Używamy ciasteczek do poprawnego wyświetlania tej strony. Jeśli nie wyrażasz zgody, zmień ustawienia przeglądarki.

Ok
Łukasz Grajewski

Partia Poroszenki wygrywa wybory na Ukrainie

Blok Petra Poroszenki wygrał dzisiejsze wybory parlamentarne na Ukrainie. Sondażowe wyniki dają miejsce 7 partiom w nowym parlamencie. Frekwencja wyniosła 53,27 %.

Wybory na Ukrainie, autor: Jeff Miccolis

Wybory na Ukrainie, autor: Jeff Miccolis

Zdecydowana większość mandatów przypadnie ugrupowaniom sprzyjającym integracji z Unią Europejską. Wobec pierwszych dostępnych wyników prezydencki Blok Petro Poroszenki uzyskał 23 proc. Front Ludowy, kierowany przez premiera Arsenija Jaceniuka, uzyskał 21,3 proc. Na trzecim miejscu znalazła się Samopomoc mera Lwowa Andrija Sadowego z 13 proc głosów. Kojarzony z kręgami ex-prezydenta Wiktorem Janukowyczem Blok Opozycyjny otrzymał 7,6 proc. Do parlamentu wejdzie także populistyczna Partia Radykalna Ołeha Laszki z 6,4 proc. głosów, nacjonalistyczna Swoboda z wynikiem 6,3 proc. oraz Batkiwszczyna Julii Tymoszenko dla której 5,6 proc. głosów oznacza utrzymanie się na powierzchni ukraińskiej polityki.

Najprawdopodobniej rząd zostanie utworzony przez ugrupowania prezydenta i premiera. Arsenij Jaceniuk dzięki dobremu wynikowi swojej partii z pewnością zachowa tekę premiera. Podział głosów może się jeszcze zmienić, gdyż sondaż przeprowadzony przez fundację Demokratyczne Inicjatywy, Kijowski Międzynarodowy Instytut Socjologii i centrum analityczne im. Razumkowa, obejmuje tylko głosy oddane na listy partyjne. Wybory do ukraińskiego parlamentu mają charakter mieszany. Wyborcy oddali głosy na kandydatów z list partyjnych oraz w okręgach jednomandatowych. Do wyborów nie doszło na kontrolowanym przez Rosję Krymie i w niektórych częściach obwodu donieckiego i ługańskiego kontrolowanych przez prorosyjskich separatystów.

Źródło: PAP, tvn24, Twitter

 

 

Facebook Comments
Łukasz Grajewski

Socjolog, absolwent Studium Europy Wschodniej UW. Pracował w administracji publicznej, aktywny w trzecim sektorze (Fundacja Wspólna Europa, Polska Fundacja im. Roberta Schumana, Inicjatywa Wolna Białoruś). Autor licznych publikacji o Europie Wschodniej w polskich mediach.

Kontakt: [email protected]

ZOBACZ WSZYSTKIE ARTYKUŁY