Używamy ciasteczek do poprawnego wyświetlania tej strony. Jeśli nie wyrażasz zgody, zmień ustawienia przeglądarki.

Ok

Putin naciska STOP ale guzik nie działa

System władzy w Rosji nie jest ani wertykalny, ani wydajny. Tworzy lojalność, ale nie można go kontrolować, ponieważ jest pozbawiony hamulców. Putin pewnie chciałby zatrzymać wojnę, naciska STOP, ale guzik nie działa – taką wizję Rosji przedstawia Gleb Pawłowski, wieloletni politechnolog Kremla, autor sukcesów wyborczych Borysa Jelcyna i samego Władimira Putina.

Putin naciska STOP i ale guzik nie dział, flickr.com

Putin naciska STOP i ale guzik nie dział, flickr.com

Najważniejszą informacją jaką przekazał Gleb Pawłowski, politechnolog przez lata tworzący rosyjski system polityczny, obecnie krytyk Kremla, jest to, że Kreml swoje działania opiera na taktyce, nie na strategii. Znaczy to tyle, że ani Krym, ani interwencja we wschodniej Ukrainie nie są częścią szerszego planu, który zakłada specyficznego przebiegu wydarzenia i realizację konkretnego celu. Pawłowski mówi, że Rosji w przeciwieństwie do Związku Radzieckiego brakuje ideologii, a więc i wizji działań. Jest to ocena sprzeczna, panującym w Polsce powszechnym przekonaniem o omnipotencji rosyjskiej polityki zagranicznej.

Gleb Pawłowski krytycznie też odnosi się do utożsamiania Federacji Rosyjskiej z jej prezydentem, Władimirem Putinem. Rosja to nie Putin. Putin to nie Rosja – to starał się przekazać Gleb Pawłowski podczas spotkania w Polskim Radiu 15 grudnia br. Zdaniem Pawłowskiego, Putin nie podejmuje wszystkich decyzji dotyczących kraju, a niektóre zdarzenia mają miejsce wręcz bez jego kontroli i wpływu. Rosja to dużo bardziej skomplikowany system, gdzie jeden człowiek nie może pociągać za wszystkie sznurki, tłumaczy Pawłowski

System rosyjski tworzy lojalność, ale nie można go kontrolować ponieważ, w przeciwieństwie do ZSRR, jest pozbawiony hamulców, które skutecznie blokują procesy polityczne. Pawłowski przekonuje, że Putin prawdopodobnie chciałby zatrzymać obecne procesy polityczne w Rosji, naciska STOP, ale guzik nie działa.

Z wersji przedstawionej przez Gleba Pawłowskiego, wyłania się obraz skorumpowanego systemu państwowego, który swoje istnienie może zapewnić jedynie w sytuacji nadzwyczajnej, stanu zagrożenia, konfrontacji lub represji. Politechnolog moskiewski odziera ze złudzeń mówiąc „w tym systemie nie ma nic mistycznego”, jest on, „słabo zorganizowany niewydajny” i działa jedynie w przypadku gdy jest opłacony. Były kremlowski urzędnik zdaje się powiedzieć: Krym nasz, ale co dalej, nie wiadomo.

printer2

 

Gleb Pawłowski jest autorem takich politycznych terminów jak:

бешеный принтер (wściekła drukarka) – proces działania rosyjskiej Dumy Państwowej, gdzie deputowani prześcigają się w wymyślaniu coraz to nowych ustaw, zakazujących co raz to nowych przejawów współczesnego życia obywateli w społeczeństwie. – Wcześniej, to ja naciskałem guzik mówiąc, kto i co może powiedzieć w telewizji, w parlamencie. Teraz każdy mówi w parlamencie mówi, co mu przyjdzie do głowy – mówił Pawłowski

русский мир – świat rosyjski – termin, który został wykorzystany podczas interwencji zbrojnej w Ukrainie aby pod pretekstem obrony obywateli rosyjskich przejąć kontrolę nad Krymem oraz zdestabilizować Ukrainę, poprzez wojnę we wschodniej jej części.

 

Facebook Comments
ZOBACZ WSZYSTKIE ARTYKUŁY