Używamy ciasteczek do poprawnego wyświetlania tej strony. Jeśli nie wyrażasz zgody, zmień ustawienia przeglądarki.

Ok
Paweł Purski

Dzięki stanowi nadzwyczajnemu uda się przejąć kontrolę na Ukrainie – komentarz dla PR24

Ukraiński rząd wprowadził stan sytuacji nadzwyczajnej w obwodach donieckim i ługańskim. W całym kraju natomiast obowiązuje stan podwyższonej gotowości. Decyzję rządu w Polskim Radiu 24 oceniał Paweł Purski.

Paweł Purski w Polskim Radiu 24, foto: PR24/MR

Paweł Purski w Polskim Radiu 24, foto: PR24/MR

– Dzięki stanowi nadzwyczajnemu jest szansa na to, że uda się skontrolować sytuację na Ukrainie, również w kwestiach humanitarnych. Powstaną centra koordynacyjne, które będą nadzorowały pracę kilku rodzajów służb (strażaków, ratowników, obrony cywilnej itp.). Te centra będą w stanie lepiej odpowiedzieć na wyzwania, które związane są z atakami terrorystów czy może już faktycznie regularnego wojska rosyjskiego – powiedział Purski.

Ukraińska Rada Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony twierdzi, że separatyści i rosyjskie wojska przechodzą do ofensywy. Przyznają to sami bojówkarze, zapowiadając przejęcie kontroli nad całym obwodem donieckim. Zdaniem Purskiego, wprowadzenie stanu nadzwyczajnego to za mało, albowiem to, co się dzieje na wschodzie Ukrainy ma znamiona wojny.

– Nie jest to jednak nazywanie po imieniu tego, co się dzieje. Przecież w Donbasie i na Ługańszczyźnie jest po prostu wojna. Stan nadzwyczajny, z punktu widzenia politycznego, jest jedynie próbą nazwania tej sytuacji w pewien sposób, jednak nie nazwaniem jej po imieniu – dodał Purski.

Źródło: Polskie Radio 24

***

Materiał  jest wyjęty spod licencji Creative Commons.

Facebook Comments
Paweł Purski

Absolwent filozofii na Wydziale Filozofii Chrześcijańskiej Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie. Studiował na Studium Europy Wschodniej Uniwersytetu Warszawskiego na specjalizacji Rosja/Azja Centralna. Stażysta m.in. w Biurze Bezpieczeństwa Narodowego. Był pierwszym redaktorem naczelnym Eastbooka, a następnie przez prawie cztery lata współpracował z posłem do PE Pawłem Kowalem. Obecnie Przewodniczący Rady Fundacji Wspólna Europa. Zawodowo zajmuje się komunikacją strategiczną.

ZOBACZ WSZYSTKIE ARTYKUŁY