Używamy ciasteczek do poprawnego wyświetlania tej strony. Jeśli nie wyrażasz zgody, zmień ustawienia przeglądarki.

Ok
Maciej Zaniewicz

Przegląd prasy rosyjskiej 5-11 marca

Lobby podzieliło Europę. UE nie może dojść do porozumienia w sprawie wprowadzenia nowych sankcji – Rossijskaja Gazieta, wydanie federalne №6619 (48)

Donald Tusk; Źródło: wikimedia.org/wikipedia/commons/5/5b/EPP_Summit_March_2011_Donald_Tusk.jpg

Donald Tusk; Źródło: wikimedia.org

Przewodniczący Rady Europejskiej Donald Tusk stwierdził, że UE nie jest gotowa na wzmocnienie sankcji gospodarczych przeciw Rosji. Przyczyną jest brak jednolitego stanowiska w tej sprawie pomiędzy wszystkimi członkami Unii. Ponadto, jak stwierdził Tusk, Mińskie porozumienie w pozytywny sposób wpłynęło na sytuację na wschodzie Ukrainy i obecnie nie ma potrzeby by wprowadzać nowe ograniczenia.

Szef Rady Europejskiej jednocześnie zauważył, że silne lobby w Wielkiej Brytanii, Niemczech Niemczech Francji broni swoich interesów i sprzeciwia się wprowadzeniu kolejnych sankcji. W szczególności dotyczy to sektora finansowego oraz energetycznego.

 

USA o rok przedłużyły sankcje gospodarcze – Kommiersant №38

Prezydent USA Barack Obama podjął decyzję o przedłużeniu sankcji gospodarczych przeciw Rosji, wprowadzonych po włączeniu Krymu w skład Federacji Rosyjskiej. Zdaniem rosyjskich ekspertów należy tę decyzję odczytywać jako sygnał dla UE, aby również kontynuowała ostry kurs w stosunkach z Kremlem.

 Były zastępca ministra spraw zagranicznych Rosji Anatolij Adamiszyn jest zdania, że USA starają się za wszelką cenę utrzymać napięte stosunki pomiędzy UE i Rosją, bez względu na efekty rozmów pokojowych w Mińsku. „Po pierwsze podtrzymywanie wysokiej temperatury konfliktu daje administracji Obamy możliwość potwierdzić swoje światowe przywództwo (…). Po drugie utrzymywanie konfrontacji z Rosją pozwala Waszyngtonowi trzymać Europę na krótkiej smyczy (…). Po trzecie nie można pomijać ważnych aspektów handlowo-gospodarczych. (…) W zaistniałej sytuacji Stanom Zjednoczonym łatwiej jest sprzedawać UE amerykańską broń i gaz łupkowy, który zgodnie z ich zamysłem, miałby zastąpić rosyjski surowiec” – stwierdza Adamiszyn.

Gdzie jest pistolet? Aresztowano podejrzanych w sprawie zabójstwa Niemcowa – Rossijskaja Gazieta, wydanie federalne №6619 (48)

Moskiewski sąd Rejonu Basmannego w niedzielę wydał postanowienie o tymczasowym aresztowaniu podejrzanych o zabójstwo Borysa Niemcowa. Są nimi Zaur Dadajew (podejrzewany o zastrzelenie Niemcowa), Anzor i Szahid Gubaszew (krewni Dadajewa), Tamerlan Ekserhanow i Hamzat Bahajew (sąsiedzi). Kolejny podejrzewany o współudział w morderstwie – Biesłan Szawanow – zginął, gdy w trakcie próby aresztowania użył granatu ręcznego.

https://www.youtube.com/watch?v=zOuqCZO9jV4

Spośród wszystkich zatrzymanych do winy przyznał się jedynie Zaur Dadajew. Stwierdził on, że Niemcowa zabił ze względu na przekonania religijne. O samym Dadajewie wiadomo jedynie, że jest bezrobotnym, a wcześniej służył w batalionie Wojsk Wewnętrznych Ministerstwa Spraw Wewnętrznych „Siewier”.

 Wciąż nieznana jest informacja na temat tego, czy znaleziono narzędzie zbrodni. Pistoletu poszukiwano na dnie rzeki Moskwy, w okolicach mostu gdzie zginął Niemcow.

Długotrwała zima. Ukraina przeżywa spadek waluty narodowej i wzrost inflacji – Nowyje Izwiestia

 Zima zakończyła się na Ukrainie kolejnym, gwałtownym spadkiem hrywny i paniką wśród konsumentów, którzy zaczęli masowo skupywać mąkę, cukier, sól, makarony, masło, kaszę gryczaną i ryż. Sytuacja uspokoiła się w tym tygodniu, gdy ukraińska waluta nieznacznie umocniła się względem USD, a Rada Najwyższa przyjęła 20 ustaw niezbędnych dla przyznania Ukrainie kolejnego kredytu przez Międzynarodowy Fundusz Walutowy. Kijów ma otrzymać z MFW pomoc o łącznej wartości 40 mld USD, z czego większość uzyska jeszcze w tym roku.

Mimo zapewnień Kijowa, że ukraińskim politykom udało się wynegocjować mniej wymagające (zakładające mniejsze cięcia wydatków socjalnych) warunki kredytu, reformy z nim powiązane w negatywny sposób wpływają na sytuację zwykłych Ukraińców. Rada Najwyższa zatwierdziła między innymi ustawę wprowadzającą stopniowy wzrost wieku emerytalnego dla kobiet. Tego samego dnia zatwierdzono regulację państwową zwiększającą średnią opłatę za ogrzewanie o 71,8%. Sytuację gospodarczą w kraju dodatkowo komplikuje inflacja utrzymująca się na poziomie 25%.

 Nowyje Izwiestia zwracają uwagę, że mimo trudnej sytuacji gospodarczej Ukraińcy rozumieją jego przyczyny i raczej są skłonni do „zaciśnięcia pasa” niż do protestów.

Gra z rublem. Kryzys finansowy zmusił rosyjskie kluby piłkarskie do oszczędzania na transferach transferach i zamrażania płac – Nowyje Izwiestia

Na fali zbliżających się mistrzostw Rosji w piłce nożnej głośne stały się problemy finansowe rosyjskich klubów piłkarskich. Podobnie jak przedsiębiorstwa i obywatele, również oni odczuwają negatywne skutki kryzysu gospodarczego, a zwłaszcza drastyczny spadek kursu rubla.

 Najbardziej zauważalnych dla kibiców symptomem problemów budżetowych rosyjskich zespołów, było ich wstrzemięźliwe podejście do zakupów nowych sportowców. Najdroższym transferem w zimowym okienku był zakup zawodnika Partizana Belgrad Petara Škuletića dokonany przez Lokomotiv Moskwa. Opiewał on jedynie na kwotę 4 mln euro, a należy wspomnieć, że jeszcze niedawno rosyjskie kluby zadziwiały zakupami sięgającymi kilkudziesięciu milionów euro. W rosyjskim „koszyku” znajdowały się takie gwiazdy jak Samuel Eto’o, Willian czy Hulk. Obecnie rosyjskie kluby zmagają się z koniecznością przewalutowania ich wypłat. W związku ze spadkiem kursu rubla koszt utrzymania takich zawodników jak Hulk wzrósł prawie dwukrotnie. Coraz więcej klubów rosyjskich decyduje się zatem na zamrożenie kursu rubla w rozliczeniach między sobą na poziomie 45 rubli / USD i 55 rubli / euro. Choć niektórzy zawodnicy wyrażali sprzeciw, to większość z nich pogodziła się z nową rzeczywistością.

Rosyjskie kluby muszą się zmierzyć nie tylko ze słabnącym rublem, ale także z problemami finansowymi ich sponsorów. Rosyjskie Koleje Państwowe, główny sponsor Lokomotiv Moskwa, zmniejszyły swoje wsparcie dla klubu o 20%, a wieloletni sponsor Spartaka Moskwa KIA Motors postanowił zerwać kontrakt. Ze względu na spadek produkcji musiał ograniczyć wydatki na reklamę.

Problemy finansowe nie dotyczą jednak wszystkich. Permski Ankar był nawet w stanie spłacić ubiegłoroczne zadłużenie. Jedno jest natomiast pewne – rosyjskie mistrzostwa w piłce nożnej nie są zagrożone i żaden klub z nich nie zrezygnuje.

Dwanaście tysięcy niewidzialnych. Ministerstwo Obrony odpowiedziało amerykańskiemu generałowi – Rossijskaja Gazeta, wydanie federalne №6618 (47)

Gen. Ben Hodges; Źródło: http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/e/ea/Lieutenant_General_Frederick_%22Ben%22_Hodges.jpg

Gen. Ben Hodges; Źródło: http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/e/ea/Lieutenant_General_Frederick_%22Ben%22_Hodges.jpg

Rosyjskie Ministerstwo Obrony postanowiło zareagować na wypowiedź dowódcy wojsk lądowych USA w Europie gen. Bena Hodgesa o tym, że na terytorium Ukrainy jakoby znajduje się 12 tys. Rosyjskich żołnierzy.

Oficjalny przedstawiciel rosyjskiego Ministerstwa Obrony gen. Igor Konaszenkow poddał w wątpliwość kompetencje generała, o czym miała świadczyć jego wypowiedź dotycząca zagrożenia rosyjską agresją jaka miałaby grozić „czarnomorskiemu portowi” Mariupol (Mariupol leży nad Morzem Azowskim – przyp. M.Z.).

Zdaniem gen. Konaszenkowa gen. Hodges swoją deklaracją o rosyjskiej obecności na Ukrainie chciał zaimponować żeńskiej części Departamentu Stanu (prawdopodobnie generał miał na myśli Rzecznik Departamentu Stanu Jennifer Psaki i Asystentkę Sekretarza Stanu ds. Europy i Eurazji Victorię Nuland – przyp. M.Z.). „Oficjalnym przedstawicielom tego resortu daleko jest do bycia ekspertami w sprawach wojskowych, więc łatwo przychodzi im powoływanie się na tego typu „rzetelne” opinie – rozmiar ma dla nich duże znaczenie”.

 Generał wyraźnie podkreślił, że na wschodzie Ukrainy nie ma żadnego sprzętu rosyjskiego, a jedynym zagranicznym wyposażeniem, jakie zostało tam znalezione miała być porzucona przez ukraińskich żołnierzy broń zachodnia, a w szczególności amerykańska.

Gazprom wznowił dostawy gazu do Europy – Kommiersant №40

6 marca Gazprom, po siedmiu miesiącach od podjęcia decyzji z ograniczeniu dostaw, nieoczekiwanie zwiększył ilość gazu przesyłanego do Europy. Zgodnie z danymi operatorów linii przesyłowych zanotowano wzrost przesyłu przez Ukrainę (40%), przez gazociąg Nord Stream (prawie dwukrotny wzrost) i gazociągiem Jama (19%). Większość gazu popłynęła do odbiorców we Włoszech i w Niemczech.

Rosja ograniczyła przesył błękitnego paliwa we wrześniu 2014 roku, czym chciała zmusić państwa europejskie do zmiany swojego stanowiska w kwestii sankcji gospodarczych. Duża ilość zapasów zgromadzona w magazynach pozwoliła jednak utrzymać stałą cenę surowca w Europie, choć ostatnimi czasy poziom ich napełnienia zaczął osiągać w niektórych państwach krytyczny poziom.

Źródła Kommiersanta w Gazpromie wiążą nagły wzrost przesyłu surowca z wizytą włoskiego premiera Matteo Renzi na Kremlu. Jednocześnie z prezesem Gazpromu Alieksiejem Millerem rozmawiali szef niemieckiego Wintershall Reiner Seele. Ich zdaniem na spotkaniu zawarto określone porozumienie polityczne na mocy którego Rosja wznowiła przesył surowca. Gazprom nie podaje jednak oficjalnej przyczyny podjętej decyzji.

Facebook Comments

Absolwent stosunków międzynarodowych i rosjoznawstwa na Uniwersytecie Jagiellońskim. Pisze i czyta na temat Europy Wschodniej.

Kontakt: [email protected]

ZOBACZ WSZYSTKIE ARTYKUŁY