Używamy ciasteczek do poprawnego wyświetlania tej strony. Jeśli nie wyrażasz zgody, zmień ustawienia przeglądarki.

Ok
Maciej Zaniewicz

Przegląd prasy rosyjskiej 4-10.12

Przegląd prasy rosyjskiej: najczęściej używane słowa w oryginałach artykułów prezentowanych w przeglądzie prasy rosyjskiej:

Ukraina – 28

Rosja – 23

bojownik – 20

sankcje – 19

Putin – 18

USA – 14

Rosja zamienia Ukrainę na Turcję – Moskowskij Komsomolec

Władimir Putin i Recep Tayyip Erdoğan na spotkaniu w Turcji, Źródło: eng.news.kremlin.ru

Władimir Putin i Recep Tayyip Erdoğan na spotkaniu w Turcji, Źródło: eng.news.kremlin.ru

Kwestia budowy gazociągu South Stream jest zamknięta – informuje Moskowskij Komsomolec. Taką decyzję miał podjąć Prezydent Rosji Władimir Putin, po tym jak pod naciskiem Brukseli Sofia odmówiła budowy gazociągu na jej terytorium. Szef Gazpromu Alieksiej Miller wyjaśnia, że w jego zastępstwie zostanie wybudowany gazociąg prowadzący do UE przez terytorium Turcji. Tym samym stanie się ona głównym gazowym centrum rozdzielczym w Europie zajmując miejsce Ukrainy i Bułgarii.

MK wyjaśnia przyczyny, dla których zdecydowano się na budowę gazociągu South Stream. W czasach istnienia ZSRR gaz był sprzedawany na Zachód za pomocą gazociągu biegnącego przez terytorium Ukrainy. Mógł on dostarczyć do 140 mld m3 błękitnego paliwa rocznie. Po upadku ZSRR pojawiły się jednak problemy z wiarygodnością Ukrainy jako państwa tranzytowego. Dlatego postanowiono „obejść” Ukrainę poprzez gazociąg Jamal – Europa Zachodnia (10 – 20 mld m3) oraz biegnący dnem morza bałtyckiego Nord Stream (55 mld m3). South-Stream (65 mld m3) miał umożliwić Rosji uniezależnienie się od Ukrainy w zakresie eksportu gazu na Zachód.

Czytaj tekst eksperta: God save the South Stream

Alieksiej Miller skomentował zaistniałą w stosunku do South Stream sytuację stwierdzeniem, że praca Nord Stream i gazociągu prowadzącego przez Turcję i tak uczyni tranzyt surowca przez Ukrainę bezsensownym. Infrastruktura Ukraińska pozostanie natomiast w eksploatacji jedynie na potrzeby Kijowa.

Unia Europejska zmiękczyła sankcje dla rosyjskich banków – Komsomolskaja Prawda

Gazeta informuje o ustępstwach Unii Europejskiej na rzecz rosyjskich banków objętych sankcjami. Mowa zatem o: Sberbanku, VTB, Gazprombanku, VEB i Rossielhozbanku. Sankcje odcięły rosyjskie banki od zagranicznego finansowania. Jak informuje gazeta, spowodowało to załamanie systemu pozyskiwania taniej waluty za granicą i odsprzedaży jej po większej cenie w kraju. Ponadto wpłynęło to na spadek kursu rubla i uniemożliwiło rosyjskim bankom refinansowanie kredytów walutowych udzielonych rodzimym spółkom.

Zagraniczne filie Sberbanku, Źródło: www.sberbank.at

Zagraniczne filie Sberbanku, Źródło: www.sberbank.at

Od teraz rosyjskie banki będą mogły zaciągać kredyty na okres powyżej 30 dni, ale jedynie z przeznaczeniem na utrzymanie swoich filii na terenie UE. Gazeta podkreśla jednak, że w praktyce możliwe jest udzielenie przez filie finansowej pomocy swoim spółkom-matkom. Oznacza to zatem częściowe zniesienie sankcji także dla rosyjskich banków.

Siergiej Riabkow: „Sankcje USA nakierowane są na zmianę władzy w Rosji” – Izwiestia

„Pod formalnie deklarowanym celem zmuszenia nas do zmiany naszej pozycji w stosunku do Ukrainy [USA] ma cel stworzenia socjalno-ekonomicznych warunków dla zmiany władzy w Rosji” – ogłosił wiceminister spraw zagranicznych FR Siergiej Riabkow na posiedzeniu Dumy poświęconemu stosunkom rosyjsko – amerykańskim. Rosyjski minister jednocześnie stwierdził, że Rosja, tam gdzie jest to możliwe, jest gotowa szukać równowagi interesów z USA.

W polskim mieście Białystok zbezczeszczono cmentarz wojskowy – Rossijskaja Gazieta №6550 (278)

RG donosi o sytuacji jaka miała miejsce na cmentarzu wojskowym w Białymstoku. Nieznani sprawcy wyrwali 26 płyt nagrobnych sowieckich żołnierzy i rozrzucili je po terenie nekropolii.

Jak podaje gazeta – „Niestety przypadków zbezczeszczenia mogił i pomników żołnierzy sowieckich, których w trakcie oswabadzania Polski od faszyzmu zginęło około 600 tys., ostatnimi czasy jest coraz więcej. Miejscowe media donoszą o przypadkach oblewania pomników zmarłych farbą, pozostawiania nienawistnych napisów, próbach deformacji grawerunków i kradzieżach pięcioramiennych gwiazd z mogił”.

W większości ze wspomnianych przypadków sprawcy byli zatrzymani i okazywali się być młodymi ludźmi, którzy na cmentarzach spożywali alkohol. Zdaniem RG w Polsce nie ma zgody co do tego jak powinno się obchodzić z pomnikami i mogiłami sowieckich żołnierzy przelewającymi krew za Polskę.

Artykuł na ten temat na stronie portalu Dzień Dobry Białystok.

Obywatele znaleźli przyjaciela na wschodzie – Kommiersant №222

Stosunek Rosjan do innych państw na przestrzeni 2014 roku uległ drastycznej zmianie. Badania przeprowadzone przez Centrum Lewady pokazują, że w okresie od stycznia do grudnia 2014 znacząco spadła sympatia Rosjan do USA, UE i Ukrainy, natomiast wzrósł odsetek obywateli dobrze postrzegających Chiny. Jeszcze na początku roku pozytywne zdanie na temat USA miało 43% Rosjan, na temat UE 52%, a na temat Ukrainy – 66%. Do listopada ilość ta spadła o około połowę – do, odpowiednio: 18%, 26% i 28%. Nagła zmiana stosunku Rosjan do Zachodu zaczęła się w marcu, kiedy Rada Federacji udzieliła Prezydentowi FR zgody na użycie wojska na Ukrainie (3 marca), a następnie po przyłączeniu do Rosji Krymu (19 marca).

Jaki stosunek do innych państw mają obywatele FR?, Źródło: kommersant.ru

Jaki stosunek do innych państw mają obywatele FR?, Źródło: kommersant.ru Czerwony: bardzo dobry; Popielaty: w zasadzie dobry; W lewej kolumnie, kolejno: Białoruś, Chiny, Izrael, Ukraina, UE, USA.

Badanie wykazało, że najlepsze zdanie Rosjanie mają na temat Chin, w stosunku do których dobrze odnosi się 74% respondentów. Ekspert Centrum Lewady jest zdania, że świadczy to o postrzeganiu Chin jako „państwa, z którym można rozwijać kontakty w przypadku problemów z Zachodem”.

Ostatnia ankieta obejmowała również zagadnienie izolacji międzynarodowej Rosji. Zdaniem 47% Rosja znajduje się obecnie w izolacji. Przeciwnego zdania jest zaś 45% respondentów.

Putin wyjaśnił status Noworosji – Niezawisimaja Gazieta

Po spotkaniu z prezydentem Francji François Hollande na lotnisku Wnukowo 2 Władimir Putin oświadczył, że Rosja opowiada się za zachowaniem integralności terytorialnej Ukrainy i wzywa do zdjęcia blokady z obszarów Doniecka i Ługańska. Gazeta zwraca uwagę, że tym razem słowa o specjalnym statusie DRL i ŁRL nie padły z ust Putina, lecz Hollanda. Wice-spiker Rady Najwyższej (RN) DRL Denis Puszlin uznał to za „pozytywny sygnał”.

Z mniejszym zrozumieniem przyjęto słowa prezydenta Rosji. Zdaniem spikera RN DRL Andrieja Purgina samozwańcze republiki ludowe zmierzają do niepodległości, co zostało potwierdzone w przeprowadzonym referendum. Nie oznacza to braku woli dialogu z Kijowem, lecz „wyklucza wchodzenie z nim w jakiekolwiek alianse polityczne”.

Strategię polityczną Noworosji wyjaśnił spiker RN Noworosji Oleg Cariew. Jego zdaniem separatyści będą zmierzać do budowy własnego państwa, prowadząc jednocześnie rozmowy z Kijowem. Szczególnie istotne będzie dla nich przywrócenie wypłat emerytur i świadczeń socjalnych dla mieszkańców Donbasu.

Zdaniem pierwszego wiceprezydenta Centrum Technologii Politycznych Alieksieja Makarkina, Władimir Putin nigdy nie wypowiadał się publicznie na temat niepodległości DRL i ŁRL. Co więcej, o ile czasem z jego ust padało określenie „Noworosja”, to podczas jego ostatniego orędzia do połączonych izb parlamentu nie wypowiedział go ani razu. Ponadto dotąd używane pojęcie „rosyjska wiosna”, które obejmowało Krym, Donieck, Ługańsk, Charków i Odessę, zostało zastąpione pojęciem „krymska wiosna”. Zdaniem eksperta należy to odczytywać jako ograniczenie ambicji rosyjskich do zajęcia Krymu. Wynika to z próby uniknięcia kolejnych sankcji oraz braku gotowości do przejęcia odpowiedzialności za wschodnią Ukrainę. Federalizacja tego kraju z utrzymaniem niestabilnych obwodów donieckiego i ługańskiego w jego granicach byłaby wygodniejszym rozwiązaniem dla Kremla.

Do Groznego powrócili bojownicy – Kommersant №221

W wyniku starć sił porządkowych z bojownikami w stolicy Czeczenii zmaarło 10 policjantów, a prawie trzydziestu zostało rannych.

Bojownicy dostali się do Groznego za pomocą skradzionych taksówek. Byli ubrani w mundury charakterystyczne dla Specnazu i posiadali karabiny maszynowe i ładunki wybuchowe. Gdy mijali meczet „Serce Czeczenii” zostali zatrzymani przez patrol policyjny. Po ostrzelaniu policjantów rzucili się w ucieczkę, jednak ulica którą jechali została zablokowana przez posiłki. Wtedy wtargnęli do Domu Druku i Szkoły Średniej nr 20, w których się zabarykadowali.

Na terenie miasta natychmiastowo został ogłoszony stan „Operacji Kontr-terrorystycznej” (KTO), a na miejsce przybyły oddziały Specnazu wraz ze sprzętem wojskowym. Budynek Domu Druku został przez nich następnie ostrzelany za pomocą wielkokalibrowych karabinów maszynowych, granatników i rakietowych miotaczy ognia „Trzmiel”. Rankiem przeprowadzono operację specjalną w szkole, podczas której oswobodzono budynek i zlikwidowano trzech terrorystów. Po przeszukaniu spalonego Domu Druku znaleziono ciała kolejnych siedmiu terrorystów i jednego cywila.

Odpowiedzialność za wydarzenia wzięła na siebie organizacja terrorystyczna Imarat Kawkaz. Rozkaz przybycia do Groznego miał wydać amir Hamzat (Asłan Bitjukajew) – była prawa ręka zmarłego w 2013 roku Doku Umarowa.

Zdaniem prezydenta Czeczenii, Ramzana Kadyrowa celem przybycia terrorystów miało być przygotowanie zamachu w trakcie obchodów Dnia Konstytucji (12 grudnia).

Prezydent Władimir Putin pogratulował żołnierzom Specnazu profesjonalizmu i bohaterstwa.

Facebook Comments

Absolwent stosunków międzynarodowych i rosjoznawstwa na Uniwersytecie Jagiellońskim. Pisze i czyta na temat Europy Wschodniej.

Kontakt: maciej.zaniewicz@eastbook.eu

ZOBACZ WSZYSTKIE ARTYKUŁY