Używamy ciasteczek do poprawnego wyświetlania tej strony. Jeśli nie wyrażasz zgody, zmień ustawienia przeglądarki.

Ok

Drugie Dni Partnerstwa Wschodniego w Brukseli

Województwa Polski Wschodniej organizują drugie „Dni Partnerstwa Wschodniego”. W Brukseli odbędzie się konferencja na temat przyszłości programu. W dniach 4-6 listopada odbędzie się szereg wydarzeń kulturalnych i artystycznych. 5 listopada w ramach warsztatów na temat społecznego wymiaru Partnerstwa Wschodniego odbędzie się prezentacja projektu Eastbook.eu.

Bruksela, Grand Plac, autor: Ton Nolles, źródło: Flickr.com

Bruksela, Grand Plac, autor: Ton Nolles, źródło: Flickr.com

Dom Polski Wschodniej w Brukseli, będący wspólnym przedstawicielstwem pięciu województw Polski Wschodniej, od kilku ostatnich lat jest jednym z głównych aktorów na poziomie międzyregionalnym w zakresie działań związanych z promowaniem idei Partnerstwa Wschodniego oraz gospodarzem i organizatorem wielu spotkań, warsztatów i konferencji związanych z tą inicjatywą.

Dom Polski Wschodniej, przedstawicielstwo pięciu wschodnich województw Polski w Brukseli działa na rzecz promowania idei Partnerstwa Wschodniego. W dniach 4 – 6 listopada 2014 r. w Brukseli po raz drugi odbędą się „Dni Partnerstwa Wschodniego”, w ramach, których mieć miejsce będzie szereg wydarzeń o charakterze politycznym, społecznym i artystycznym.

Zobacz Program Dni Partnerstwa Wschodniego 4-6 listopada

Celem organizowanych drugich „Dni Partnerstwa Wschodniego” jest zainicjowanie szeroko rozpowszechnionej dyskusji na temat kształtu inicjatywy Partnerstwa Wschodniego w nowej perspektywie finansowej Unii Europejskiej oraz promowanie współpracy samorządów z krajami objętymi inicjatywą, m.in. poprzez wdrażanie wspólnych projektów i tworzenie nowych inicjatyw w tym zakresie.

Trzydniowe wydarzenie rozpoczęte zostanie  otwarciem wystawy fotografii „Eastreet vol.2”, będącej jedyną na świecie tak dużą prezentacją fotografii ulicznej z Europy Wschodniej. Intencją twórców było zebranie i zaprezentowanie zbiorowego portretu człowieka w przestrzeni publicznej Europy Wschodniej. Na wystawę składają się prace prezentujące przestrzeń publiczną krajów Europy Wschodniej, wybrane przez kuratorów w ramach otwartego konkursu.

Drugi dzień „Dni Partnerstwa Wschodniego” rozpocznie konferencja pt. Przegląd Partnerstwa Wschodniego. Wyzwania polityczne i przyszła perspektywa finansowa”, która odbędzie się w siedzibie Parlamentu Europejskiego. Konferencja przeprowadzona będzie w formule panelu politycznego, którego celem będzie m.in. przedstawienie bieżącej polityki Unii Europejskiej wobec państw objętych inicjatywą Partnerstwa Wschodniego oraz stanowiska Polski w tym kontekście. Druga część konferencji poświęcona będzie propozycjom Komisji Europejskiej dotyczącym wspierania krajów objętych inicjatywą Partnerstwa Wschodniego w latach 2014 – 2020 oraz stanowisku dotyczącemu  oczekiwań tych państw wobec instytucji europejskich.

Kolejnym punktem programu będą warsztaty o tematyce społecznej, które odbędą się w siedzibie Europejskiego Funduszu na Rzecz Demokracji (EED), którego dyrektorem jest Jerzy Pomianowski. Podczas warsztatów odbędzie się dyskusja na temat społecznego wymiaru Partnerstwa Wschodniego oraz projektów transgranicznych wdrażanych przez województwa Polski Wschodniej z partnerami ze Wschodu. Podczas warsztatów będzie miała miejsce prezentacja projektu Eastbook.eu przeprowadzona przez redaktora naczelnego Eastbook.eu, Pawła Lickiewicza.

Drugi dzień „Dni Partnerstwa Wschodniego” zakończy koncert zespołu „The Ukrainians”, który na scenie gra już nieprzerwanie od 20 lat. Historia tego niezwykłego zespołu zaczyna się pod koniec lat 80-tych, kiedy to dowodzony przez Petera Solowkę brytyjski, nowofalowy zespół The Wedding Present wydał nieszablonową płytę zawierającą nagrania z sesji radiowych dla BBC zatytułowaną „Ukrainskie Vistupi U Johna Peela”, na której znalazły się ukraińskie pieśni ludowe w wersjach punk-folkowych. Muzyka „The Ukrainians” to przede wszystkim zainspirowane kulturą przodków artystów szybkie i skoczne ludowe pieśni ukraińskie w rockowym wykonaniu.

Przed koncertem otwarta zostanie wystawa „Rozwój przedsiębiorczości wśród młodzieży szkolnej opartej na twórczości artystycznej i rzemieślniczej”. Wystawa prezentuje twórczość artystyczną polską i ukraińską. Przedstawia rękodzieło artystyczne wykonane przez uczniów Zespołu Szkół z Ukraińskim Językiem Nauczania z Górowa Iławeckiego (Warmińsko-Mazurskie) w różnych technikach takich jak: malarstwo na płótnie, pastel suchy, wyszywanie krzyżykiem na płótnie, malarstwo na szkle, rzeźba w drewnie.

Eaststreet2 wystawa fotografii ulicznej, źródło: Facebook.com/Eastreet.eu

Eaststreet2 wystawa fotografii ulicznej z Europy Wschodniej, źródło: Facebook.com/Eastreet.eu

Trzeci dzień „Dni Partnerstwa Wschodniego” to przede wszystkim możliwość odwiedzenia siedziby Domu Polski Wschodniej w Brukseli, który otwarty będzie tego dnia dla wszystkich zainteresowanych sztuką. W reprezentacyjnych wnętrzach brukselskiego przedstawicielstwa Polski Wschodniej przez cały dzień zobaczyć będzie można wystawy „Eastreet vol.2” i „Oblicza EuroMajdanu”.

Ostatnim punktem „Dni Partnerstwa Wschodniego” będzie pokaz filmów gruzińskich, które przynoszą ze sobą powiew świeżości, ale też ujawniają nową, niespotykaną dotąd perspektywę patrzenia na problemy współczesnego świata, traktowanie granic czy codzienną egzystencję. Wschodnioeuropejska kinematografia od pewnego czasu coraz śmielej budzi się z postreżimowego letargu i stanowi dziś ciekawą alternatywę dla kina zachodniego, azjatyckiego czy amerykańskiego. Pokaz filmów zorganizowany w Brukseli będzie miał na celu poruszyć świadomość kinomanów i pokazać współczesne życie mieszkańców krajów Partnerstwa Wschodniego oraz zainteresowania tamtejszych środowisk filmowych.

Drugie „Dni Partnerstwa Wschodniego” organizuje Dom Polski Wschodniej w Brukseli we współpracy i pod patronatem Ministerstwa Spraw Zagranicznych RP, Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego RP, Instytutu Adama Mickiewicza, Stałego Przedstawicielstwa RP w Brukseli, Ambasady RP w Królestwie Belgii, Europejskiego Funduszu na Rzecz Demokracji, Fundacji Otwarty Dialog i Warsztatów Kultury z Lublina.

Facebook Comments
ZOBACZ WSZYSTKIE ARTYKUŁY