Używamy ciasteczek do poprawnego wyświetlania tej strony. Jeśli nie wyrażasz zgody, zmień ustawienia przeglądarki.

Ok
Paweł Purski

Baltic Business Forum – bezpieczeństwo energetyczne i inwestycje na Ukrainie

Szósta edycja Baltic Business Forum (BBF) w Świnoujściu za nami. W głowie wiele nowych informacji, pytań i inspiracji. Drugiego dnia konferencji najwięcej dyskusji wzbudził pomysł polskiej firmy Polenergia, polegający na budowie korytarza gazowego Wschód – Zachód. Czy ta inwestycja wzmacnia bezpieczeństwo energetyczne Polski? – pytali uczestnicy BBF.

 Świnoujście, Fot. Mariusz Cieszewski

 

Korytarz Wschód-Zachód

Polenergia i Naftogaz pracują wspólnie nad utworzeniem Korytarza Wschód-Zachód – ujawnił podczas wtorkowej sesji „Nowy gaz na nowym rynku” wiceprezes Polenergii Radosław Dudziński. Inwestycja składa się z kilku części. Są to, spodziewany w połowie 2015 r. gazoport w Świnoujściu, projektowany gazociąg Szczecin-Bernau, system przesyłowy Gaz-Systemu, interkonektory ze Słowacją i Czechami, nowe połączenie Polska-Ukraina oraz podziemne magazyny gazu w okolicach Lwowa.

Według Dudzińskiego gazociąg na Ukrainę pozwoliłby na eksport 8 mld m3 błękitnego paliwa rocznie na Wschód i 7 mld m3 na Zachód. Powierzchnia magazynów gazowych w okolicach Lwowa to 18 mld m3, z czego 9 mld mogą wykorzystać strony trzecie. Wiceprezes Polenergii podkreślał, że interkonektor Bernau-Szczecin daje nowe możliwości dla gazoportu i wzmacnia rolę Polski jako kraju tranzytowego.

Pływający litewski terminal LNG

Podczas sesji gazowej Jarosław Niewierowicz, były minister energetyki Litwy z Akcji Wyborczej Polaków na Litwie poinformował, że od 1 stycznia 2015 roku terminal LNG w Kłajpedzie będzie mógł przyjmować pierwsze statki ze skroplonym gazem. Terminal FSRU (Floating Storage and Regasification Unit) będzie początkowo dostarczał 0,5 mld metrów sześciennych gazu rocznie, czyli około 20% rocznego zapotrzebowania Litwy.

Podobny terminal ma zacumować w ciągu 9-12 miesięcy od podjęcia decyzji politycznej w porcie Jużnyj w Odessie – poinformował Sergiy Jewtuszenko, prezes Agencji Inwestycji i Projektów Narodowych Ukrainy. Możliwości przeładunkowe terminalu mają wynieść około 5 mld m3 rocznie. To około 10 procent rocznego zapotrzebowania Ukrainy na błękitne paliwo. Koszt terminala ma wynieść około 800 milionów dolarów.

Kryzys ukraiński jako szansa

Ostatniego dnia Baltic Business Forum Sergiy Jewtuszenko podczas sesji plenarnej pt. „Inwestycje na Ukrainie – Kryzys jako szansa” mówił, że mimo rosyjskiej agresji na Donbas, zmiany polityczne na Ukrainie doprowadziły do strukturalnych reform gospodarczych. Po zmianie władzy poprawił się klimat inwestycyjny, a Ukraina awansowała w rankingu Global Competitiveness Report 2014-2015 z 84. na 76. miejsce. 14 października br. przyjęto pakiet ustaw antykorupcyjnych, dzięki któremu Ukraina będzie miała większe szanse na wprowadzenie rządów prawa w praktyce. Ponadto, wprowadzanie umowy stowarzyszeniowej jest dla nowych władz w Kijowie impulsem do reform.

Patronem merytorycznym Baltic Business Forum był Kulczyk Investments, a Partnerami głównymi Gaz-System i PGNiG. Eastbook był partnerem medialnym konferencji.

Autor korzystał z informacji dostarczonych przez Prezesa Polsko-Ukraińskiego Klubu Dziennikarzy Michała Niewiadomskiego.

Facebook Comments
Paweł Purski

Absolwent filozofii na Wydziale Filozofii Chrześcijańskiej Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie. Studiował na Studium Europy Wschodniej Uniwersytetu Warszawskiego na specjalizacji Rosja/Azja Centralna. Stażysta m.in. w Biurze Bezpieczeństwa Narodowego. Był pierwszym redaktorem naczelnym Eastbooka, a następnie przez prawie cztery lata współpracował z posłem do PE Pawłem Kowalem. Obecnie Przewodniczący Rady Fundacji Wspólna Europa. Zawodowo zajmuje się komunikacją strategiczną.

ZOBACZ WSZYSTKIE ARTYKUŁY