Używamy ciasteczek do poprawnego wyświetlania tej strony. Jeśli nie wyrażasz zgody, zmień ustawienia przeglądarki.

Ok
Krzysztof Nieczypor

„Wolność drogo kosztuje”

W piątek tuż przed północą na Dużym Moście Moskworeckim w centrum Moskwy zastrzelony został Borys Niemcow. Rosyjski opozycjonista zginął na miejscu trafiony czterema pociskami w plecy. Od samego początku rządów Władimira Putina Niemcow był zaciekłym krytykiem władz Rosji. O udział w zamachu na opozycjonistę podejrzewa się rosyjskie służby specjalne.

Relacja: Marsz milczenia w Moskwie. 1 Marca 2015

Borys Niemcow. Autor:  Valerij Ledenev. Źródło: flickr.com

Borys Niemcow. Autor: Valerij Ledenev. Źródło: flickr.com

Dokładnie 3 lata temu w trakcie toczonej wówczas prezydenckiej kampanii wyborczej Władimir Putin (wówczas premier) wyjawił w czasie programu telewizyjnego tajny plan opozycji: „Ci, o których mówimy (przedstawiciele opozycji – przy.red.) chcą jakichś potyczek i dążą do tego w każdy sposób. Są gotowi sami ponieść ofiarę i obwinić o to władzę. Oni już dziesięć lat próbują to zrobić, a przede wszystkim ci, którzy siedzą za granicą. Mówię wam to szczerze, ja wiem o tym. Oni nawet szukają tak zwanej „świętej ofiary” spośród prominentnych osób. Sami „odwalą”, proszę wybaczyć, a potem będą obwiniać za to władzę”.Wystąpienie Putina skomentował wówczas Borys Niemcow, który ocenił je jako bardzo poważna groźba i wezwał wszystkich, którzy znajdują się w opozycji do władz, aby potraktowali to poważnie. W jednym z ostatnich swoich wywiadów sprzed dwóch tygodni Niemcow zapytany czy boi sęe o swoje życie odpowiedział:
Tak… trochę. Nie tak bardzo jak moja matka, ale jednak… Ale tak bardzo się go nie boję [W. Putina – przyp. red.). Jeśli bym się bardzo bał, to czy mógłbym przewodzić opozycyjną partią, czy zajmowałbym się tym czym zajmuję.

Aleksiej Nawalny napisał tuż po śmierci polityka: „Spotkałem się z Niemcowem pod koniec stycznia, o spotkaniu wiedziało bardzo niewiele osób, i właśnie na nim dokładnie porozumieliśmy się na temat organizacji marszu 1 marca. Po jakimś czasie on przedstawiał znajomym jako anegdotę to, że tuż po naszym spotkaniu zadzwonił do niego dziennikarz z Itar-Tass i zapytał: „No to o czym dogadał się pan z Nawalnym?” (…) Dlatego też, opierając się na własnym doświadczeniu, nie mogę sobie wyobrazić, że wczoraj w nocy on mógł spacerować w stronę Kremla bez obserwacji.” Szef rozgłośni Echo Moskwy Aleksiej Wieniediktow napisał natomiast o miejscu zabójstwa opozycjonisty: „Został zabity w odległości stu metrów od Kremla, w strefie chronionej, znajdującej się w zasięgu kamer”.

Zobacz nagranie momentu zabójstwa z kamer monitoringu:


W dniu zabójstwa polityka po raz pierwszy obchodzono w Rosji Dzień Sił Operacji Specjalnych, w rocznicę zajęcia parlamentu na Krymie przez „zielonych ludzików”, zwanych zaś przez Putina „uprzejmymi ludzi”. Był to początek operacji aneksji tego półwyspu przez Rosję. Niemcow, w odróżnieniu od innych prominentnych opozycjonistów, nie szczędził krytyki wobec rosyjskiego prezydenta w kwestii okupacji terytoriów Ukrainy. Jak dowodzi śmierć Anny Politkowskiej, zabójcy wykonujący wyroki na niewygodnych Kremlowi osobach lubują się w tanim symbolizmie.

Borys Niemcow powiedział kiedyś:„Każdy powinien sam w swoim imieniu podjąć decyzję czy jest gotowy ryzykować czy nie. Mogę mówić jedynie za siebie. Jestem szczęśliwy, że mogę mówić prawdę, być sobą i nie płaszczyć się przed żałosnymi, złodziejskimi władzami. Wolność drogo kosztuje.”

W dzisiejszej Rosji wolność warta jest najwyższej ceny.

Relacja: Marsz milczenia w Moskwie. 1 Marca 2015

Facebook Comments
Krzysztof Nieczypor
Redaktor Eastbook.eu
ZOBACZ WSZYSTKIE ARTYKUŁY