Używamy ciasteczek do poprawnego wyświetlania tej strony. Jeśli nie wyrażasz zgody, zmień ustawienia przeglądarki.

Ok
Gabriela Sieczkowska

8. Festiwal Filmów Rosyjskich „Sputnik nad Polską”

20 listopada w warszawskiej Kinotece i Iluzjonie rusza 8. Festiwal Filmów Rosyjskich „Sputnik nad Polską”. To doskonała okazja dla polskich widzów zainteresowanych wschodem  by obejrzeć zarówno arcydzieła jak i najnowsze produkcje kina rosyjskiego. 

sputnik 2014 festiwal filmów rosyjskich

8. Festiwal Filmów Rosyjskich „Sputnik nad Polską”, źródło: materiały prasowe Festiwalu. 

Tegoroczna edycja Festiwalu poświęcona jest rosyjskiemu kinu science-fiction. Od 20 do 30 listopada publiczność warszawskiej Kinoteki i Iluzjonu zobaczy zarówno prekursorskie dla gatunku, dzieła Pawła Kłuszancewa, jak i najnowsze produkcje si-fi „made in Russia”. Całej imprezie towarzyszyć będzie szereg interesujących wydarzeń kulturalnych: wystaw, koncertów, warsztatów i spotkań z twórcami.

W sekcji konkursowej o nagrodę główną, Grand Prix Sputnika, powalczą między innymi „Trudno być bogiem” Aleksieja Germana, „Próba” Aleksandra Kotta, „Białe noce listonosza Aleksieja Triapicyna” Andrieja Konczałowskiego a także  Jurija Bykowa z filmem „Dureń”.

Prawdziwą gratką dla fanów współczesnego kina rosyjskiego będzie reżyserska i aktorska Retrospektywa filmów Fiodora Bondarczuka. W reżyserii Bondarczuka zobaczymy m.in. „Przenicowany świat”, „Przenicowany świat: starcie” i „Stalingrad”, z jego udziałem natomiast obrazy „Dwa dni” oraz „Szpieg”.

Jak rosyjscy twórcy postrzegają Europę i Europejczyków? Co mają o nas do powiedzenia? Nowością tegorocznej edycji Sputnika jest sekcja „Okno na Europę” – najciekawsze tytuły wybierane spośród repertuaru Festiwalu Filmów Rosyjskich w Wyborgu. Dla ciekawych współczesnej Rosji bez fikcji, polecamy sekcję „Rosja w dokumencie”, gdzie na kondycję współczesnego społeczeństwa rosyjskiego spojrzymy oczami  rosyjskich dokumentalistów.

Tradycyjnie, „The best of Sputnik” pokaże najpopularniejsze pozycje poprzednich edycji Festiwalu – między innymi „Geograf przepił globus”, Aleksandra Wieledinskiego, „Iwan, syn Amira” Maksima Panfiłowa czy „Majora” Jurija Bykowa.

Organizatorzy jak co roku mają sporo do zaoferowania również najmłodszym widzom. Oprócz klasycznych,znanych także starszym widzom, animacji: „Czerubaszek”, „Wilk i Zając” czy „Miś Puszatek”,  „Mały Sputnik” zaprezentuje również najnowsze filmy fabularne dla dzieci.

Eastbook.eu będzie na bieżąco relacjonować najciekawsze filmy i wydarzenia tegorocznego Sputnika, przekonamy się jak polska publiczność przyjmuje rosyjską kulturę, w sytuacji napiętych relacji między Warszawą a Moskwą, które przyczyniły się do odwołania roku polskiego w Rosji roku rosyjskiego w Polsce (o czym pisaliśmy już wcześniej).

Pokazy w warszawskiej Kinotece oraz Iluzjonie potrwają do 30 listopada.

Kalendarz projekcji oraz wydarzeń towarzyszących dostępny na stronie Festiwalu.

 

Źródło: materiały prasowe organizatora

Facebook Comments

Studentka socjologii w Instytucie Socjologii Uniwersytetu Warszawskiego. Bada ruchy społeczne w Europie Wschodniej, hobbistycznie zajmuje się fotografią uliczną. Tweetuje o kondycji dziennikarstwa i mediów.

ZOBACZ WSZYSTKIE ARTYKUŁY