Używamy ciasteczek do poprawnego wyświetlania tej strony. Jeśli nie wyrażasz zgody, zmień ustawienia przeglądarki.

Ok
Wojciech Koźmic

Wybory na Ukrainie – kto wejdzie do parlamentu

W jutrzejszych wyborach parlamentarnych na Ukrainie ma zamiar głosować około 55% uprawnionych osób, dodatkowo blisko 25% nie podjęło ostatecznie decyzji czy pójdzie na do urn. Do wyborów zostało zgłoszonych 6670 kandydatów, którzy walczą o stanowiska deputowanych w systemie mieszanym. W Radzie Najwyższej Ukrainy zasiada 450 osób. Połowa z nich jest wybierana wg systemu proporcjonalnego, pozostali w okręgach jednomandatowych.

Galeria zdjęć plakatów wyborczych

Majdan, Kijów październik 2014, autor: Wojciech Koźmic

Majdan, Kijów październik 2014, autor: Wojciech Koźmic

Liderem wszelkich sondaży przedwyborczych pozostaje „Blok Petro Poroszenko”. Ostatni sondaż przeprowadzony przez Fundację Inicjatywy Demokratyczne w okresie od 9 do 18 października wskazuje, że drugie miejsce zajmuje „Radykalna Partia Ołeha Laszko”, natomiast trzecie miejsce „Front Ludowy” Arsenija Jaceniuka. Kolejne miejsca zajmuje „Samopomoc”, której liderem jest mer Lwowa Andrij Sadowyj i „Batkiwszczyna” Julii Tymoszenko. Próg wyborczy powinny także przekroczyć partie powstałe w dużej mierze na gruzach Partii Regionów czyli „Silna Ukraina” oraz „Blok Opozycyjny”. Mniejsze szanse na przekroczenie progu wyborczego mają: „Pozycja Obywatelska”, „Swoboda” oraz „Komunistyczna Partia Ukrainy”.

Łącznie 29 partii politycznych wystawiło swoje listy wyborcze, jednakże większość z nich jest uważane za projekty techniczne mające na celu możliwość wprowadzenia do komisji wyborczych swoich przedstawicieli oraz odbieranie głosów u określonych sił politycznych.

Plakat wyborczy, Batkiwszczyna, październik 2014, autor: Wojciech Koźmic

Plakat wyborczy „Nie poddawaj się, Ukraina zwycięży, Batkiwszczyna, październik 2014, autor: Wojciech Koźmic

Opierając się na wynikach działań obserwacyjnych przeprowadzonych przez Komitet Wyborców Ukrainy (stan na 21 października) wybory na Donbasie nie zostaną przeprowadzone przynajmniej w 14 jednomandatowych okręgach wyborczych, które znajdują się na terenach kontrolowanych przez siły separatystyczne. Dodatkowo w szeregu innych okręgów nie jest możliwe organizacja wyborów na terenie całego obszaru. Dodatkowym zagrożeniem jest możliwość nagłej intensyfikacji działań zbrojnych bądź działań dywersyjnych na terenach, które teoretycznie są obecnie uznawane za bezpieczne. Wybory nie odbędą się także w 12 jednomandatowych okręgach wyborczych na Krymie. Wstępne wyniki wyborów będzie można poznać na stronie.

O wyborach czytaj więcej tutaj

Facebook Comments

Od zawsze interesujący się Europą Wschodnią. Teraz skoncentrowany na problematyce ukraińskiej. Współpracuje na stałe z magazynami "New Eastern Europe" oraz "Broń i Amunicja - Komandosi". Prowadzi stronę: www.wojciechkozmic.pl

ZOBACZ WSZYSTKIE ARTYKUŁY