Używamy ciasteczek do poprawnego wyświetlania tej strony. Jeśli nie wyrażasz zgody, zmień ustawienia przeglądarki.

Ok

Komentarz dla PR24 | Spotkanie Obama – Tusk w Waszyngtonie

Krzysztof Nieczypor z portalu Eastbook.eu w audycji Polskiego Radia 24 rozmawiał na temat wizyty Przewodniczącego Rady Europejskiej Donalda Tuska w Waszyngtonie oraz celach rosyjskiej polityki wobec Ukrainy.

Donald Tusk i Barack Obama. Autor:  European Council President.Źródło: flickr.com

Donald Tusk i Barack Obama. Autor: European Council President.Źródło: flickr.com

– Ważnym punktem mogą być uzgodnienia dotyczące partnerstwa transatlantyckiego – uważa Krzysztof Nieczypor komentując spotkanie Donalda Tuska i Baracka Obamy. Jak podkreślił gość Polskiego Radia 24, skuteczniejsze od personalnych są sankcje gospodarcze nałożone na Rosję. TTIP, czyli umowa o partnerstwie handlowym i inwestycyjnym między Unią Europejską a USA, jest uznawana w rosyjskich mediach za odpowiednik gospodarczego NATO.

– Umowa ta stanowi o wiele bardziej poważne zagrożenie dla interesów Rosji niż negocjacje na temat dalszych sankcji. Według doktryny Federacji Rosyjskiej, Pakt Północnoatlantycki jest głównym zagrożeniem istnienia kraju – stwierdził ekspert. – Dlatego, jeśli umowa ta jest uważana za gospodarcze NATO, to coś jest na rzeczy – dodał Nieczypor.

Krzysztof Nieczypor zwrócił uwagę, że Stany Zjednoczone nie będą w pełni krępować rosyjskiej polityki w Europie, ponieważ Waszyngton potrzebuje Moskwy do realizacji swojej polityki na Pacyfiku. – Rosnąca potęga Chin stanowi główny element działań amerykańskiej dyplomacji. Rosja jest tam potrzebna jako kluczowy gracz powstrzymujący chińską siłę. Rosja nie stanowi zagrożenia także z niemieckiego i francuskiego punktu widzenia. Dla tych państw obecność amerykańskich wojsk i technologii nie jest już tak ważna – wskazał specjalista.

Zdaniem Krzysztofa Nieczypora, Moskwie nie zależy na tym, by zdobyć Donbas i stworzyć Noworosję. – Celem Moskwy jest zniewolenie Ukrainy i zdobycie jej w całości. Chodzi o doprowadzenie do upadku, anarchii, destabilizacji i tym sposobem – zniechęcenia Ukrainy do proeuropejskiego, prozachodniego kierunku prowadzenia polityki – powiedział Nieczypor.

 

Całość audycji do wysłuchania tutaj.

 

Źródła: onet.pl, polskieradio.pl

Facebook Comments
ZOBACZ WSZYSTKIE ARTYKUŁY