Używamy ciasteczek do poprawnego wyświetlania tej strony. Jeśli nie wyrażasz zgody, zmień ustawienia przeglądarki.

Ok
Michał Piwowarski

Rosyjsko-ukraińska cyberwojna

W poniedziałek (8.12) tzw. „Ukraińskie Cyberwojska” opublikowały tysiące dokumentów pochodzących z lokalnego oddziału Ministerstwa Spraw Wewnętrznych Federacji Rosyjskiej działającego na terenie przygranicznym z Ukrainą.

strona infonapalm, na której informowano o włąmaniu do Ministerstwa Spraw Wewnętrznych Rosji, zrzut z ekranu

strona infonapalm, na której informowano o włąmaniu do Ministerstwa Spraw Wewnętrznych Rosji, zrzut z ekranu

Ukraińscy hakerzy włamując się do serwerów Ministerstwa Spraw Wewnętrznych Rosji mieli wykraść około 66 GB danych zawierających między innymi dowody na bezpośrednie zaangażowanie wojsk i funkcjonariuszy sił specjalnych Federacji Rosyjskiej w konflikt w Donbasie. Wśród setek dokumentów można znaleźć tytuł:  „Ranni przywiezieni z terytorium Ukrainy 27 września”. Dokument ten podaje dokładną liczbę rannych żołnierzy rosyjskich – 237 osób, a wśród nich dwóch żołnierzy  eskortowanych przez służby bezpieczeństwa do szpitala.

Inny dokument adresowany do gen. A. Łarionowa opisuję potyczkę rosyjskich żołnierzy z ukraińskimi gwardzistami – 25.08.2014 roku ok. godz. 15.50, podczas wykonywania obowiązków służbowych doszło do starcia z Gwardią Narodową na Ukrainie, 10 km na północny zachód od chutoru Prognoj rejonu tarasowskiego. Szeregowi z jednostki wojskowej nr 51182, odbywający służbę wojskową w miejscowości Millerowo zostali ranni i zostali ewakuowani helikopterem Mi-8 Sił Zbrojnych FR do garnizonowego szpitala wojskowego w Rostowie.

Inny dokument opisuje działania podejmowane wobec działaczy „Prawego Sektora” podszywających się pod ukraińskich imigrantów –

„Zgodnie z postanowieniem nr 912 z 24 lipca 2014 r. Ministerstwa Spraw Wewnętrznych Rosji w regionie rostowskim, przesyłamy Państwu informacje o środkach podjętych w celu identyfikacji imigrantów z Ukrainy, zwolenników radykalnej grupy prawicowej „Prawy Sektor” działających pod rozkazami ukraińskiego SBU (wywiad):

1. Stworzyliśmy koordynacje następujących wydziałów: Federalny Urząd Imigracyjny (FIS) otrzymuje codzienne raporty na temat ukraińskich obywateli przybywających na obszarze Verkhnedonsk i rejestrujących się w FIS; dane są sprawdzane przez IBD „Region”; Ministerstwo otrzymuje codziennie informacje na temat liczby osób, którym udzielana jest pomoc w osiedleniu się na terytorium Rosji.
Wszyscy obywatele są sprawdzani. Informacje mają dotyczyć motywów przyjazdu i planowanych miejsc osadnictwa w Rosji.

2. Kontrola niebezpiecznych i ważnych obiektów została wzmocniona, a pracownicy są instruowani, jak zapobiegać dywersji i aktom terrorystycznym.

3. Jeżeli otrzymano istotne informacje, to natychmiast zgłosić.

Tymczasowy zastępca szefa Departamentu Policji (Stacja Wdrożeniowa Kazań)
Międzynarodowy Zakład MIS „Sholohovsky”

Policja Główna”

Administratorzy portalu informnapalm.org zapowiadają dalsze publikacje dokumentów oraz tłumaczenie ciekawszych materiałów na język angielski.

 

Facebook Comments

Student Instytutu Studiów Międzynarodowych Uniwersytetu Wrocławskiego. Obszar zainteresowań - Kaukaz, zarówno Północny jak i Południowy oraz Azja Centralna - kultura tych regionów oraz kwestie związane z bezpieczeństwem. Na co dzień pszczelarz, muzyk, fotografik i górołaz.

ZOBACZ WSZYSTKIE ARTYKUŁY