Używamy ciasteczek do poprawnego wyświetlania tej strony. Jeśli nie wyrażasz zgody, zmień ustawienia przeglądarki.

Ok
Maciej Zaniewicz

Przegląd prasy rosyjskiej 19-25 marca

Jakie refleksje obywatelom podsuwa prasa rosyjska? Czy Europie uda się po cichu wymknąć spod wpływu USA? Czy ultra-prawica uratuje Unię Europejską? Jak długo jeszcze da się kupić w kraju nowego Opla? Jak wygląda lista person non grata w Federacji i zasady embarga na dalsze produkty z Unii? O tym w sensownym skrócie pisze Maciej Zaniewicz w kolejnej odsłonie cotygodniowego przeglądu.

Co ugotował „donbaski kocioł”? – Nowyje Izwiestia

Zdaniem rosyjskich ekspertów ochotnicy wracający z działań bojowych na Donbasie stanowią zagrożenie dla bezpieczeństwa w kraju.

Bojownicy ŁRL. W środku widoczny Kubański Kozak z Rosji (w pustynnym kamuflażu), Autor: Qypchak, Źródło: commons.wikimedia.org

Bojownicy ŁRL. W środku widoczny Kubański Kozak z Rosji (w pustynnym kamuflażu), Autor: Qypchak, Źródło: commons.wikimedia.org

Do połowy marca 2015 roku w obwodzie rostowskim odnotowano 21 przypadków wykorzystania broni pochodzącej z Donbasu. Wśród nich do najgłośniejszych należało ostrzelanie z granatnika rostowskiej restauracji „Zabytkowe zegary”. Problem dotyczy nie tylko graniczącego z Donbasem obwodu rostowskiego. Na początku listopada ubiegłego roku byli rosyjscy ochotnicy ostrzelali dwóch policjantów z patrolu drogowego pod Moskwą. Obaj zginęli.

Historyk wojenny dr Boris Sokolow jest zdania, że broń używania na terenie działań bojowych może się w niekontrolowany sposób rozlać po całej Rosji. Podobne zjawisko miało już miejsce w przypadku wojen czeczeńskich. Broń z tego okresu znajduje się obecnie w rękach grup przestępczych, głównie w Moskwie.

Oszacowanie potencjalnego zagrożenia przepływu broni z Donbasu do Rosji jest trudne ze względu na brak danych o ilości rosyjskich ochotników znajdujących się w szeregach armii DRL i ŁRL. W grudniu ubiegłego roku deputowani Dumy Państwowej z komitetu ds. obrony podali liczbę 30 000. W tym samym czasie premier DRL Aleksandr Zacharczenko mówi jednak o 3 000 – 4 000 rosyjskich ochotników.

„Ojczyzna” zwołuje ultra-prawicową międzynarodówkę – Nowyje Izwiestia

22 marca 2015 roku w Petersburgu pod egidą Partii Rodina (Ojczyzna) odbyło się „Międzynarodowe Ruskie Forum Konserwatywne”. Na wydarzenie zaproszono europejskie partie nacjonalistyczne, a wśród nich: Narodowodemokratyczna Partia Niemiec, Nowa Siła (Włochy), Złoty Świt (Grecja), Brytyjska Partia Narodowa, Szwedzcy Demokraci, Duńska Partia Ludowa, Liga Północna (Włochy), Ataka (Bułgaria). Wśród gości honorowych pojawił się Udo Voigt – niemiecki nacjonalista uważający swoją partię (Narodowodemokratyczna Partia Niemiec) za duchową i polityczną spadkobierczynię NSDAP.

Oficjalnym celem spotkania było „zjednoczenie wysiłków w celu wypracowania wspólnej koncepcji współdziałania nacjonalistyczno-konserwatywnych sił Europy i Rosji w warunkach sankcji UE w stosunku do Rosji i politycznego nacisku na państwa Europy i Rosję ze strony USA”.

W bezpośrednim sąsiedztwie hotelu, w którym odbywało się forum, akcję protestu przeprowadziły partie Jabloko oraz KPFR. Zgromadzeni pikietowali z plakatami, na których widniały napisy: „Nie faszyzmowi w Leningradzie”, „Hańba władzy ochraniającej faszyzm”, „Każdemu naziście jego Norymberga”. Policja na prośbę organizatorów nakazała protestującym oddalić się od miejsca przeprowadzenia Forum, a następnie rozpędziła złożone z kilkudziesięciu antyfaszystów zgromadzenie.

Opel znika z rosyjskiego rynku – Kommiersant

General Motors ogłosił restrukturyzację swojej rosyjskiej filii. Firma zaprzestaje produkcji i importu wszystkich modeli klasy średniej i pozostawia na rynku jedynie ofertę klasy premium. Z Rosji całkowicie zniknie marka Opel, a Chevrolet zmniejsza swoją ofertę do modeli Tahoe, Camaro i Corvette. Oferta marki Cadillac pozostaje bez zmian.

Fabryka GAZ produkująca Chevrolet Aveo zakończy swoją pracę w przeciągu roku. Zakłady produkujące Chevrolet Cruze i Opel Astra już zatrzymały swoje taśmy montażowe. Cięcia nie dotkną firmy GM-AvtoVAZ produkującej Chevrolet Niva.

Decyzja koncernu jest spowodowana gwałtownym spadkiem sprzedaży. Wynik marki Opel spadł o 86,2% do 912 samochodów, Chevrolet o 73,9% do 3,3 tys., a Cadillac o 64,9% do 34 pojazdów.

Rosja podzieli Unię Europejską znosząc embargo na produkty spożywcze – Moskowskij Komsomolec №26770

6 kwietnia rosyjska służba sanitarna rozpocznie proces weryfikacji zakładów produkujących mięso w Grecji, na Cyprze oraz Węgrzech. W jej wyniku zostanie wydana decyzja o dopuszczeniu lub nie mięsa produkowanego w tych państwach na rynek rosyjski.

Zdaniem ekspertów Moskwa jest gotowa zaproponować wygodne warunki handlowe dla siedmiu państw UE. W zamian miałyby one sprzeciwić się przedłużeniu europejskich sankcji gospodarczych. Wśród tych państw wymieniane są: Włochy, Grecja, Cypr, Węgry, Słowacja, Austria i Hiszpania.

W ciągu najbliższych kilku dni rosyjska służba sanitarna przebada również Serbię. Moskwa podejrzewa ją o reeksport polskich jabłek. Zastrzeżenia Rosjan budzi nagły wzrost eksportu owoców z Serbii, który od sierpnia 2014 roku wyniósł 48%.

Europejska armia wyzwoleńcza – Niezawisimoje Wojennoje Obozrienije

NATO EUFOR; Autor: Rock Cohen; Źródło: flickr.com

NATO EUFOR; Autor: Rock Cohen; Źródło: flickr.com

Rosyjskie MSZ zażądało dodatkowych wyjaśnień w związku z wypowiedzią przewodniczącego Komisji Europejskiej Jean-Claude’a Junckera dotyczącej budowy wspólnej armii UE. Jak stwierdził głowa KE, wspólna armia byłaby nie tylko „czynnikiem powstrzymującym” w stosunku do Rosji, ale także silnym sygnałem Starego Świata o jego gotowości do „obrony europejskich wartości”. Zdaniem gazety prawdziwym powodem leżącym u podstaw idei wspólnej armii jest próba uwolnienia się Europy z zależności od USA, a konflikt z Rosją miałby być jedynie wygodnym pretekstem. Zdaniem autora USA ostatnimi czasy bezceremonialnie wykorzystują UE wbrew ich interesom. Najpierw taki charakter miało „zmuszenie Brukseli” do wprowadzenia sankcji w stosunku do Rosji. Czarę goryczy przelał natomiast pomysł Departamentu Stanu USA dotyczący dostaw sprzętu wojskowego na Ukrainę, co miałoby doprowadzić do rozlania się konfliktu na całą Europę. Zdaniem gazety UE ma tego świadomość i z tego powodu zdecydowała się na rozmowy bez udziału USA w Mińsku. Następnym krokiem miałoby być stworzenie wspólnej armii, która „wyzwoliłaby” Unię od amerykańskiej zależności.

Rosyjskie sankcje personalne objęły ponad 200 obcokrajowców – Izwiestia

Rosyjskie MSZ na razie odmawia podawania dokładnych danych, ale jak dowiedziała się gazeta Izwiestia na „czarne listy” trafiło ponad 200 zagranicznych polityków, urzędników i działaczy społecznych. Zdaniem rosyjskiej strony lista ma charakter symetryczny do antyrosyjskich sankcji i w razie ich rozszerzenia Rosja odpowie w analogiczny sposób. W związku z powyższym polecono rosyjskim ambasadom sporządzenie list „rusofobicznie nastawionych obywateli zagranicznych posiadających aktywa w Rosji”.

Izwiestii udało się ustalić dane niektórych osób objętych rosyjskimi sankcjami. Największą grupę stanowią na niej Amerykanie – ponad 60 osób. Wśród nich znaleźli się: Caroline Atkinson, Daniel Pfeifer, Robert Menendez czy John McCain. W pozostałych państwach liczba osób z zakazem wjazdu do Rosji waha się od 10 do 20 osób.

Szef komitetu Dumy Państwowej ds polityki zagranicznej Alieksiej Puszkow (objęty zachodnimi sankcjami) zwraca uwagę, że niektórzy już na własnej skórze doświadczyli rosyjskich sankcji. Wśród nich znalazła się łotewska eurodeputowana Sandra Kalniete oraz marszałek Senatu RP Bogdan Borusewicz, którzy nie zostali wpuszczeni do Rosji na marsz żałobny po śmierci Borysa Niemcowa.

Na Dzień Zwycięstwa przygotowywane są posągi Stalina – Kommiersant №47

Regionalne oddziały Komunistycznej Partii Federacji Rosyjskiej chcą ustanowić szereg pomników i tablic upamiętniających Josifa Stalina. Planowana jest też zmiana nazw niektórych ulic.

Na wniosek miejscowej rady weteranów tablica pamiątkowa z informacją o Stalinie zostanie zamontowana w Ussuryjsku w Kraju Nadmorskim. Prace nad postawieniem pełnowymiarowego pomnika Generalissimusa rozpoczęły się również w Orle (obwód orłowski). Z podobną inicjatywą wystąpił mer miasta Degestanskije Ogni (Dagestan), gdzie już w 2002 roku jedna z ulic została przemianowana na aleję Stalina. Podpisy pod inicjatywą zbudowania podobnego pomnika zbierają komuniści i członkowie Sprawiedliwej Rosji w Kraju Krasnojarskim. Podobne inicjatywy pojawiły się także w Kaspijsku (Dagestan), Petersburgu i Moskwie.

Członek „Memoriału” Oleg Orłow jest zdania, że choć komuniści zawsze próbowali „spekulować na Dniu Zwycięstwa i imieniu Stalina”, to obecnie to zjawisko ma inny charakter. „Niektóre władze regionalne czują zmianę atmosfery w społeczeństwie – atmosferę oblężonej twierdzy, donosicielstwa, powrotu zjawiska więźniów politycznych. Czują ją i wychodzą jej na przeciw”.

W styczniu 2015 roku Centrum Lewady zbadało stosunek Rosjan do Generalissimusa. Pozytywne zdanie na jego temat wyraziło 52% Rosjan, natomiast negatywne – 30%. Jeszcze w 2006 roku poziom poparcia dla Stalina był o 10 pkt proc. mniejszy.

Janukowycz pochował syna – Moskowskij Komsomolec

23 marca 2015 roku odbył się pogrzeb Wiktora Janukowycza – syna byłego prezydenta Ukrainy. Ciało młodszego Janukowycza pochowano na cmentarzu w Sewastopolu na Krymie. W trakcie uroczystości był obecny były prezydent i rodzina zmarłego.

Wiktor Janukowycz młodszy utonął w jeziorze Bajkał w Rosji. 20 marca pod prowadzonym przez niego samochodem załamał się lód pokrywający jezioro, po którym jechał wraz z sześcioma Rosjanami. Według danych zdobytych przez MK młodszy Janukowycz zmarł ratując innych tonących. Wszyscy pozostali pasażerowie przeżyli.

Rosyjskie władze nie potwierdzają śmierci Wiktora Janukowycza młodszego, jednak na oficjalnej stronie ukraińskiej Partii Regionów pojawiła się informacja o jego śmierci.

Przeglądy prasy rosyjskiej na Eastbook.eu

autor: Maciej Zaniewicz

Facebook Comments

Absolwent stosunków międzynarodowych i rosjoznawstwa na Uniwersytecie Jagiellońskim. Pisze i czyta na temat Europy Wschodniej.

Kontakt: [email protected]

ZOBACZ WSZYSTKIE ARTYKUŁY