Używamy ciasteczek do poprawnego wyświetlania tej strony. Jeśli nie wyrażasz zgody, zmień ustawienia przeglądarki.

Ok

Ukraina otwiera sobie drogę do członkostwa w NATO

– Ukraina nie spełnia i jeszcze długo nie będzie spełniać warunków wstąpienia do NATO. Ustawa ma potwierdzić emocje społeczeństwa, które odwróciło się od Rosji. Chodzi także o to, żeby pokazać ukraińskie dążenia do integracji z Zachodem – ocenia Paweł Purski podczas audycji w Polskim Radiu 24.

Paweł Purski w Polskim Radiu 24, foto: PR24/MR

Paweł Purski w Polskim Radiu 24, foto: PR24/MR

Słuchaj całości audycji na Polskie Radio 24

Zmiana w Ustawie o polityce wewnętrznej i zagranicznej pozwala Ukrainie na przynależność do międzynarodowych bloków militarnych. Dzięki nowelizacji Kijów zbliża się do realizacji jednego ze swoich priorytetów w polityce zagranicznej, a mianowicie członkostwa w NATO.

Ekspert z portalu eastbook.eu, Paweł Purski stwierdził w PR24, że Ukraina nowelizacją w ustawie drażni Kreml. Gość PR24 dodał jednocześnie, że Kijów nie spełnia obecnie wymogów przyjęcia do Paktu Północnoatlantyckiego.

– Ukraina nie spełnia i jeszcze długo nie będzie spełniać warunków wstąpienia do NATO. Ustawa ma potwierdzić emocje społeczeństwa, które odwróciło się od Rosji. Chodzi także o to, żeby pokazać ukraińskie dążenia do integracji z Zachodem – ocenił Paweł Purski.

Zaś według specjalisty portalu PolUkr.net, Dariusza Materniaka nowelizacja ukraińskiej Ustawy skierowana jest przede wszystkim na użytek polityki wewnętrznej kraju.

– Jest to krok w kierunku skonsolidowania ukraińskiego oporu przeciwko rosyjskiej agresji. Z kolei reakcja Rosji była do przewidzenia i nie jest zaskoczeniem – mówił Gość PR24.

Rosyjska odpowiedź

Ukraina szuka zbliżenia z NATO, a Moskwa odpowiada na te dążenia nową doktryną wojskową. Podpisany przez Władimira Putina dokument zakłada m.in., że największym zagrożeniem dla Rosji jest ekspansja NATO.

Dariusz Materniak przyznał, że nowa doktryna wojenna jest wynikiem panującej w Rosji niechęci względem NATO.

– Z wypowiedzi wysoko postawionych polityków rosyjskich cały czas można było wyczytać, że głównym problemem Rosji jest ekspansja NATO i zbliżanie się Sojuszu do rosyjskich granic. Takie stanowisko Rosji obserwujemy od początku prezydentury Władimira Putina – powiedział ekspert PolUkr.net.

Natomiast Paweł Purski zwrócił uwagę na społeczny wymiar nowej doktryny Rosji.

– W założeniu tej polityki społeczeństwo rosyjskie za 15 lat ma stać się skupione wokół prawosławia i wartości innych niż zachodnie. Rosjanie będą także częściowo zmilitaryzowani i wielki nacisk zostanie położony na wychowanie patriotyczne. Nad tym wszystkim będzie czuwał specjalny urząd, który stworzy nowego rosyjskiego człowieka – wyjaśniał specjalista Eastbook.eu.

Facebook Comments
ZOBACZ WSZYSTKIE ARTYKUŁY