Używamy ciasteczek do poprawnego wyświetlania tej strony. Jeśli nie wyrażasz zgody, zmień ustawienia przeglądarki.

Ok
Malwina Fendrych

Od koncepcji do realizacji: projekty Pracowni Aktywności Obywatelskiej

Jak co roku, przełom września i października to najbardziej gorący okres dla uczestników Pracowni Aktywności Obywatelskiej. Młodzi i aktywni z Polski, Ukrainy i Białorusi ruszyli na podbój swoich okolic realizują różnorodne inicjatywy. Młodzież przy wsparciu przyjaciół i współpracy z instytucjami i organizacjami wcielają w życie pomysły, opracowane na wcześniejszych warsztatach.

Майстерня громадської активності // Pracownia Aktywności Obywatelskiej, źródło: facebook.com/maysternya

Майстерня громадської активності // Pracownia Aktywności Obywatelskiej, źródło: facebook.com/maysternya

Wachlarz tematyczny tegorocznych projektów jest bardzo szeroki – od koncertów i warsztatów tradycyjnych robótek ręcznych, przez gry miejskie i wernisaże fotograficzne, po kawiarnie językowe i filmy promocyjne. Przykładowo w Polsce, w Dąbrowie Górniczej, Przemysław Ogłaza zrealizował projekt „TrashArt – z dzikiego wysypiska śmieci do galerii sztuki“. Głównym zamysłem inicjatywy było wykorzystanie odpadów znalezionych w lesie, do stworzenia dzieł sztuki w innowacyjnym duchu art-cyclingu. Lokalni artyści zaprezentowali swoje prace podczas wystawy, która miała miejsce między 15 a 26 września w osiedlowym Pałacu Kultury Zagłębia Helikon. Przybyli goście mogli również wziąć udział w krótkich warsztatach zatytułowanych „Up-cycling. Zrób to sam“, podczas których pomysłodawcy wernisażu starali się udowodnić, że każdy z nas może stworzyć przedmioty codziennego użytku z korzyścią dla siebie i środowiska.

Niemalże w tym samym czasie, Anna Blyaszyn udała się w magiczną ekspedycję po zakarpackich wsiach na Ukrainie w celu nagrania krótkiego filmu o charakterystycznych dla tego regionu obrzędach oraz dialektyzmach. Celem projektu było ukazanie kolorytu często już zapominanych regionalnych tradycji, które stanowią spoiwo wielu pokoleń. Fotografie wykonane podczas podróży cieszą się uznaniem i popularnością w mediach społecznościowych, co świadczy o zainteresowaniu młodych ludzi tą ważną tematyką.

Z kolei na Białorusi, 12 października, Wika Wolobujewa zorganizowała warsztaty z techniki decoupage dla wszystkich, którzy chcieli nauczyć się metod kreatywnego wykorzystania materiałów jednorazowego użytku. Swoją inicjatywą uczestniczka Pracowni chciała zwrócić uwagę na rosnący problem konsumpcjonizmu – okazuje się, że wiele rzeczy można wykorzystać na wiele sposobów.

Projektowy sezon wciąż trwa, a następne tygodnie zapowiadają się równie ciekawie, jak dotychczas. Przykładowo w Białymstoku, 26 października odbędzie się niepowtarzalny koncert muzyki alternatywnej, podczas którego na jednej scenie wystąpią młodzi muzycy z Polski, Ukrainy i Białorusi. Wyniki wszystkich projektów zostaną zaprezentowane już na początku listopada podczas warsztatów podsumowujących, które będą miały miejsce w ukraińskim mieście Czerkasy.

Pracownia Aktywności Obywatelskiej jest programem nieformalnej edukacji demokratycznej młodzieży, stworzonym w 2008 roku przez Theodor-Heuss-Kolleg Fundacji Roberta Boscha i stowarzyszenia MitOst oraz sieć organizacji partnerskich na Ukrainie.

Facebook Comments
ZOBACZ WSZYSTKIE ARTYKUŁY