Używamy ciasteczek do poprawnego wyświetlania tej strony. Jeśli nie wyrażasz zgody, zmień ustawienia przeglądarki.

Ok
Gabriela Sieczkowska

Save energy! Help Ukraine!

Efektywność energetyczna nie jest mocną stroną Ukrainy. Kraj jest uzależniony od dostaw rosyjskiego gazu. Problemem jest stan budynków mieszkalnych, jak i mentalność samych Ukraińców. Kijów w walce z kryzysem potrzebuje silnego zaangażowania społeczeństwa. Pomóc mogą hacktywiści i aplikacje na smartfony. 

gas energy

fot. Steven Depolo, Creative Commons, źródło: flickr.com

Technologie i grywalizacja

Na hackathonach aktywiści i programiści wspólnie tworzą społecznie pożyteczne narzędzia informatyczne. Inicjatorem i patronem jednego z nich został poseł do Parlamentu Europejskiego i były minister cyfryzacji Michał Boni. W konkursie dla młodych liderów z Ukrainy i Polski Hackathon Bridge. Poland to Ukraine biorą udział Ukrainka Jana i Polka Gabrysia z Fundacji Wspólna Europa. Dziewczyny przedstawiły projekt Save Energy/ Zaoshchadyuy Enerhiyu. To aplikacja na smartfony, która pozwoli oszczędzać energię i ciepło i obniżać rachunki Ukraińców.

Smartfonowa apka przeznaczona jest dla każdego: od geeka po laika, od ekoaktywistów po osoby szukające skutecznego i łatwego sposobu na obniżenie swoich rachunków. Mimo, że na razie adresowana do Ukraińców, dziewczyny chcą, by w przyszłości korzystali z niej mieszkańcy innych krajów Europy Wschodniej.

Oszczędzaj energię! Pomagaj Ukrainie!

Według Banku Światowego sektor mieszkaniowy na Ukrainie zużywa 25% elektryczności i 40% zasobów ciepła. Co najmniej 80% budynków mieszkalnych wymaga remontu. Słabo izolowane mieszkania tracą od 30% do 50% ciepła. Alarmujący jest stan świadomości ekologicznej i ekonomicznej Ukraińców. Do legendy przeszło, że wielu z nich nawet w najmroźniejsze zimy reguluje temperaturę otwierając okna.

Ukraina jest uzależniona od rosyjskiego gazu. Społeczeństwo już szykuje się na kolejny kryzys zimowy. Nowa umowa gazowa to tylko tymczasowe rozwiązanie. Kijów musi jak najszybciej obniżyć konsumpcję rosyjskiego paliwa. Potrzebne jest silne zaangażowanie ze strony społeczeństwa. Z pomocą przychodzą nowoczesne technologie i współczesny marketing.

Jak to działa?

Dzięki Save Energy każdy będzie mógł przejąć kontrolę nad swoimi wydatkami za ogrzewanie i prąd. Apka poprowadzi użytkownika krok po kroku przez proste rozwiązania, np. przypomni o wyłączaniu zbędnych urządzeń elektrycznych. Oszczędzanie stanie się zabawą! Korzystając z Save Energy użytkownik będzie realizował zadania, za których wykonanie będzie nagradzany punktami. Co więcej, będzie mógł rywalizować z innymi użytkownikami i dzielić się osiągnięciami ze znajomymi przez portale społecznościowe.

Zdobywaj punkty, dziel się osiągnięciami ze znajomymi, naucz się oszczędzać na swoich rachunkach za energię.  Score, share & save!

Obserwuj postępy projektu na: facebook.com/WspolnaEuropa oraz na stronie konkursu Hackathon Bridge. Poland to Ukraine.

Powered by emaze

 

Facebook Comments

Studentka socjologii w Instytucie Socjologii Uniwersytetu Warszawskiego. Bada ruchy społeczne w Europie Wschodniej, hobbistycznie zajmuje się fotografią uliczną. Tweetuje o kondycji dziennikarstwa i mediów.

ZOBACZ WSZYSTKIE ARTYKUŁY