Używamy ciasteczek do poprawnego wyświetlania tej strony. Jeśli nie wyrażasz zgody, zmień ustawienia przeglądarki.

Ok

2014 w Ukrainie – podsumowanie roku

Aneksja Krymu przez Rosję i działania zbrojne na wschodzie kraju, a także Euromajdan i przebudzenie społeczeństwa. Zdaniem Pawła Lickiewicza, red. naczelnego portalu „Eastbook.eu”, to najważniejsze wydarzenia mijającego roku na Ukrainie.

Euromajdan, Kijów grudzień 2013, źródło: flickr.com

Euromajdan, Kijów grudzień 2013, źródło: flickr.com

Ukraińcy, którzy wyszli na ulice, pokazali światu, władzom, a także sobie, że są gotowi walczyć za lepszy kraj. Euromajdan był nie tylko proeuropejskimi manifestacjami. Tamtejsze społeczeństwo przede wszystkim chciało zmienić swój kraj. Tak, by był bezpieczniejszy i bardziej cywilizowany – oceniał w Polskim Radiu 24 Paweł Lickiewicz.

Gość PR24 podkreślił, że wydarzenia Euromajdanu pokazały, iż mieszkańcy Ukrainy wcale nie pozostają obojętni na to, kto nimi rządzi, a tamtejsze społeczeństwo nie jest – wbrew temu, co mówiło się po Pomarańczowej Rewolucji – apatyczne.

Redaktor Eastbook.eu zwrócił uwagę, że bardzo ważnym osiągnięciem było przeprowadzenie wyborów prezydenckich i parlamentarnych. Ważny był też ich wynik, w którym marginalną ilość głosów dostały ugrupowania i kandydaci skrajnie prawicowi i nacjonalistyczni.

Słuchaj audycji podsumowującej rok 2014 w Ukrainie w Polskim Radiu 24

Przeczytaj również: 10 najważniejszych wydarzeń 2014

Facebook Comments
ZOBACZ WSZYSTKIE ARTYKUŁY