Używamy ciasteczek do poprawnego wyświetlania tej strony. Jeśli nie wyrażasz zgody, zmień ustawienia przeglądarki.

Ok
Maciej Zaniewicz

Przegląd prasy rosyjskiej: 6-12 listopada

„Grady” i haubice: OBWE zaobserwowała zmasowane ruchy wojsk w okolicach Doniecka – Moskowskij Komsomolec

Gazeta donosi o ruchu nieoznakowanych pojazdów z wyposażeniem wojskowym, jakie zaobserwowała OBWE. 9 listopada o 11:20 czasu miejscowego w okolicy Swierdłowa (15 km na wschód od  Doniecka) OBWE zaobserwowało kolumnę złożoną z siedemnastu zielonych ciężarówek ZiŁ bez  oznaczeń. Przemieszczały się one w kierunku zachodnim. Pięć z nich przewoziło zestawy rakietowe typu „Grad”.

Następny transport zaobserwowano o godzinie 11:35 na drodze N-21 w okolicy miejscowości Zuhres (41 km na wschód od Doniecka). Tym razem, również w kierunku zachodnim, przemieszczało się ponownie 17 zielonych ciężarówek KamAZ bez oznaczeń. Dwanaście z nich holowało haubice 122 mm. Dzień wcześniej OBWE odnotowało również ruch 40 zielonych ciężarówek i cystern bez oznaczeń w okolicach Makiejewki w obwodzie donieckim oraz dziewięciu czołgów w Doniecku.

Kolumna sprzętu wojskowego bojowników 8.11.2014

W odpowiedzi na te doniesienia zastępca głównodowodzącego sił zbrojnych DRL Eduard Basurin stwierdził, że zaobserwowany w sobotę sprzęt wojskowy należy do DRL, a ruchy wojsk wynikają z rotacji wymuszonej intensyfikacją działań zbrojnych po stronie Kijowa.

Rosja i NATO trzymają się na (niebezpieczny) dystans – Kommiersant №203

Kommiersant komentuje raport centrum analitycznego European Leadership Initiative (ELN) (sic!) pod tytułem „Niebezpieczne balansowanie na granicy wojny”. Zgodnie z treścią raportu kryzys ukraiński doprowadził do wzrostu napięcia między Rosją i NATO oraz krajami z nim współpracującymi (Szwecja i Finlandia) Przejawem tego zjawiska jest zwiększenie częstotliwości niebezpiecznych incydentów między stronami. Analitycy ELN wspominają o prawie 40 takich przypadkach, z czego co najmniej trzy mogły zakończyć się rozlewem krwi lub otwartym konfliktem.

Pierwszy niebezpieczny incydent miał miejsce 3 marca, gdy samolot pasażerski linii lotniczych SAS ze 132 pasażerami na pokładzie, lecący z Kopenhagi do Rzymu, był blisko zderzenia z rosyjskim samolotem zwiadowczym Ił-20M. Naziemna kontrola lotów stwierdziła, że rosyjski samolot był dla niej niewidoczny ze względu na wyłączony transponder.

Raport podkreśla zwiększenie częstotliwości incydentów z udziałem rosyjskich sił powietrznych. W tym roku samoloty NATO ponad stukrotnie startowały w celu przechwycenia jednostek rosyjskich (trzykrotnie więcej niż rok wcześniej). Strona rosyjska odpiera te zarzuty twierdząc, że rosyjscy piloci ani razu nie naruszyli natowskiej przestrzeni powietrznej, a wzmożona aktywność lotnictwa wynika z planów zwiększenia godzin nalotu rosyjskich pilotów.

Drugim incydentem było porwanie we wrześniu 2014 roku estońskiego oficera Estona Kohvera jakie miało miejsce, zdaniem NATO, na terytorium Estonii.

Trzeci z wymienionych incydentów to wykrycie na szwedzkich wodach terytorialnych niezidentyfikowanego obiektu, który Szwedzi uznali za rosyjski okręt podwodny.

Autorzy raportu sugerują konieczność stworzenia kanału służącego do szybkiej komunikacji w sytuacjach kryzysowych. Podkreślają również, że w najbliższej przyszłości ilość podobnych incydentów będzie rosnąć.

Raport ELN

OUBZ zerwała dialog z NATO – Kommiersant  №201

Organizacja Układu o Bezpieczeństwie Zbiorowym nie będzie kontynuowała prób nawiązania dialogu z NATO – poinformował sekretarz generalny organizacji Nikolaj Bordiuża.

„Mając na uwadze niekonstruktywne, a często wręcz wrogie działania ze strony NATO w stosunku do Rosji i OUBZ… zawieszone zostają działania mające na celu nawiązywanie dialogu z tą organizacją” – ogłosił on na posiedzeniu Rady Parlamentarnej organizacji. Bordiuża oskarżył także NATO o podejmowanie prób destabilizacji sytuacji politycznej w państwach OUBZ. Dowodem na to ma być znaczne zwiększenie personelu placówek dyplomatycznych państw NATO (zwłaszcza USA) i wzmożona aktywność finansowanych przez zagraniczne granty organizacji pozarządowych.

W związku z powyższym OUBZ będzie wzmacniać współpracę z OBWE, Szanghajską Organizacją Współpracy, Chinami, Iranem oraz państwami Karaibskimi i Ameryki Łacińskiej.

Władimir Putin: Skoki kursu rubla niebawem się zakończąKomsomolskaja Prawda

Komsomolska Prawda relacjonuje przebieg szczytu APEC,  który można uznać za kolejny przejaw nabierającego tempa „kierunku wschodniego” w rosyjskiej polityce zagranicznej. Cytuje ona kilka, jej zdaniem, najważniejszych deklaracji i tez jakie padły z ust Władimira Putina:

– „Wzajemne rozliczenia w rublach i yuanach są bardzo perspektywiczne. Oznacza to, że wraz z przechodzeniem na nie w znaczących transakcjach… znaczenie dolara w światowej energetyce będzie spadać”. Prezydent Rosji przypomniał także, że zawierane są już pierwsze transakcje w rublach i yuanach;

 

Wykres ukazujący różnicę w realnej cenie ropy naftowej typu Brent w przypadku dokonywania rozliczeń w dolarach i w rublach. Stan na 10.11.2014.

Wykres ukazujący różnicę w realnej cenie ropy naftowej typu Brent w przypadku dokonywania rozliczeń w dolarach i w rublach. Stan na 10.11.2014.

– „Dla Rosji współpraca z państwami Azji i Pacyfiku ma znaczenie priorytetowe”;

– „W Rosji mamy obecnie do czynienia ze spekulacyjnymi skokami kursu rubla, które nie mają żadnego związku z przyczynami o podłożu ekonomicznym”;

– Rosja nie wprowadzi żadnych ograniczeń w przepływie kapitału;

– „Na rosyjskim Dalekim Wschodzie zostanie stworzona sieć stref specjalnego rozwoju”. Na ich terytorium powstaną zakładu produkujące i eksportujące „towary niesurowcowe”;

– Rosja zamierza zwiększyć obrót handlowy z państwami Azji i Pacyfiku nawet o 40%.

Ławrow: Rosja nie popiera amerykańskiego sposobu walki z Państwem IslamskimKomsomolskaja Prawda

Na szczycie APEC w Pekinie metody walki  z terroryzmem międzynarodowym omówili minister spraw zagranicznych FR Siergiej Ławrow i  Sekretarz Stanu USA John Kerry. Rosyjski dyplomata stwierdził, że Rosja nie popiera walki z Państwem Islamskim, które nie zostały zatwierdzone przez Radę Bezpieczeństwa ONZ. Ponadto zasugerował również, że należy podjąć współpracę z władzami Syrii w celu podjęcia skutecznej walki z terrorystami.

Putin nastraszył Zachód swoim oświadczeniem o Pakcie Ribbentrop – Mołotow – Moskowskij Komsomolec

Na spotkaniu z młodymi uczonymi i wykładowcami historii Putin określił  swoje stanowisko w sporze o znaczeniu Paaktu Ribbentrop – Mołotow w sposób następujący: „Co zrobiła Polska gdy Niemcy wtargnęli do Czechosłowacji? Zabrała jej część. (…) Później zaś sama została zaatakowana i stało się z nią to samo. Nie chcę w tym miejscu nikogo obwiniać, ale poważne badania powinny wykazać, że takie były wtedy metody prowadzenia polityki zagranicznej” oraz  „ZSRR podpisał pakt o nieagresji z Niemcami. Mówią: jakież to złe. A cóż jest w tym złego, jeśli ZSRR nie chciał toczyć wojny? (…) Nawet jeśli wiedział o tym, że wojny nie da się uniknąć (…)  potrzebował czasu na modernizację armii”.

MK informuje o reakcji zachodniej prasy na słowa Putina. Najbardziej radykalny w tej kwestii Financial Times stwierdza, że „Próba usprawiedliwienia podziału Polski (…) może oznaczać, że Rosja stara się zdefiniować na nowo światowy porządek”.

Gazeta przytacza również fragment artykułu jaki został opublikowany w Gazecie Wyborczej w 2009 roku. Putin porównał w nim Pakt Ribbentrop – Mołotow do Układu Monachijskiego, który jego zdaniem był bardziej szkodliwy, ponieważ uczynił niemożliwym stworzenie sowiecko – alianckiego frontu antynazistowskiego.

Prokuratura potwierdziła śmierć dwunastu pskowskich spadochroniarzy – Wiedomosti №209 (3713)

Jak donosi gazeta 16 września deputowany pskowskiego Zgromadzenia Ustawodawczego Lew Szlosberg zwrócił się do Głównej Prokuratury Wojskowej z prośbą o ustalenie przyczyn opuszczenia przez dwunastu rosyjskich żołnierzy swojej jednostki wojskowej oraz miejsca i przyczyn ich śmierci. W odpowiedzi prokuratura stwierdziła, że okoliczności śmierci żołnierzy znajdujących się „poza miejscem stałej dyslokacji” są w trakcie ustalania. Podkreśliła ona również, że każda decyzja o przemieszczeniu wojsk z miejsca stałej dyslokacji jest podejmowana przez uprawnione do tego organy i objęta tajemnicą państwową.

Gazeta przypomina, że analogiczne pytanie zadał Ministerstwu Obrony deputowany Dumy Dmitrij Gudkow. Wtedy też nie udzielono dokładnej odpowiedzi tłumacząc się wymogami ustawy o ochronie danych osobowych.

Ełła Poliakowa z Petersburskiego Stowarzyszenia Matek Żołnierzy stwierdza, że podobna sytuacja miała miejsce podczas pierwszej wojny czeczeńskiej. Wtedy w tajemniczych okolicznościach rosyjscy oficerowie trafiali do Groznego, a matki były pouczane o dochowaniu tajemnicy państwowej.

Kreml przekonał Gagauzów – Niezawisimaja Gazieta  № 243 (6289)

Autonomia na południu Mołdawii zamierza głosować „pod dyktando” Prezydenta Rosji – informuje NG

Gagauzja, źródło

Gagauzja, źródło: www.gagauzia.md

 

Przewodniczący Zgromadzenia Narodowego Gagauzji Dmitrij Konstantinow stwierdził, że ludność autonomii w wyborach parlamentarnych w Mołdawii będzie głosowała tak, jak „podpowiedział” im Władimir Putin. Miał on na myśli transmisję spotkania Putina z mołdawskimi socjalistami jaka została wyemitowana w rosyjskiej telewizji. Słowa rosyjskiego prezydenta o tym, że powinni się oni (mołdawscy socjaliści) orientować na Rosję, Gagauzi odebrali jako wskazówkę na kogo mają głosować.

Gazeta przytacza wyniki lutowego referendum dotyczącego stosunku Mołdawian do Unii Celnej i Umowy Stowarzyszeniowej z UE. Wśród mieszkańców Gagauzji przeciwko integracji z UE opowiedziało się 98% głosujących, a za wstąpieniem do Unii Celnej z Rosją 92%. Choć można być pewnym, że Gagauzi zagłosują wyborach parlamentarnych 30 listopada za opcją prorosyjską, to  prawdopodobnie nie wpłynie to na ich wyniki. Autonomia posiada bowiem 200 tys. mieszkańców uprawnionych do głosowania, a Mołdawia 1,5 mln.

 „Marsz Niepodległości” w Warszawie przerodził się w masowe zamieszki – Rossijskaja Gazieta wydanie moskiewskie, №6529 (257) 

Zamieszki jakie wybuchły w Warszawie w trakcie obchodów Święta Niepodległości zostały szeroko skomentowane w rosyjskich mediach. Rossijskaja Gazieta pisze o tym, że jeszcze przed rozpoczęciem oficjalnych obchodów zatrzymano około stu potencjalnych uczestników marszu, którzy posiadali przy sobie kominiarki i race. Okazało się to być jednak bezskutecznym, bowiem uczestnicy marszu nacjonalistów i radykałów w trakcie pochodu napadali na policję i niszczyli wszystko co spotkali na swej drodze. Poważny obrót wydarzenia nabrały około godziny 17.00, gdy w okolicy Stadionu Narodowego doszło do starć z policją. Użyła  ona armatek wodnych, gazu łzawiącego i broni gładkolufowej.

Gazeta przypomina, że w ubiegłym roku, w trakcie starć, chuligani napadli na ambasadę FR w Warszawie. W związku z powyższym w tym roku trasa marszu została ustalona tak, aby ominąć rosyjską placówkę dyplomatyczną.

Audycja poświęcona zamieszkom w telewizji Rossija 24: http://www.vesti.ru/doc.html?id=2116480

Facebook Comments

Absolwent stosunków międzynarodowych i rosjoznawstwa na Uniwersytecie Jagiellońskim. Pisze i czyta na temat Europy Wschodniej.

Kontakt: [email protected]

ZOBACZ WSZYSTKIE ARTYKUŁY