi obecnie rozmowy z organizacjami wspierającymi startupy w celu pozyskania strategicznego finansowania dla kolejnych edycji Pikników.

Po zmianie władzy w Ukrainie zmieniło się też podejście lokalnych polityków. Już nie ma mowy o obojętności, ale jest entuzjazm i zaangażowanie. Wiceminister nauki Ukrainy Maksim Striha, który dwa dni po objęciu urzędu przyjechał z roboczą wizytą do Polski, specjalnie prosił o spotkanie z Anną. Ministerstwo zainteresowane jest długoletnią współpracą i gdyby nie to, że Ukraina musi sobie teraz radzić z terrorystami, to wsparcie z jego strony byłoby z pewnością większe.

W poprzedniej edycji Pikniki odwiedziło prawie 16 tysięcy osób. W tej edycji Anna liczy, że będzie to ponad 30 tysięcy. W całym zamieszaniu, jakie teraz ma miejsce w Ukrainie, mieszkańcy kraju tym bardziej potrzebują normalności. Ukraina to nie tylko strzały na Donbasie, ale przede wszystkim życie milionów zwykłych Ukraińców, dla których Pikniki Naukowe to okazja do tego, żeby wziąć swoje dzieci, spotkać się i zapomnieć o troskach dnia codziennego.

Facebook Comments
Paweł Purski

Absolwent filozofii na Wydziale Filozofii Chrześcijańskiej Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie. Studiował na Studium Europy Wschodniej Uniwersytetu Warszawskiego na specjalizacji Rosja/Azja Centralna. Stażysta m.in. w Biurze Bezpieczeństwa Narodowego. Był pierwszym redaktorem naczelnym Eastbooka, a następnie przez prawie cztery lata współpracował z posłem do PE Pawłem Kowalem. Obecnie Przewodniczący Rady Fundacji Wspólna Europa. Zawodowo zajmuje się komunikacją strategiczną.

ZOBACZ WSZYSTKIE ARTYKUŁY