Używamy ciasteczek do poprawnego wyświetlania tej strony. Jeśli nie wyrażasz zgody, zmień ustawienia przeglądarki.

Ok

Poroszenko w Warszawie. Polskie interesy w Ukrainie

Trwa dwudniowa wizyta Petro Poroszenko w Polsce. Prezydent Ukrainy będzie przemawiał w polskim Sejmie, weźmie udział w podpisaniu przez Bronisława Komorowskiego ratyfikacji traktatu o stowarzyszeniu Ukrainy z Unią Europejską oraz weźmie udział w forum gospodarczym. To ten ostatni punkt programu jest najważniejszy. A razem z nim, realizacja polskich interesów w Ukrainie.

W Ukrainie trwa wojna z Rosją. Petro Poroszenko przyjeżdża do Warszawy poszukując wsparcia politycznego, finansowego i wojskowego. Mówiłem dziś o tym w Polskim Radiu. Wsparcie polityczne ze strony Polski jest pełne. Mniej spektakularnie wygląda pomoc finansową i wojskową. Fundacja Wspólna Europa (wydawca Eastbook.eu) podpisała apel do polskich władz o jeszcze większe zaangażowanie w pomoc Ukrainie. Zaangażowania i pomocy przecież nigdy za wiele. Z ukraińskich terenów objętych konfliktem wyjechało ponad 800 tysięcy ludzi. Część z nich będzie szukać schronienia i pomocy w innych częściach Ukrainy. Polska powinna tym ludziom pomóc. Potrzebne będą ubrania na zimę, możliwość noclegu, często pomocy lekarskiej.

Warszawa poza pomocą powinna wymagać. Polska jest zaangażowana w przygotowanie przyszłej reformy administracyjnej w Ukrainie, która ma zdecentralizować władzę i dać większą niezależność samorządowi terytorialnemu. Petro Poroszenko powinien usłyszeć, że pomoc nie tylko Polski, ale i Zachodu nie będzie kontynuowana, jeżeli władze nie przeprowadzą reform, nie tylko administracji ale również podatków, antykorupcyjnej, i systemu sądownictwa.

Władze polskie, podczas wizyty prezydenta Poroszenki, powinny również zadbać o polskie interesy w Ukrainie. Polscy przedsiębiorcy tracą pewność i nie chcą inwestować w kraju, w którym toczy się wojna. Konfliktu i zmiana polityczno-biznesowej układanki daje jednak szansę na wejście nowych firm polskich na rynek ukraiński. Polska powinna bardzo aktywnie zabiegać o wsparcie administracji ukraińskiej dla polskich inwestycji oraz zabezpieczyć przedsiębiorców, którzy już teraz są obecni na rynku. Poza przedsiębiorcami ze sfery cywilnej, polskie władze powinny rozważyć ściślejszą współpracę  w przemyśle zbrojeniowym. Polska zbrojeniówka ma wiele do zaoferowania Ukrainie i rząd powinien wspierać te możliwości.

Przyszłość Ukrainy w 2015 roku

Przyszłość regionu, w tym bezpieczeństwo Polski będzie uzależnione od rozwoju sytuacji u sąsiada. Przyszłość Ukrainy będzie zależeć od co najmniej czterech rzeczy:

1. Zapewnienie bezpieczeństwa obywatelom wewnątrz Ukrainy wraz z ciągłym naciskiem na separatystów i rosyjskich żołnierzy, aby ci nie przejęli znowu inicjatywy we wschodzie kraju.

2. Rozpoczęcia reform, widocznych zarówno dla Zachodu i dla społeczeństwa, aby ani jedni ani drudzy nie przestawi wspierać obecnej ekipy rządzącej w Kijowie. Zapewni to stabilność ekonomiczną poprzez pieniądze z Zachódu i społeczną, w postaci braku protestów społecznych.

3. Zakończenia etapu przejściowego po wyborach i ustaleniu kto tak naprawdę rządzi w Ukrainie. Obecnie trwa wojna wszystkich ze wszystkimi: Jaceniuka z Poroszenko, władz centralnych z regionalnymi (w świetle reformy administracyjnej) starych władz z nowymi i nowych oligarchów ze beneficjentami ekipy Janukowycza. Zapewnienie stabilności wewnątrz wpłynie pozytywnie na szanse przeprowadzenia reform.

4. Presji ekonomicznej na Rosję. Utrzymanie sankcji lub częściowe ich zaostrzenie powinno trwać przynajmniej do kwietnia 2015. Sankcje wpływają na płynność finansową Federacji Rosyjskiej. 84% obywateli wspierających politykę Putina, czy inaczej mówiąc, 100 milionów obywateli Rosji jest uzależnione od wypłat z rosyjskiej budżetówki. Jeżeli presja na Rosję będzie skuteczna, zarówno wyborcy jak i elity biznesowe mogą wypowiedzieć posłuszeństwo ekipie prowadzącą agresywną politykę zagraniczną.

Eastbook.eu do końca roku zaprezentuje cykl publikacyjny pokazujący od czego zależy przyszłość Ukrainy w 2015 roku.

Facebook Comments
ZOBACZ WSZYSTKIE ARTYKUŁY