Używamy ciasteczek do poprawnego wyświetlania tej strony. Jeśli nie wyrażasz zgody, zmień ustawienia przeglądarki.

Ok
Dawid Cecuda

Znaczenie programu Erasmus + na IX edycja Forum Ekonomicznego Młodych Liderów

Podczas Forum Ekonomicznego Młodych Liderów organizatorzy przygotowali wydarzenie na najwyższym poziomie – młodzi ludzie mieli możliwość uczestniczenia w wielu interesujących rozmowach i szkoleniach z zakresu ekonomi jak również polityki międzynarodowej. W pierwszych dyskusjach przebijało się znaczenie programu Erasmus + dla mobilizacji młodych liderów regionu.

www.forum-leaders.eu

www.forum-leaders.eu

Pierwszy dzień Forum, rozpoczęły szkolenia przygotowane przez Fundacje Rozwoju Systemu Szkolnictwa. Uczestnicy sami proponowali tematy warsztatów, organizując się w małych grupach. Warsztaty odbywały się w dwóch panelach. Dotyczyły sytuacji młodych ludzi w krajach europejskich oraz szans i barier w rozwoju osobistym. Ważnym tematem poruszonym podczas warsztatów była aktualna sytuacja w Europie. Debaty po każdym panelu pomogła w lepszym zapoznaniu, integracji jak również bliższym poznaniu „kultury myślenia” młodych liderów.

Forum rozpoczęło się od Śniadania Prasowego, w którym uczestniczyli: Ryszard Nowak (Prezydent Miasta Nowego Sącza), Marta Mordarska (Małopolski Sejmik Wojewódzki), Anna Moskwa (Prezes Europejskiego Domu Spotkań – Fundacja Nowy Staw), Vit Simral (Lider Młodzieży). Tomasz Bratek (Zastępca dyrektora generalnego Fundacji Rozwoju Systemu Edukacji) zwrócił uwagę, iż w spotkaniach biorą udział zarówno aktywiści, biznesmeni, ekonomiści, naukowcy i każdy z nich prezentuje inne poglądy, co daje możliwości do dyskusji oraz weryfikacji informacji, które podają media.

Śniadanie Prasowe

Śniadanie Prasowe

Pani Prezes Anna Moskwa przedstawiła program Forum oraz główne zagadnienia, które będą podejmowane w najbliższych dniach. Zwróciła uwagę, na potrzebę promocji programu Erasmus+, który był najszerzej omawianą inicjatywą. Erasmus+ ma przyczyniać się do rozwijania umiejętności jego uczestników oraz zwiększania ich szans na zatrudnienie, a co najważniejsze wspieranie w tworzeniu dialogu pomiędzy młodzieżą. W przyszłym roku zostanie otwarta współpraca z Ukrainą, Mołdawią i Gruzją, a ma to na celu zbliżanie ludzi do jedności idei i zasad państwa demokratycznego.

Tomasz Bratek zwrócił uwagę na istotę Młodych Liderów w kreowaniu wspólnej przyszłości w czasach, które są trudne i mogą być jeszcze trudniejsze biorąc pod uwagę wydarzenia na Ukrainie. Młodzi Liderzy powinni rozwijać, budować przyszłość poprzez wpływanie na decydentów politycznych. Według Bratka młodzi muszą wspólnie pracować dla Europy. Dlatego Erasmus +, który poszerzył współprace Polski z krajami Wschodnimi Dzięki programowi, w przyszłym roku, w Polsce powstanie 500 nowych miejsc dla studentów z Ukrainy.

Więcej o programie Erasmus+ czytaj tutaj.

Przeczytaj również:

Przed nami IX edycja Forum Ekonomicznego Młodych Liderów

Forum Ekonomiczne Młodych Liderów: największe wyzwania przed Europą

Facebook Comments

Student stosunków międzynarodowych o specjalizacji dyplomacja współczesna. Od samego początku mojej działalności interesuje się sprawami ekonomii i polityki w sferze międzynarodowej, z czym wiąże swoja przyszłość. Moje zainteresowania skupiają się wokół takich państw jak Turcja, Rosja, Azerbejdżan i polityka wschodnia. Przygotowuje konferencje, spotkania z ekspertami ze wspomnianej tematyki, jak również szkolenia z zakresu technik negocjacji, mowy ciała, komunikacji kulturowej itd. Moją przyszłą pracę wiąże z dyplomacją i służbą zagraniczną.

ZOBACZ WSZYSTKIE ARTYKUŁY