Używamy ciasteczek do poprawnego wyświetlania tej strony. Jeśli nie wyrażasz zgody, zmień ustawienia przeglądarki.

Ok
Maciej Zaniewicz

Przegląd prasy rosyjskiej: 23-29 październik

Przegląd prasy rosyjskiej a w nim: brutalna prawda Wałdajskiego klubu dyskusyjnego, „czarny wtorek Sikorskiego”, najnowsze badania Centrum Lewady, które mówią, że jedna trzecia Rosjan jest przeciwna izolacji, jednak 79% uważa USA, Wielką Brytanię i Niemcy za wrogów. Eastbook.eu przedstawia #RosyjskąPrawdę – treści artykułów jakie czytają Rosjanie i które kształtują ich światopogląd. Autorem przeglądu jest korespondent Eastbook.eu w Rosji, Maciej Zaniewicz.

Spotkanie Klubu Wałdajskiego

Spotkanie Klubu Wałdajskiego

Brutalna prawda „Wałdaja” – Moskowskij Komsomolec

Prezydent Władimir Putin podczas spotkania Klubu Wałdajskiego w Soczi.

Najważniejszym wydarzeniem rosyjskiego życia politycznego w tym tygodniu było spotkanie międzynarodowego klubu dyskusyjnego „Wałdaj” jakie miało miejsce w Soczi. Na coroczne wydarzenie przybywają dziennikarze i eksperci z zakresu rosyjskiej polityki wewnętrznej i zagranicznej z całego świata. Rosyjskie media komentują tegoroczne spotkanie jako wyjątkowe ze względu na treść przemówienia, jakie wygłosił Władimir Putin. W swoim wystąpieniu prezydent Rosji skupił się na roli  USA w destabilizacji światowego porządku.

Zdaniem Prezydenta Rosji „zwycięzcy Zimnej Wojny” (USA) postanowili dostosować światowy porządek do swoich interesów,  czym doprowadzili do eskalacji konfliktów i pojawienia się chaosu. Co więcej, według Putina, Waszyngton zamiast demokrację wspierał ruchy neonazistowskie i islamskich radykałów, efektem czego jest, między innymi, pojawienie się Islamskiego Państwa Iraku i Lewantu. Rosyjski prezydent obciążył również USA odpowiedzialnością za zniszczenie systemu ograniczenia i kontroli zbrojeń. Jego zdaniem nastąpiło to w 2002 roku, gdy USA jednostronnie wystąpiły z Układu o redukcji systemów obrony przeciwrakietowej (ABM) i zaczęły rozwijać globalny system obrony przeciwrakietowej. Miało to poważnie wpłynąć na kształt międzynarodowego systemu bezpieczeństwa skłaniając inne państwa do rozbudowania swojego potencjału jądrowego. Putin jednocześnie zadeklarował gotowość strony rosyjskiej do rozmów na temat wzajemnej redukcji posiadanej broni jądrowej.

Podczas spotkania „Klubu Wałdajskiego” zostały również poruszone inne kwestie. Prezydent Rosji przyznał, że Moskwa pomogła w ewakuacji Wiktora Janukowycza najpierw na Krym, a następnie do Rosji. Potwierdził także, że rosyjscy żołnierze brali  udział w blokadzie ukraińskich jednostek wojskowych na Krymie, co jednak nie wpłynęło jego zdaniem na wyniki i legitymizację marcowego referendum. Jedyne pytanie jakie Putin zbył milczeniem dotyczyło obecności rosyjskich żołnierzy na Donbasie.

Konkurujący sojusznicy – Wiedomosti №201 (3705) 28.10.2014.

Rosyjska gazeta komentując wstępne wyniki ukraińskich wyborów stwierdza, że nowy ukraiński rząd powstanie w oparciu o Blok Petra Poroszenko i Front Ludowy Arsenija Jaceniuka. Zgodnie z informacjami jakie otrzymała gazeta od „źródła w administracji prezydenta”, trzecią partią która wejdzie w skład koalicji będzie najprawdopodobniej Samopomoc.

W dalszej części artykułu Wiedomosti powołują się na ukraińskiego politologa Wladimira Fesenkę. Jego zdaniem prezydent nie będzie w stanie dyktować swoich warunków nowemu rządowi, w którego skład mogą wejść także politycy Batkiwszczyny Julii  Tymoszenko, Partii Radykalnej  Ołeha Laszki oraz kandydaci niezrzeszeni. Jedynie Blok Opozycyjny i polityków głosujących za „ustawami policyjnymi” z 16 stycznia 2014 roku z całą pewnością można wykluczyć z udziału w rozmowach koalicyjnych. Celem stworzenia tak szerokiej koalicji miałoby być zapobieżenie szantażowi politycznemu prezydenta przez partię Jaceniuka oraz zapewnienie 300 głosów wymaganych do wprowadzenia reform konstytucyjnych.

Najwięcej problemów w rozmowach koalicyjnych, zdaniem gazety, ma stworzyć podział stanowisk w przyszłym rządzie. Powołując się na swoje źródła w administracji prezydenta, Wiedomosti sugerują, że Poroszenko przewidywał powierzyć stworzenie nowego gabinetu obecnemu wicepremierowi Władimirowi Grojsmanowi. W związku jednak z nieoczekiwanie dobrym rezultatem Frontu Ludowego, Arsenij Jaceniuk prawdopodobnie zachowa swoje stanowisko.

Ławrow: Będziemy mieli z kim rozmawiać w Radzie Najwyższej – Rossijskaja Gazieta

Rosyjski Minister Spraw Zagranicznych ogłosił, że Federacja Rosyjska uzna wyniki ukraińskich wyborów parlamentarnych. Podkreślił  on jednocześnie, że dla Rosji istotne jest, aby na Ukrainie pojawiła się władza, która „przestanie walczyć między sobą o przeciąganie państwa to na Zachód, to na Wschód, i zajmie się jej realnymi problemami”. Jego zdaniem nowe władze powinny zabezpieczyć integralność terytorialną kraju, ale w takim kształcie, aby każdy Ukrainiec, niezależnie od języka jakim się posługuje, mógł znaleźć w nim miejsce. Szef rosyjskiej dyplomacji ogłosił również, że Rosja uzna także wyniki  wyborów w Donieckiej i Ługańskiej Republice Ludowej.

Jedna trzecia Rosjan jest przeciwna izolacji – Wiedomosti 28.10.2014, №201 (3705), Niezawisimaja Gazieta

Wyjątkowa droga: jaka demokracja jest potrzebna Rosji?”

Wykres, Centrum Lewady, źródło: Centrum Lewady

– 55%: całkowicie odmienna, odpowiadająca narodowym tradycjom i specyfice Rosji,
– 16%: taka, jak w ZSRR,
– 13%: taka, jak w rozwiniętych państwach Europy i USA,
– 11%: brak zdania,
– 5%: Rosji demokracja nie jest potrzebna.
Wykres, Centrum Lewady, źródło: Centrum Lewady

 

Gazety komentują wyniki badań socjologicznych przeprowadzonych przez rosyjską niezależną firmę analityczną „Centrum im. Jurija Lewady”. Badanie dotyczyło stosunku Rosjan do państw Zachodu i zachodnich wartości. Na pytanie dotyczące demokracji jako ustroju politycznego 62% ankietowanych stwierdziło, że Rosji jest ona potrzebna. 55% badanych preferuje jednak ustrój demokratyczny z uwzględnieniem „rosyjskiej specyfiki”. Rzesza zwolenników „rosyjskiej demokracji” wzrosła w porównaniu z poprzednim rokiem, kiedy za tego typu rozwiązaniem opowiadało się jedynie 34% ankietowanych. Przy tym obecnie 45% uważa, że zachodni typ demokracji ma niszczący wpływ na Rosję.

Centrum zapytało również o stosunek Rosjan do Zachodu. W kwestii obecnej sytuacji politycznej 64% jest zdania, że począwszy od obecnej sytuacji, już zawsze wzajemne stosunki będą oparte na braku zaufania. Nadzieję na powrót przyjacielskich relacji ma jedynie 24% badanych. Jeszcze bardziej negatywne nastawienie do Zachodu ukazało pytanie o stosunek Rosjan do konkretnych państw. 79% badanych uważa bowiem, że USA, Niemcy i Wielka Brytania są wrogami Rosji i starają się osiągać swoje cele kosztem Moskwy. Jak informuje Niezawisimaja Gazieta, wzrost poczucia zagrożenia u Rosjan w stosunku do roku 2010 (wtedy nastąpił „Reset” we wzajemnych relacjach) jest ogromny. Cztery lata temu takiego zdania było  bowiem jedynie 44% respondentów.

Z drugiej strony badania pokazały, że nie bacząc na negatywny stosunek do Zachodu, Rosjanie uważają za konieczne odbudowanie z nim relacji. Takiego zdania jest 66% ankietowanych. Ponadto  36% respondentów wyraża swoje zaniepokojenie postępującą izolacją Rosji. Zdaniem Niezawisimoj Gaziety tak duży odsetek zwolenników wznowienia kontaktów z Zachodem znacznie wykracza poza środowiska opozycyjne i stanowi znakomitą bazę do stworzenia partii politycznej. Obecnie jednak interesy tego elektoratu pozostają bez reprezentacji na rosyjskiej scenie politycznej.

Wyniki  badań na stronie Centrum Lewady.

Polacy wyszli na ulice w proteście przeciw gloryfikacji Bandery – Rossijskaja Gazieta

Tysiące Polaków wyszły na ulice Krakowa, Rzeszowa, Szczecina, Zielonej Góry, Przemyśla, Wrocławia i Warszawy w celu wyrażenia swojego sprzeciwu wobec gloryfikacji Bandery oraz OUN-UPA przez władze Ukrainy – donosi Rossijskaja Gazieta powołując się na portal internetowy Onet.pl.

Gazeta cytuje także politologa Andrzeja Zapałowskiego: „Chcemy współpracy i dobrych stosunków z Ukraińcami, ale w Polsce nigdy nie zaakceptujemy gloryfikacji Bandery i oddziałów OUN-UPA, które są winne zagłady 200 tysięcy Polaków”.

Link do artykułu komentowanego przez gazetę.

„Czarny wtorek” Sikorskiego – Rossijskaja Gazieta (wydanie federalne, N6514, 23.10.2014)

Gazeta zdaje relację z „burzy politycznej” jaka przetoczyła się nad Polską po opublikowaniu przez amerykański portal Politico wywiadu z byłym Ministrem Spraw Zagranicznych, Radosławem Sikorskim. Stwierdził on w nim, że w 2008 roku na spotkaniu prezydenta Władimira Putina i premiera Donalda Tuska, z ust pierwszego padła propozycja dokonania podziału Ukrainy między Rosję i Polskę. Tusk miał jakoby złożoną propozycję zbyć milczeniem. Zdaniem Rossijskiej Gaziety Sikorski miał nadzieję, że powyższa deklaracja nadszarpnie reputację prezydenta Rosji.

Gazeta opisuje następnie jak były szef polskiej dyplomacji unikał odpowiedzi na pytania dziennikarzy, by ostatecznie przyznać, że wspomniane przez niego spotkanie nigdy nie miało miejsca. Takie jest również oficjalne stanowisko Kremla.

Autorzy artykułu przytaczają również wcześniejsze „wpadki” Sikorskiego jak porównanie umowy o budowie gazociągu Nord Stream do Paktu Ribbentrop – Mołotow, jego żart na temat prezydenta Baracka Obamy (Sikorski żartował, że prezydent USA ma polskie korzenie,  ponieważ jego przodkowie zjedli polskich misjonarzy) czy „aferę taśmową”. Ich zdaniem „niewyparzony język” byłego ministra był niedopuszczalny dla dyplomaty tej rangi.

Między Rosją i Koreą Północną zostanie wprowadzony reżim bezwizowy – Rossijskaja Gazieta (wydanie federalne N6514, 23.10.2014) oraz internetowe

Wiza, źródło: flickr.com

Wizy rosyjska i północnokoreańska. Już niebawem niepotrzebne dla obywateli KRL-D i FR. źródło: flickr.com

Decyzję o wprowadzeniu między pastwami reżimu bezwizowego podjęła dwustronna komisja międzyrządowa, w której stronę rosyjską reprezentuje Minister Rozwoju Dalekiego Wschodu Aleksandr Galuszka. Na pytanie dotyczące terminu wprowadzenia decyzji w życie minister nie był w stanie odpowiedzieć stwierdzając, że sytuacja w Korei Północnej zmienia się zbyt szybko, aby podawać konkretne daty.

Reżim bezwizowy to nie jedyny aspekt zbliżenia Moskwy i Pjongjangu. Rossisjskaja Gazieta informuje również o zastąpieniu dolara rublem we wzajemnych rozliczeniach. Ponadto rosyjscy inwestorzy otrzymają specjalne ulgi na realizację inwestycji na terytorium KRLD.

W Hongkongu omawiają rozbiór Rosji  – Niezawisimaja Gazieta

Jak donosi Niezawisimaja Gazieta w hongkońskiej prasie nie bez odzewu pozostała opinia dotycząca zbliżające go się rozpadu Rosji, jaką wygłosił były doradca prezydenta Putina Andriej Iłłarionow. Jego zdaniem Rosja przegra „nową zimną wojnę” z Zachodem, w wyniku czego będzie zmuszona „oddać sąsiadom zajęte wcześniej terytoria”. Do takich obszarów zaliczył on Syberię i 1,5  mln km2 Dalekiego Zachodu, którą otrzymają Chiny; Wyspy Kurylskie i Sachalin – Japonia, Obwód kaliningradzki –  Niemcy. Oprócz tego pięć regionów na południu Rosja jest „winna” Ukrainie, dwa na północy – Białorusi, niektóre na północnym zachodzie – Estonii i Łotwie, a dużą część terytoriów północnych – Finlandii.

O ile NG sceptycznie odnosi się do wizji  Iłłarionowa, o tyle wiele wskazuje na to, że prognozy dotyczące Dalekiego Wschodu mogą się w pewnym stopniu sprawdzić. Gazeta zwraca uwagę na rządowy program rozwoju tego obszaru, który zakłada stworzenie „obszarów szczególnego rozwoju”,  na których terytorium nie obowiązywałyby kwoty imigracyjne. Zdaniem NG taka polityka może doprowadzić do faktycznego sprzedania rosyjskich terytoriów obcokrajowcom.

Czytaj pozostałe przeglądy prasy

Facebook Comments

Absolwent stosunków międzynarodowych i rosjoznawstwa na Uniwersytecie Jagiellońskim. Pisze i czyta na temat Europy Wschodniej.

Kontakt: [email protected]

ZOBACZ WSZYSTKIE ARTYKUŁY