Używamy ciasteczek do poprawnego wyświetlania tej strony. Jeśli nie wyrażasz zgody, zmień ustawienia przeglądarki.

Ok
Maciej Zaniewicz

Przegląd prasy rosyjskiej: 16-22 października

W rosyjskim przeglądzie prasy: „wyjaśniona” tajemnica okrętu podwodnego u wybrzeży Szwecji, zbrodnie wojenne Ukraińców, rosyjskie uzależnienie od Chin oraz śmierć CEO francuskiego koncernu Total. Przegląd prasy rosyjskiej ma na celu pokazania “rosyjskiej prawdy” – artykułów czytanych przez obywateli Federacji Rosyjskiej, które konstruują rosyjski punk widzenia na wydarzenia międzynarodowe.

Rosyjskie gazety pokazują swoją "rosyjską prawdę", autor: hugovk, źródło: flickr.com

Rosyjskie gazety pokazują swoją „rosyjską prawdę”, autor: hugovk, źródło: flickr.com

Tajemnica „rosyjskiego okrętu podwodnego” w Szwecji wyjaśniona – Moskowskij Komsomolec

Gazeta powołując się na eksperta – skandynawistę Arkadija Riabiczenkę, wyjaśnia podłoże incydentu dotyczącego okrętu podwodnego, który zdaniem szwedzkiego ministerstwa obrony znajdował się na jej wodach terytorialnych. Sugeruje on, że incydent został upozorowany przez Ministra Obrony Szwecji, który już niejednokrotnie wypowiadał się w antyrosyjskim duchu. Jego celem miałoby być uzyskanie dodatkowych środków na obronę narodową. Ekspert wskazuje również, że za upozorowaniem incydentu może stać lobby przemysłu zbrojnego i środowisko zwolenników wstąpienia Szwecji do NATO. Przeczytaj więcej o tajemniczym okręcie podwodnym „Polowanie na Rosyjski Październik„.

Ukraińscy żołnierze oskarżeni o użycie broni kasetowej – Kommersant

Organizacja ochrony praw człowieka, Human Rights Watch ogłosiła, że ukraińskie siły zbrojne niejednokrotnie wykorzystywała broń kasetową na gęsto zaludnionych obszarach obwodu donieckiego – donosi gazeta Kommersant. W wyniku tygodniowego badania przeprowadzonego na tym obszarze ustalono, że broń tego typu była wykorzystana przynajmniej dwanaście razy. Choć nie można dokładnie stwierdzić kto jej użył, to znalezione dowody wskazują na wojsko ukraińskie. HRW podkreśla, że użycie broni kasetowej jest naruszeniem prawa konfliktów zbrojnych i może być postrzegane jako zbrodnia wojenna.

system artylerii rakietowej, którym miały być wystrzeliwane rakietowe pociski kasetowe

System artylerii rakietowej, którym miały być wystrzeliwane rakietowe pociski kasetowe

Już od dawna jesteśmy uzależnieni od Chin – Nowaja Gazieta № 118 od 20 października 2014

W wywiadzie udzielonym Nowej Gazecie rosyjski ekonomista Wladislaw Inoziemcew ostrzega o ryzyku związanym z tzw. „zwrotem  Rosji na Wschód”. Jego zdaniem pod tym pojęciem kryje się próba reorientacji zagranicznej polityki gospodarczej z Zachodu na Chiny, jako próba zmniejszenia zależności ekonomicznej kraju od Unii Europejskiej. Inoziemcew podkreśla, że podstawowym problemem w tego typu polityce jest różnica między Zachodem i Chinami w kwestii stosunku do współpracy ekonomicznej z Rosją. O ile bowiem zachodni przedsiębiorcy dokonują transferu technologii oraz inwestują w tworzenie nowych miejsc pracy w Rosji, o tyle Chińczycy nie wybudowali w niej jeszcze ani jednej fabryki. Co więcej, Rosja jako państwo eksportujące w 80% surowce, decydując się na reorientację w handlu na Chiny, automatycznie stawia się w słabszej pozycji.

W kwestii polityki międzynarodowej stawia on natomiast tezę, iż poparcie dla rosyjskiej polityki wyrażane przez Chiny na arenie międzynarodowej jest tylko werbalne. Ze względu bowiem na skalę amerykańskich inwestycji w Państwie Środka, w najważniejszych sprawach dotyczących polityki zagranicznej będzie ono uzgadniało swoje stanowisko z USA.

Jako optymalny dla Rosji kierunek w polityce zagranicznej sugeruje rozpoczęcie polityki balansowania wpływów Zachodu i Chin. Aby to stało się możliwe, zdaniem autora, konieczna jest zmiana rosyjskiej mentalności, która nakazuje Rosjanom patrzeć na swoje państwo jako na jeden z głównych elementów światowego porządku, a na swoich sąsiadów w kategoriach „kto nie z nami, ten przeciw nam”.

Rosja nie będzie przybierać pozy obrażonej damy – Kommersant

Kommersant relacjonuje wykład poświęcony rosyjskiej polityki zagranicznej, jaki został wygłoszony przez Ministra Spraw Zagranicznych Siergieja Ławrowa w ramach projektu „Grażdanskij uniwersitiet” (Uniwersytet Obywatelski). Minister stwierdził, że nastąpił okres długotrwałego ochłodzenia w stosunkach Rosji z USA. Przyczyną tego zjawiska jest nie tylko konflikt ukraiński, ale również proces „ponownego ustalenia roli USA na świecie” oraz „uświadomienia sobie nieuniknionej tendencji do policentryzacji światowego porządku”. Ławrow ogłosił, że Rosja będzie w tej kwestii dążyć do „uświadomienia (Amerykanom – M.Z.) utopijności prób przywrócenia jednobiegunowego porządku”.

Odnosząc się do europejskich sankcji minister stwierdził, że były one wprowadzone pod naciskiem USA i przy sprzeciwie wielu członków UE. Ich celem miałoby by zaznaczenie amerykańskiej dominacji na Starym Kontynencie i próba „pokazania Rosji jej miejsca”.

Kierowca pługu śnieżnego jeździł bez nadzoru – Izwiestia

Gazeta komentuje śledztwo jakie zostało wszczęte przez MAK (Międzypaństwowy Komitet Lotniczy) w sprawie katastrofy francuskiego samolotu na lotnisku Wnukowo-3. Zdarzenie miało miejsce 20 października ok. godziny 23.57 czasu moskiewskiego. W jego wyniku zginął prezes francuskiej spółki TOTAL wraz z trzyosobową załogą. Prywatny samolot Falcon 50 po otrzymaniu zgody na start i rozpoczęciu manewru nabierania prędkości, zderzył się na pasie startowym z pługiem śnieżnym. Zgodnie z pierwszymi wynikami śledztwa system wyświetlający kontrolerowi ruchu lotniczego dane o położeniu obiektów na lotnisku dokonywał ich selekcji i nie pokazywał miejsca znajdowania się takich obiektów jak pług śnieżny. Ponadto ustalono, że kierowca pługu w trakcie jego prowadzenia był nietrzeźwy. Dane pochodzące z czarnych skrzynek francuskiego samolotu zostaną odczytane dopiero po dotarciu francuskich ekspertów.

Rekonstrukcja katastrofy lotniczej

Wnioski wywiadu niemieckiego dotyczące zestrzelonego Boeinga w Rosji uznano za bezpodstawne – Rossijskaja Gazeta

Komitet ds. obrony w rosyjskiej Dumie uznał dowody na strącenie malezyjskiego samolotu pasażerskiego za „dziwne” i zaliczyli do prowadzonej wojny informacyjnej – informuje Rossijskaja Gazieta. Komentarz dotyczy artykułu jaki ukazał się w niemieckiej gazecie Der Spiegel. Autor powołując się na tajne źródło w niemieckim wywiadzie twierdzi, że samolot został strącony przez prorosyjskich separatystów za pomocą przejętego od ukraińskich sił zestawu „Buk”. Wiceprzewodniczący frakcji parlamentarnej Jedna Rosja Franz Klincewicz stwierdził, że zarzuty stawiane w artykule są bezpodstawne, a o prawdziwości rosyjskiej wersji może świadczyć fakt, że miejsce katastrofy było ostrzeliwane przez Ukraińców z wieloprowadnicowych wyrzutni rakietowych w celu zatarcia śladów.

Żeleznjak: neonazizm staje się na Ukrainie ideologią państwową – Argumenty i Fakty

Wice spiker rosyjskiej Dumy, Siergiej Żeleznjak ogłosił, że „ideologia UPA, ideologia bandytów” staje się na Ukrainie ideologią państwową. Komentarz rosyjskiego polityka związany jest z wprowadzeniem przez prezydenta Petra Poroszenkę Dnia Obrońcy Ukrainy (14 października) oraz wiążącym się z tym zniesieniem Dnia Obrońców Ojczyzny (23 lutego). Jego zdaniem jest to obrazą pamięci o wszystkich, którzy zginęli w walce z nazizmem podczas II Wojny Światowej oraz tych, którzy walczyli na wschodzie Ukrainy.

Na Kremlu skomentowano zdziwienie Polski w reakcji na propozycję darmowych dostaw węgla – Rossijskaja Gazieta

Ukraińską propozycję skierowaną do polskich władz dotyczącą bezpłatnego przekazania Ukrainie węgla komentuje rzecznik prasowy prezydenta Rosji Dmitrij Pieskow. Zauważa on, że polskie władze nie kryły swego zdziwienia, jednocześnie wyrażając pełne zrozumienie dla propozycji bezpłatnego przekazania Ukrainie rosyjskiego gazu. Pozycję Moskwy dotyczącą rosyjsko–ukraińskich rozmów gazowych wyjaśnił poprzez stworzenie analogii do polskiej, negatywnej reakcji na propozycję Kijowa.

Facebook Comments

Absolwent stosunków międzynarodowych i rosjoznawstwa na Uniwersytecie Jagiellońskim. Pisze i czyta na temat Europy Wschodniej.

Kontakt: [email protected]

ZOBACZ WSZYSTKIE ARTYKUŁY