Używamy ciasteczek do poprawnego wyświetlania tej strony. Jeśli nie wyrażasz zgody, zmień ustawienia przeglądarki.

Ok
Gabriela Sieczkowska

Biografia wymyślona – Film o Aleksiejewie| KONKURS | 8. Sputnik nad Polską

Liryczny, pełen humoru i refleksyjny obraz o życiu ponownie przeżytym. „Film o Aleksiejewie” to historia zapomnianego przez świat barda, który pod koniec życia odzyskuje wiarę w znaczenie własnego istnienia.

 

Film_o_aleksiejewie

Michaiła Segala widzowie zeszłorocznego Sputnika znają z filmu „Opowieści” – czterech nowel, z dobitnym humorem charakteryzujących współczesne społeczeństwo rosyjskie. W swoim najnowszym filmie Segal przedstawia nam biografię Nikołaja Aleksiejewa – barda, który nigdy nie istniał. Aleksiejew to starzejący się i zapomniany poeta i muzyk. W młodości porównywany do najlepszych poetów, dziś samotnie mieszkający w Tule. Od lat nie miał w rękach instrumentu, nie pamięta już zwrotek własnych piosenek. Prowadzi skromne życie na uboczu, utrzymuje się z tego, co sprzeda przy drodze. Poznajemy go w chwili, gdy, w pewien mroźny dzień otrzymuje tajemniczy telegram, który skłania go do podróży do Moskwy. Tam przypomina sobie  młodość.

Młody Aleksiejewicz to uzdolniony student, wkrótce inżynier pracujący w przemyśle zbrojeniowym. Jest przystojny, poza pracą ma swoją pasje – jest początkującym bardem. Mimo talentów i nadarzających się szans (poznaje przecież Tarkowskiego) – nie osiąga w życiu wiele. W pracy laury zbiera Kałasznikow, mimo iż pomysły Koli są o wiele bardziej zaawansowane; ma problem w nawiązaniu kontaktu z widownią, tym samym większość występów kończy głucha cisza w międzyczasie gdy jego koledzy są szczodrze oklaskiwani. Nie układają mu się relacje z kobietami. Podsumowując, przegrywa na każdym froncie.

Na jego relacje z innymi ludźmi wpływa trudny charakter – brak mu empatii i zrozumienia dla innych, nie zwraca uwagi na ich uczucia. Szuka autorytetów, ale nie konfrontuje się z ich opiniami – raczej bezwładnie przejmuje ich poglądy, by potem głosić je jako własne. Chyba nigdy nie wierzy w siebie do końca a przez życie idzie biernie. Oczywiście, stara się brać co daje mu los, jednak zadowala się tym co łatwe i pod ręką. Próbuje żyć, ale nie walczy by żyć po swojemu.

Jednocześnie, jego życie to historia systemu, w którym przyszło mu żyć, wydarzenia takie jak lot Gagarina odciskają piętno na jego losach, mimo że sam nie ma na nie wpływu.

Dzięki retrospekcjom patrzymy na głównego bohatera przez palce. Widząc młodego Nikołaja, mamy w pamięci obraz dobrotliwego staruszka, który jest raczej ofiarą swoich czasów, niż własnych życiowych wyborów. Audycja w moskiewskim radiu i spotkanie z dziennikarką znającą jego twórczość, to dla niego najcenniejsza chwila w życiu. Świadomość bycia pamiętanym daje mu wiarę w siebie, której nigdy wcześniej nie miał. Wraca do Tuły z poczuciem dobrze przeżytego życia, ale czy to jest prawdą?

Historia Alesiejewa skłania nas do refleksji nad życiem i popełnionymi błędami, które w przeciwieństwie do głównego bohatera mamy czas naprawić. Stawia również przed nami pytanie czy dobry uczynek może być podszyty sprawnie poprowadzonym kłamstwem, czy aby na pewno mamy prawo stwarzać ułudę by ci, których kochamy poczuli się lepiej? Niewątpliwym jest, iż nieważne jak i gdzie zakończy się nasze życie, bezsprzecznie miało ono znaczenie.

Uwaga konkurs! Uwaga konkurs! Uwaga konkurs!

Mamy do rozdania 3 bilety na film „Klasa Specjalna” – projekcja 27.11 o godz 19:30 w warszawskiej Kinotece!

Wystarczy odpowiedzieć na pytanie: w której sekcji 8. Festiwalu Filmów Rosyjskich Sputnik nad Polską można obejrzeć film „Klasa specjalna”? Odpowiedzi prosimy przesyłać na adres mailowy [email protected], w temacie wiadomości wpisać SPUTNIK.

Autorzy trzech pierwszych poprawnych odpowiedzi otrzymają wejściówki.

 

Facebook Comments

Studentka socjologii w Instytucie Socjologii Uniwersytetu Warszawskiego. Bada ruchy społeczne w Europie Wschodniej, hobbistycznie zajmuje się fotografią uliczną. Tweetuje o kondycji dziennikarstwa i mediów.

ZOBACZ WSZYSTKIE ARTYKUŁY