Używamy ciasteczek do poprawnego wyświetlania tej strony. Jeśli nie wyrażasz zgody, zmień ustawienia przeglądarki.

Ok
Maciej Zaniewicz

Przegląd prasy rosyjskiej 19 – 25 lutego

Rosjanie „nie zapomną i nie wybaczą”, coraz mniejsza wiarygodność państwa rosyjskiego na rynkach finansowych, ujawniono plan „Ministerstwa Spraw Zagranicznych UE” ws. uregulowania konfliktu na wschodzie Ukrainy, Kijów będzie musiał zapłacić za gaz dla Donbasu, a Władimir Putin będzie bronić pamięci o II wojnie światowej przed „kłamstwem i zapomnieniem” – o tym pisały rosyjskie gazety w ostatnim tygodniu.

Za świat bez obcych – RBC Daily

Marsz ruchu "Antymajdan" w Moskwie; Źródło: fishki.net

Marsz ruchu „Antymajdan” w Moskwie; Źródło: fishki.net

21 lutego w Moskwie odbył się prorządowy marsz zorganizowany przez ruch „Antymajdan”. Akcja pod nazwą „Nie zapomnimy, nie wybaczymy” zebrała ok. 35 tys. osób, choć jej lider Dmitrij Sablin podaje liczbę 50 tys. Zgodnie z informacjami jakie gazeta uzyskała od wice-gubernatora jednego z centralnych obwodów, do władz regionalnych w centralnej Rosji została skierowana z Kancelarii Prezydenta RF prośba o pomoc w mobilizacji uczestników. Podobna prośba została skierowana do związku zawodowego moskiewskich nauczycieli, który oddelegował z każdej stołecznej szkoły sześciu nauczycieli na akcję.

Podczas marszu i wiecu demonstranci trzymali w rękach sztandary samozwańczych republik ludowych DRL i ŁRL, organizacji weteranów Bractwo Bojowe, partii Platforma Obywatelska, partii Jedna Rosja oraz jej młodzieżówki Młoda Gwardia. Podczas akcji można było usłyszeć takie okrzyki jak: „Majdanowi nie – wojnie nie”, „Rosja przeciw Majdanowi”, „Ameryko, zabieraj Majdan do siebie”, „Majdan potrzebny wrogom Rosji”, „Faszyzm nie przejdzie”. Popularny w Rosji pisarz Nikołaj Starikow wzywał ze sceny, aby dać „silny odpór piątej kolumnie, która chadza do amerykańskiej ambasady”. Członek Rosyjskiej Izby Obywatelskiej uważa, że akcja była potrzebna, ponieważ „przypomniała o skutkach siłowej zmiany władzy”.

Poprzez kolejną zmianę ratingu kredytowego Moody’s zamknęło Rosji okno kredytowe – Kommiersant №31

<oody's. Źródło: veved.ru

Moody’s. Źródło: veved.ru

Agencja ratingowa Moody’s już drugi raz w tym kwartale obniżyła ocenę Rosji z Baa3 do Ba1. Podobną decyzję podjęła wcześniej agencja S&P. Obecnie zdaniem analityków wszelkie operacje związane z rosyjskimi papierami dłużnymi posiadają spekulacyjny charakter. Moody’s podaje trzy główne czynniki jakie wpłynęły na decyzję agencji: Po pierwsze, niespotykane połączenie szoków: kryzysu na Ukrainie, spadku cen ropy naftowej oraz dewaluacji rubla. Drugą przyczyną jest zmniejszenie zdolności do zwiększenia opodatkowania i wykorzystania rezerw walutowych, które w 2015 roku zmniejszą się do 330 mld USD. Trzecim czynnikiem, który wpłynął na decyzję agencji jest „nieprzewidywalna dynamika polityczna” w FR, która może doprowadzić do czasowej przerwy w obsłudze długu publicznego.

Europa chce oddać Krym sprawiedliwie – Argumienty Niedieli № 6 (447)

Argumienty Niedieli, powołując się na przeciek z departamentu ds. Rosji Europejskiej Służby Działań Zewnętrznych (w artykule użyto sformułowania „Ministerstwo Spraw Zagranicznych UE”), ujawnia plan uregulowania konfliktu na Ukrainie, jakoby przygotowany przez Wysoką Przedstawicielkę Fredericę Mogherini. Plan miałby składać się z kilku punktów:

1. Przeprowadzenie na Krymie powtórnego referendum w sprawie przyłączenia półwyspu do Federacji Rosyjskiej pod stałą obserwacją UE. Zdaniem gazety Unia wychodzi z założenia, że Krym już nigdy nie powróci w skład Ukrainy i z tego względu niezbędnym dla ostatecznego rozwiązania konfliktu jest przeprowadzenie zgodnego z prawem i niebudzącego wątpliwości referendum;

2. Anulowanie przez Rosję ukraińskich długów. W sumie wynoszą one około 16 mld rubli. Niewykluczone, że przez jakiś czas Gazprom musiałby dostarczać Ukrainie gaz po rosyjskich cenach wewnętrznych (są one niższe niż rynkowe);

3. Ukraina nigdy nie zostałaby „forpocztą NATO”;

4. Zmiana ukraińskiej konstytucji zmierzająca do decentralizacji państwa;

5. Rezygnacja strony rosyjskiej z budowy mostu przez Cieśninę Kerczeńską;

6. Zachowanie integralności terytorialnej Ukrainy, włączając obwody doniecki i ługański.

W kolejce do bankructwa czekają tysiące firm – Nowyje Izwiestia

W 2014 roku zbankrutowało 14 514 firm, czyli o 20% więcej niż rok wcześniej. Tylko w grudniu ubiegłego roku na liście Jednolitego Federalnego Rejestru Informacji o Upadłości zarejestrowano 1585 firm, co stanowi absolutny rekord w historii istnienia instytucji. Firmy, którym udało się uniknąć bankructwa, mają poważne problemy finansowe. Zgodnie z danymi Rosstat (rosyjska służba statystyczna) w 2014 roku dochód rosyjskich firm spadł w stosunku do roku poprzedniego o 15%, a w poszczególne miesiące notowany był nawet kilkakrotny spadek. Zgodnie z badaniami przeprowadzonymi przez Wyższą Szkołę Ekonomii w Rosji na granicy bankructwa jest 20% przedsiębiorstw, w stagnacji znajduje się 55-65%, a w fazie wzrostu jedynie 17-19%. Analitycy z Instytutu Polityki Gospodarczej im. Gajdara są zdania, że na ciężką sytuację rodzimych przedsiębiorstw wpłynęły sankcję Zachodu i spadek cen ropy naftowej.

W Rosji gwałtownie rośnie zadłużenie z tytułu niewypłaconych pensji – Nowyje Izwiestia

Zgodnie z danymi Rosstatu całkowite zadłużenie z tytułu niewypłaconych wynagrodzeń w Rosji w styczniu 2015 roku wzrosło o 22,8% i wyniosło ponad 2,5 mld rubli. Zdaniem ekspertów taka sytuacja wynika z niskiej podaży pieniądza. W wyniku podniesienia przez rosyjski bank centralny stopy procentowej do 17% kredyty stały się zbyt drogie dla rosyjskich przedsiębiorstw, które nie posiadają własnych środków na wypłatę wynagrodzeń.

W wyniku rosyjskiego kryzysu wypłaty pensji na czas nie otrzymało już 71 tys. pracowników. Problemy nie dotyczą tylko sektora prywatnego. Dług administracji publicznej w stosunku do swoich pracowników w ciągu ostatniego roku wzrósł o 1450% (sic!) osiągając w styczniu poziom 37 mln rubli. Eksperci mają nadzieje, że w ciągu najbliższych miesięcy sytuacja ulegnie złagodzeniu, ze względu na obniżenie przez bank centralny stopy procentowej do 15%.

Opozycyjny marsz przeniesiono z centrum na obrzeża Moskwy – Nowyje Izwiestia

Antykryzysowy marsz „Wiosna” zaplanowany na 1 marca 2015 roku odbędzie się w dzielnicy Marino na obrzeżach Moskwy. Pierwotnie protestujący mieli maszerować ulicą Twerską w centrum miasta aż do Placu Maneżowego, jednak na taki przebieg trasy nie zgodziły się władze Moskwy. Zdaniem współorganizatora akcji Borysa Niemcowa decyzja władz miała na celu sprowokowanie sprzeciwu organizatorów i uniemożliwienie sprawnego przeprowadzenia marszu. Z tego powodu zdecydowano się zaakceptować decyzję miejskich włodarzy. Nie było to proste, ponieważ zaproponowana przez władze trasa znana jest z organizacji corocznego Ruskiego Marszu – akcji rosyjskich nacjonalistów – co opozycjoniści odbierają jako gest zniewagi ze strony urzędników.

Obecnie na stronie internetowej marszu na portalu facebook.com swój udział zadeklarowało 11 tys. ludzi. Wśród demonstrantów nie pojawi się współorganizator akcji – Alieksiej Nawalny. Obecnie odbywa on karę 15 dni aresztu za przeprowadzenie nielegalnego mitingu.

Kijów będzie musiał zapłacić za gaz dla Donbasu – Niezawisimaja Gazieta

19 lutego samozwańcze republiki ludowe DRL i ŁRL zwróciły się do Rosji z prośbą o dostawy gazu. Kijów zakręcił kurek z surowcem dla Doniecka i Ługańska ze względu na uszkodzenia sieci przesyłowej, które były wynikiem działań wojennych. Ukraina tłumaczy, że sieć zostanie naprawiona gdy tylko pozwoli na to sytuacja w regionie.

Nie czekając na decyzję Kijowa, premier Rosji Dmitrij Miedwiediew nakazał rządowi rozwiązać ten problem. Niezbędny samozwańczym republikom gaz zostanie dostarczony przez spółkę Gazprom w ramach kontraktu z Naftohazem Ukraina. Tym sposobem za dodatkowy gaz dostarczony na wschód Ukrainy zapłaci Kijów.

Źródło w ukraińskim rządzie poinformowało agencję Interfaks-Ukraina, że podobne praktyki Rosja stosuje względem energii elektrycznej. Jego zdaniem 90% prądu importowanego przez Ukrinterenergo od rosyjskiego Inter RAO trafia do DRL i ŁRL. Premier Arsenij Jaceniuk w środę wydał rozporządzenie, zgodnie z którym Ukraina zaprzestanie płacić za tę część energii elektrycznej.

Pozostali żołnierzami – Rossijskaja Gazieta, wydanie federalne №6608 (37)

Władimir Putin składa wieniec przy Grobie Nieznanego Żołnierza w Moskwie; Źródło: kremlin.ru

Władimir Putin składa wieniec przy Grobie Nieznanego Żołnierza w Moskwie; Źródło: kremlin.ru

23 lutego w Moskwie odbyły się oficjalne obchody Dnia Obrońcy Ojczyzny. Prezydent Władimir Putin złożył pod Pomnikiem Nieznanego Żołnierza u kremlowskich ścian wieniec oraz wygłosił uroczyste przemówienie: „W najcięższych bojach nasze wojska nie tylko wygnały nazistów z naszej ziemi, lecz wykonały również wielką misję wyzwoleńczą – wybawiły ze zniewolenia państwa Europy, a następnie zaatakowały agresora na Dalekim Wschodzie stawiając zwycięską kropkę w całej II Wojnie Światowej” oraz „To wszystko, to nie tylko fakty historyczne. To jest pamięć, która żyje w każdej rosyjskiej rodzinie i to nasze Zwycięstwo, nasza historia, której będziemy bronić przed kłamstwem i zapomnieniem”.

W ramach oficjalnej ceremonii prezydent Putin odznaczył weteranów pamiątkowym medalem „70 lat Zwycięstwa w Wielkiej Wojnie Ojczyźnianej w latach 1941 – 1945”.

Przeglądy prasy rosyjskiej na Eastbook.eu

autor: Maciej Zaniewicz

Facebook Comments

Absolwent stosunków międzynarodowych i rosjoznawstwa na Uniwersytecie Jagiellońskim. Pisze i czyta na temat Europy Wschodniej.

Kontakt: [email protected]

ZOBACZ WSZYSTKIE ARTYKUŁY