Używamy ciasteczek do poprawnego wyświetlania tej strony. Jeśli nie wyrażasz zgody, zmień ustawienia przeglądarki.

Ok
Maciej Zaniewicz

Przegląd prasy rosyjskiej – co czytają Rosjanie?

Eastbook.eu rozpoczyna cykl „Przegląd rosyjskiej prasy”. Co tydzień, nasz korespondent w Rosji, Maciej Zaniewicz, będzie wybierał najciekawsze artykuły z rosyjskiej prasy. Przegląd ma służyć dwóm celom. Ma informować Polaków, o tym co dzieje się w Rosji i pokazywać co w gazetach czytają Rosjanie. Rosyjska prasa będzie prezentowana bez komentarza, w formie takiej w jakiej trafia do czytelnika w Rosji. Jestem pewien, że pomoże to śledzić dynamikę wydarzeń wewnątrz Federacji Rosyjskiej oraz zrozumieć nastroje wśród rosyjskiego społeczeństwa. Zapraszam serdecznie.

Paweł Lickiewicz, Redaktor Naczelny Eastbook.eu

Długa stagnacja w Rosji, Vedomosti.ru

Najwięcej miejsca w rosyjskiej prasie zajmują problemy rodzimej gospodarki. Gazeta Vedomosti analizuje prognozę rozwoju Rosji opublikowaną przez Bank Światowy. Przewiduje ona trzy scenariusze rozwoju Rosji: bazowy, optymistyczny i pesymistyczny. Wariant bazowy zakłada, że zachodnie sankcje będą zniesione w połowie 2015 roku, a ich najsilniejszy wpływ na gospodarkę Rosji zostanie odnotowany pod koniec 2014 roku, kiedy czeka ją recesja. Scenariusz pesymistyczny przewiduje zachowanie sankcji i dodatkowe ograniczenia w handlu między UE i Rosją, w tym spadek importu gazu. W takim przypadku Rosję czeka dalszy spadek poziomu inwestycji, inflacja na poziomie do 10% i recesja w roku 2015 i 2016 na poziomie 0,9% i 0,4%. Zgodnie z wariantem optymistycznym sankcje zostaną zniesione przez UE i USA już w 2014 roku, a rosyjską gospodarkkę czeka wzrost na poziomie 1,3% w 2016 roku. Bank Światowy podkreśla, że pierwsze efekty zachodnich sankcji są już zauważalne. Wśród nich wymienia spadek wzrostu popytu wewnętrznego (głównej siły napędowej rosyjskiej gospodarki) z 7% do 0% i odpływ kapitału zagranicznego, przy jednoczesnym, który nie może zostać zamortyzowany przez spółki rosyjskie, których zdolności inwestycyjne osiągnęły maksymalny pułap.

Prognoza ekonomiczna Banku światowego dot. Eosji

Prognoza ekonomiczna Banku światowego dot. Eosji

 Liczba tygodnia: 0,5 – tyle procent, zgodnie z danymi Banku Światowego i Ministerstwa Rozwoju Gospodarczego FR, ma wynieść wzrost rosyjskiego PKB w 2014 roku. Wcześniejsze prognozy przewidywały wzrost na poziomie 3%.
.

Rosja wstała z kolan i teraz podnosi ceny, Novaya Gazeta, Nr 108, 26.09.2014

Novaya Gazeta nie kryje swojego krytycznego podejścia do rosyjskiej polityki zagranicznej i gospodarczej. W swoim artykule Julia Łatynina krytykuje między innymi: pomysł obłożenia 10% podatkiem producentów oprogramowania komputerowego, który ma zostać przeznaczony na rządowy program  wsparcia sektora IT; projekt ustawy zabraniającej korzystania z tanich operatorów telefonicznych w rozmowach międzynarodowych; projekt ustawy o rekompensatach dla oligarchów, których zagraniczne nieruchomości zostały zajęte w związku z sankcjami. Największej krytyce została poddana decyzja o aneksji Krymu i wprowadzeniu sankcji wobec Zachodu, która doprowadziła do spadku sprzedaży detalicznej w centrach handlowych o 40%, spadku w sprzedaży samochodów od 30-50% i wymusiła na firmach NOVATEK i Rosneft’ konieczność zwrócenia się do rządu FR o wsparcie (odpowiednio 100 mld rubli i 1,5 tln rubli).

Dynamiczny wzrost gospodarczy i napływ zagranicznych inwestycji, Rossijskaja Gazieta

Jak będzie rosnąć światowa ekonomia w najbliższe trzy lata. Świat, USA, UE, Rosja.

Wzrost gospodarczy Rosji wykres, źródło: Ministerstwo Gospodarki Rosji

Jak będzie rosnąć światowa ekonomia w najbliższe trzy lata. Świat, USA, UE, Rosja. Wzrost gospodarczy Rosji wykres, źródło: Ministerstwo Gospodarki Rosji

Swoją prognozę dla rozwoju gospodarczego Rosji opublikowało również Ministerstwo Rozwoju Gospodarczego. Choć prognozy rosyjskiego resortu dla wzrostu PKB Rosji w 2014 roku są zbieżne z prognozami Banku Światowego, to w kolejnych latach zasadniczo odbiegają od najbardziej optymistycznych założeń BŚ. Zgodnie z przewidywaniami MRG, w latach 2015 – 2016 wzrost rosyjskiego PKB utrzyma się na poziomie 3,3%, by w 2017 roku osiągnąć imponujące 4,3%. Prognozy MRG wyjaśnia państwowa Rossijskaja Gazieta. Zgodnie z jej założeniami, pomimo odpływu zagranicznych inwestycji na poziomie 100 – 120 mld USD, w najbliższych latach należy się spodziewać masowego powrotu inwestorów na rynek rosyjski. Miałoby to być związane z prawdopodobnym złagodzeniem lub całkowitym zniesieniem sankcji przez Zachód do końca 2014 roku. Drugim czynnikiem ma być zakończenie programu skupu obligacji przez USA i podwyższenie stóp procentowych, co miałoby skłonić inwestorów do inwestowania na rynkach wschodzących, w tym  w Rosji. Wśród innych czynników stymulujących wzrost gospodarczy Rosji wymienia się: zacieśnienie współpracy z gospodarkami azjatyckimi, dywersyfikację eksportu surowców do Chin oraz utrzymanie ceny ropy naftowej na poziomie powyżej 100 USD za baryłkę, dzięki wzrostowi zapotrzebowania w Chinach i działalności państw OPEC.

Masowe mogiły w Donbasie, Rossijskaja Gazieta [1], [2]

Relacja dziennikarki RT.com ze wschodniej Ukrainy, źródło: twitter: @MFinoshina_RT

Relacja dziennikarki RT.com ze wschodniej Ukrainy, źródło: twitter: @MFinoshina_RT

Nie mniej uwagi niż gospodarce rosyjskie media udzielają doniesieniom o odkryciu masowych mogił na terenach wschodniej Ukrainy kontrolowanych przez separatystów. W wywiadzie udzielonym gazecie łotewski, pracownik OBWE, Ejnars Graudinsz opowiada o odkrytych w obwodzie donieckim masowych mogiłach, w których znaleziono ponad 400 ciał. Obserwatorzy pojawili się w dwóch miejscach masowego pochówku – w Niżnej Krynce i w okolicach kopalni Kommunarskaja Nr 22. Ciała znajdowały się w zaawansowanym stanie rozkładu i były przykryte cienką warstwą ziemi. Część z nich została przetransportowana do kostnic w Doniecku, gdzie poddane zostaną ekshumacji przez MSW, prokuraturę i milicję Donieckiej Republiki Ludowej. Rossijskaja Gazieta, powołując się na deklarację specjalnej przedstawiciel OBWE ds. walki z handlem ludźmi Madiny Dżarbusynowej, informuje również o możliwości wystąpienia na Ukrainie handlu organami pobranymi u pochowanych w masowych mogiłach ofiar mordu.

Ławrow przypomniał Obamie grzechy USA, Niezawisimaja Gazieta

Niezawisimaja Gazieta relacjonując wystąpienie ministra spraw zagranicznych Rosji, Siergieja Ławrowa na Zgromadzeniu Ogólne ONZ, zwraca uwagę na ostry ton w jakim skrytykował on politykę zagraniczną Obamy. Przypominał on bezprawność bombardowania Jugosławii w 1999 roku, wkroczenia do Iraku, napaści na Libię, przewrotu w Afganistanie, próby agresji na Syrię i udziału w dokonaniu przewrotu politycznego na Ukrainie. Ton Ławrowa miał być odpowiedzią na wystąpienie Baracka Obamy, który mówiąc o wyzwaniach dla międzynarodowego bezpieczeństwa porównał zagrożenie rosyjską inwazją w Europie do działalności terrorystycznej Państwa Islamskiego i wirusa Ebola.

W swoim wystąpieniu Ławrow odniósł się również do bombardowania Państwa Islamskiego przez USA i jej sojuszników. Uznał on znaczenie walki z terroryzmem, podkreślając przy tym konieczność przestrzegania prawa międzynarodowego, które wymaga zgody Rady Bezpieczeństwa ONZ lub Syrii na bombardowanie obiektów na jej terytorium.

Łotysze masowo przyjmują obywatelstwo rosyjskie, Rossijskaja Gazieta

„W chwili obecnej rosyjskie obywatelstwo przyjmują tak „nieobywatele” jak i obywatele Łotwy, zrzekając się swojego poprzedniego statusu (…)”, cytuje swojego łotewskiego korespondenta, Aleksandra Gaponienkę Rossijskaja Gazieta. Przyczyną zjawiska ma być polityka łotewskiego rządu, zmierzająca do podniesienia wieku emerytalnego z 62 do 65 lat. Miałoby to skłaniać Łotyszy do przyjmowania rosyjskiego obywatelstwa w celu wcześniejszego przejścia na emeryturę, która w porównaniu z łotewską jest wyższa. Pobieranie rosyjskiej emerytury umożliwia obywatelom Rosji mieszkającym na Łotwie „umowa emerytalna” zawarta między państwami.

Poroszenko przygotowuje się do kolejnej rzeźni, Niezawisimaja Gazieta

Nie bez echa w rosyjskich mediach obszedł się dekret prezydenta Nr 744/2014 „O nadzwyczajnych środkach obrony Ukrainy i wzmocnienia jej obronności”. Redakcja Niezawisoj Gaziety komentuje najbardziej kontrowersyjne zapisy jakie znalazły się w dokumencie. Największe wątpliwości budzi jej zdaniem decyzja o wprowadzeniu na Ukrainie „okresu specjalnego” (особый период). NG przypomina, że zgodnie z terminologią wojskową, „okres przejściowy” służy przygotowaniu państwa do wojny oraz przewiduje wprowadzenie stanu wojennego. Ponadto dokument przewiduje zamknięcie ukraińsko-rosyjskich przejść granicznych, zwiększenie budżetu obronnego i organizowanie dodatkowych działań mających na celu zlikwidowanie terroryzmu w obwodach donieckim i ługańskim. NG zwraca uwagę, że dekret Poroszenki przeczy warunkom zawieszenia broni i wskazuje na to, że jest ono traktowane przez stronę ukraińską jako moment niezbędny do wzmocnienia armii przed wznowieniem „rzeźni na Donbasie”.

Następny przegląd prasy już w czwartek 9 października.
Przeczytaj pozostałe artykuły Macieja Zaniewicza

Facebook Comments

Absolwent stosunków międzynarodowych i rosjoznawstwa na Uniwersytecie Jagiellońskim. Pisze i czyta na temat Europy Wschodniej.

Kontakt: maciej.zaniewicz@eastbook.eu

ZOBACZ WSZYSTKIE ARTYKUŁY