Używamy ciasteczek do poprawnego wyświetlania tej strony. Jeśli nie wyrażasz zgody, zmień ustawienia przeglądarki.

Ok

Jutro PE głosuje nad umowy stowarzyszeniowej z Ukrainą

Umowa stowarzyszeniowa z Ukrainą zostanie poddana pod głosowanie jutro na posiedzeniu plenarnym Parlamentu Europejskiego w Strasburgu. – Umowę głosujemy w specjalnym, przyspieszonym trybie ze względu na dramatyczną sytuację na Ukrainie. Ma to zatrzymać falę spekulacji, co do możliwości zmiany zapisów umowy lub zablokowania procesu ratyfikacji. – powiedział podczas konferencji prasowej w Biurze Informacyjnym Parlamentu Europejskiego w Warszawie sprawozdawca PE do spraw Ukrainy, poseł Jacek Saryusz-Wolski. Stało się jednak inaczej…

Parlament Europejski Strasbourg, autthor: European Parliament, źródło: flickr.com

Parlament Europejski Strasbourg, autthor: European Parliament, źródło: flickr.com

Zdaniem posła, umowa może być przyjęta ogromną większością głosów, na co może wskazywać wcześniejsze głosowanie w komisji spraw zagranicznych PE, podczas którego 49 posłów było „za”, a 8 „przeciw”.

Głosowanie, zaplanowane na wtorek 16 września br, będzie się odbywało w tym samym momencie w Strasburgu i w Kijowie, gdzie umowę będzie ratyfikował parlament ukraiński. – Na moment głosowania Parlament Europejski i Wierchowna Rada połączą się telemostem, dzięki czemu obie izby będą się nawzajem widziały na telebimach.” – powiedział sprawozdawca.

Ratyfikację w Strasburgu poprzedzi trzygodzinna debata z udziałem wysokiego przedstawiciela Unii do spraw zagranicznych i polityki bezpieczeństwa Catherine Ashton na temat sytuacji na Ukrainie. Jeśli umowa zostanie przyjęta, zacznie obowiązywać od  końca 2015 roku. Poprzednio umowa miała obowiązywać od listopada 2014 roku, jednak po trójstronnym spotkaniu UE-Ukraina-Rosja, Ukraina został zmuszona przez Moskwę przy udziale Brukseli do odłożenia implementacji umowy.

Przypomnijmy, że niepodpisanie umowy stowarzyszeniowej przez poprzedniego prezydenta Ukrainy, Wiktora Janukowycza, rozpoczęły falę protestów w Kijowie, która doprowadziła do powstania miasta namiotowego na Placu Niezależności w centrum ukraińskiej stolicy i w następstwie do wielomiesięcznych protestów i zamieszek. Nowe ukraińskie władze, które doszły do władzy po protestach i ucieczce byłego prezydenta Janukowycza do Rosji, podpisały umowę stowarzyszeniową w czerwcu 2014 roku.

źródło: Biuro Informacyjne Parlamentu Europejskiego

Facebook Comments
ZOBACZ WSZYSTKIE ARTYKUŁY