Używamy ciasteczek do poprawnego wyświetlania tej strony. Jeśli nie wyrażasz zgody, zmień ustawienia przeglądarki.

Ok
Paweł Purski

Pierwszy dzień Baltic Business Forum: reindustrializacja Europy i inwestycje w Kazachstanie

W Świnoujściu trwa szósta edycja Baltic Business Forum. Nadmorski hotel Interferie Medical Spa gości biznesmenów i polityków m. in. z Polski, Ukrainy, Litwy i Niemiec. W pierwszym dniu uczestnicy konferencji rozmawiali o reindustrializacji Europy i szansach inwestycyjnych dla polskich firm w Kazachstanie. 

Świnoujście, Fot. Mariusz Cieszewski

Komisja Europejska, w odpowiedzi na wyzwania związane z konkurencyjnością unijnych gospodarek, planuje zwiększenie udziału produkcji przemysłowej w Unii do poziomu 20 procent PKB. Wiceminister Skarbu Państwa Rafał Baniak podkreślał, że to nie polega na powrocie do dymiących kominów tylko na produkcji inteligentnej. Zauważył, że w Europie przestaje się mówić o dekarbonizacji gospodarki, wskazując na produkcję energii z węgla ze zmniejszoną emisją CO2. Minister Baniak wskazywał na duży potencjał, który tkwi w sektorze energetycznym. Jego zdaniem w ciągu najbliższych lat strategiczne inwestycje w elektrownie w Jaworznie, Kozienicach i Opolu przekroczą 100 mld zł.

Arkadiusz Krężel, Przewodniczący Rady Nadzorczej Impexmetal zwrócił uwagę, że Polska cały czas jest atrakcyjnym miejscem produkcji ze względu na koszty pracy. O ile w Niemczech godzina pracy pracownika wraz z podatkami sięga około 30 euro, to w Polsce jest to 8 euro. Goście sesji poświęconej reindustrializacji wskazywali na potrzebę innowacyjności w gospodarce i większą oszczędność energii. Jerzy Góra, wiceprezes Agencji Rozwoju Przemysłu zwrócił uwagę, że Polska znajduje się na 16 miejscu w Unii Europejskiej pod kątem energochłonności gospodarki.

W tym roku gościem honorowym Baltic Business Forum jest Kazachstan. W sesji poświęconej roli Kazachstanu w rozwoju współpracy pomiędzy Europą i Azją Yerik Utembayev, ambasador Kazachstanu w Polsce mówił, że przedsiębiorcy chcący inwestować w jego kraju mogą liczyć na zwolnienie z płacenia podatków przez 10 lat. Uczestnicy sesji wskazywali, że Kazachstan jest otwarty na polskie inwestycje. Kazimierz Marcinkiewicz, były premier wskazywał, że może na tym skorzystać nasz przemysł maszynowy, który jest dobrze znany w Kazachstanie. Zdaniem byłego szefa polskiego rządu nasze maszyny są na światowym poziomie technologicznym i czy są to maszyny górnicze, czy też tramwaje, autobusy czy pociągi – Kazachstan może być dużym rynkiem zbytu dla naszych towarów.

Podczas wtorkowych sesji uczestnicy Baltic Business Forum dyskutują m.in. o:

  • Sektorze e-commerce,
  • Nowoczesnych technologiach w komunikacji,
  • Gazie LNG w Europie Środkowo-Wschodniej,
  • Odnawialnych Źródłach Energii,
  • Konkurencyjności gospodarki opartej na energii,
  • Rozwoju transportu multimodalnego,
  • Turystyce biznesowej,
  • Najnowszych technologiach w gospodarce wodnej.

Patronem merytorycznym Baltic Business Forum jest Kulczyk Investments, a Partnerami głównymi są Gaz-System i PGNiG. Eastbook jest partnerem medialnym konferencji.

Relacja z pierwszego dnia konferencji

 

Autor korzystał z informacji dostarczonych przez Prezesa Polsko-Ukraińskiego Klubu Dziennikarzy Michała Niewiadomskiego.

Facebook Comments
Paweł Purski

Absolwent filozofii na Wydziale Filozofii Chrześcijańskiej Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie. Studiował na Studium Europy Wschodniej Uniwersytetu Warszawskiego na specjalizacji Rosja/Azja Centralna. Stażysta m.in. w Biurze Bezpieczeństwa Narodowego. Był pierwszym redaktorem naczelnym Eastbooka, a następnie przez prawie cztery lata współpracował z posłem do PE Pawłem Kowalem. Obecnie Przewodniczący Rady Fundacji Wspólna Europa. Zawodowo zajmuje się komunikacją strategiczną.

ZOBACZ WSZYSTKIE ARTYKUŁY