Używamy ciasteczek do poprawnego wyświetlania tej strony. Jeśli nie wyrażasz zgody, zmień ustawienia przeglądarki.

Ok
Łukasz Grajewski

“Noworosjanie” przyjadą do Polski?

Na 21 lutego 2015 r. w Warszawie planowany jest zjazd założycielski partii Zmiana. W oficjalnym komunikacie partii widnieje fragment o zaproszeniu na wydarzenie reprezentantów Noworosji. Przeciwko zjazdowi i legitymizacji prorosyjskich separatystów protestują liczne organizacje.

komunikat

Partia Zmiana to kolejna odsłona politycznej działalności Mateusza Piskorskiego. Polityk w latach 90-tych sympatyzował z polskim ruchem neonazistowskim. Do prawdziwej polityki w 2002 r. trafił jako członek Samoobrony. W roli współtwórcy i sekretarza generalnego Europejskiego Centrum Analiz Geopolitycznych (ECAG) był wielokrotnie posądzany o agenturalną działalność na rzecz Rosji. Wysłannicy ECAG obserwowali i wystawiali pozytywne oceny wyborom parlamentarnym i prezydenckim w Rosji, Syrii, Libii oraz na Białorusi. Piskorski obserwował też ubiegłoroczne referendum na Krymie. Nie dopatrzył się żadnych naruszeń. Prowadzone przez Piskorskiego Centrum na swoich łamach od początku konfliktu na wschodzie Ukrainy jawnie popierało działalność prorosyjskich separatystów skupionych wokół Donieckiej i Ługańskiej Republiki Ludowej.

W styczniu 2015 r. Piskorski wszedł w skład partii Zmiana, które wniosek o rejestrację trafił już do sądu. W pierwszym komunikacie prasowym Zgoda zaprosiła na I Zgromadzenie Krajowe na które „zostali zaproszeni goście z zagranicy m.in. z Noworosji.” Chęć zaproszenia separatystów walczących z armią ukraińską na wschodzie Ukrainy potwierdził rzecznik Partii Zmiana Tomasz Jankowski (wcześniej rzecznik Samoobrony).

Na Facebooku pojawił się list otwarty skierowany do Ogólnopolskiego Porozumienia Związków Zawodowych w Warszawie, które wynajmuje Partii Zmiana salę na przeprowadzenie zgromadzenia. W liście podpisanym przez członków Stowarzyszenia Ostra Zieleń i reprezentantów innych organizacji społecznych, autorzy domagają się „cofnięcia zgody na wynajem sali”.

Źródło: Polska The Times, Facebook, Twitter

Facebook Comments
Łukasz Grajewski

Socjolog, absolwent Studium Europy Wschodniej UW. Pracował w administracji publicznej, aktywny w trzecim sektorze (Fundacja Wspólna Europa, Polska Fundacja im. Roberta Schumana, Inicjatywa Wolna Białoruś). Autor licznych publikacji o Europie Wschodniej w polskich mediach.

Kontakt: [email protected]

ZOBACZ WSZYSTKIE ARTYKUŁY