Używamy ciasteczek do poprawnego wyświetlania tej strony. Jeśli nie wyrażasz zgody, zmień ustawienia przeglądarki.

Ok
Gabriela Sieczkowska

Rosyjskie kino w Polsce – 8. Sputnik nad Polską

Polski widz nieczęsto ma okazję do obcowania z kinem wschodnim. Dlatego tym bardziej warto wybrać się na 8. Festiwal Filmów Rosyjskich Sputnik nad Polską. To doskonała okazja by poznać lub ponownie obejrzeć wybitne filmy rosyjskie jak i zobaczyć  jego najnowsze produkcje. Za nami oficjalne otwarcie festiwalu, w warszawskich kinach Kinotece i Iluzjonie ruszają pierwsze projekcje. Festiwal pozostanie w stolicy do 30 listopada, następnie ruszy w trasę i zawita do ponad 30 miast w całej Polsce.

 

Sputnik 8 logo

Kino wschodnie pod polską strzechą

Sputnik coraz wyraźniej zaznacza swoją obecność na mapie polskich festiwali filmowych. Podczas gdy większość nowych produkcji ze wschodu nie pojawia się u nas w regularnej dystrybucji. Wypełnia znaczącą niszę, promując w Polsce kulturę wschodnią. Wrażenie robi różnorodny i starannie dobrany repertuar kinowy oraz moc towarzyszących mu wydarzeń kulturalnych, warsztatów i spotkań z twórcami. Widzowie doceniają ten trud pracy organizatorów i z roku na rok pojawiają się na Sputniku co raz liczniej.

O nagrodę główną tegorocznej edycji Festiwalu zawalczą najnowsze produkcje kina rosyjskiego, m.in.  „Próba” – film bez słów opowiadający o miłości i nieuchronności śmierci w reżyserii  Aleksandra Kotta,  „Dureń” Jurija Bykowa odważny film-manifest walki z bezdusznym systemem, Anna Melikian pokarze swój najnowszy film „Gwiazda” (recenzja filmu na Eastbook.eu). Widzowie zobaczą także filmy docenione przez inne festiwale – między innymi zdobywcę Srebrnego Lwa na tegorocznym Festiwalu w Wenecji – „Białe noce listonosza Aleksieja Triapicyna” Andrieja Konczałowskiego, oraz zwycięzcę nagrody publiczności na Moskiewskim Międzynarodowym Festiwalu Filmowym, dramat Władimira Tumajewa „Biały mech”.  W konkursie powalczy również nowy „Film o Aleksiejewie” Michaiła Segała – opowiadający wymyślona biografię pieśniarza i łamacza damskich serc, który u kresu życia dostaje szansę by przeżyć je na nowo.

 

 Science fiction po rosyjsku

Tematem przewodnim tegorocznej edycji Festiwalu jest kino si-fi. Nie zabraknie zatem klasycznych dla gatunku tytułów – widzowie obejrzą Solaris i Stalkera Tarkowskiego oraz Straż Nocną i Straż Dzienną Timura Bekmambetova. Pojawią się również najnowsze produkcje m. in. animowany remake kultowego filmu Kin-dza-dza!, Trudno być bogiem oraz Cel w reżyserii Aleksandra Zeldowicza.

 

Stali bywalcy Sputnika będą  mogli zobaczyć najpopularniejsze filmy poprzednich edycji, miedzy innymi film Elena (opis filmu na Eastbook.eu), Metro, Jak spędziłem koniec lata, Major (recenzja filmu na Easbook.eu), Żyła sobie baba. Zainteresowanym relacjami Europy ze wschodem, szczególnej uwadze polecamy dwie sekcje: Rosja w dokumencie oraz Okno na Europę.

Propozycją dla najmłodszych widzów jest Mały Sputnik – sekcja prezentuje znane animacje m. in. Czeburaszek, Wilk i Zając, Miś Puszatek, Masza i Niedźwiedź oraz najnowsze produkcje pełnometrażowe dla dzieci (Kraina grzecznych dzieci).

Kino polskie, kino rosyjskie – perspektywy współpracy

Festiwale to nie tylko święto widzów ale i przestrzeń debaty nad kinem. Temu służyć ma „Polsko-rosyjski okrągły stół koprodukcji”  – towarzyszące festiwalowi spotkanie polskich i rosyjskich producentów oraz reżyserów.  Poświęcone jest szansom i problemom związanym ze współpracą na gruncie koprodukcji polsko-rosyjskiej. W ciągu ostatnich lat liczba produkcji z udziałem Polski i Rosji nie stanowiła nieznaczną część wszystkich filmów powstałych w polskiej koprodukcji. Twórcy kinowi zastanowią się nad przyczynami obecnej sytuacji co będzie też okazją do nawiązania współpracy.

 

Już wkrótce na łamach Eastbook.eu pojawią się pierwsze recenzje filmów prezentowanych w ramach Festiwalu Sputnik nad Polską. Zachęcamy do zapoznania się z kalendarzem warszawskich projekcji i śledzenia Sputnika w innych miastach.

Źródło: materiały prasowe, www.sputnikfestiwal.pl

Facebook Comments

Studentka socjologii w Instytucie Socjologii Uniwersytetu Warszawskiego. Bada ruchy społeczne w Europie Wschodniej, hobbistycznie zajmuje się fotografią uliczną. Tweetuje o kondycji dziennikarstwa i mediów.

ZOBACZ WSZYSTKIE ARTYKUŁY