Używamy ciasteczek do poprawnego wyświetlania tej strony. Jeśli nie wyrażasz zgody, zmień ustawienia przeglądarki.

Ok
Maciej Zaniewicz

Przegląd prasy rosyjskiej 2 – 8 kwietnia

Spotkanie przywódcy Rosji i Grecji nie przyniosło konkretów w sprawie budowy Turskich Stream, w przeciwieństwie do spotkania liderów rosyjskiej opozycji, którzy porozumieli się odnośnie wspólnego startu w wyborach. Coraz większa liczba Rosjan popada w długi, przy jednoczesnym trzykrotnym wzroście spożycia nielegalnego alkoholu. Rosyjska wiceminister kultury stanowczo zaprzecza, że zgoda rosyjskich władz na budowę pomnika ofiar katastrofy smoleńskiej uzależniona jest od upamiętnienia radzieckich jeńców w Krakowie. Zniesienie sankcji przeciwko Iranowi może skutkować spadkiem cen ropy naftowej, za to otwarcie internetowego festiwalu filmowego w Rosji umożliwia bezpłatne obejrzenie filmów.

Aleksis Tsipras i Władimir Putin. Źródło: kremlin.ru

Aleksis Tsipras i Władimir Putin. Źródło: kremlin.ru

Spotkanie Tsiprasa i Putina nie doprowadziło do porozumienia w sprawie Turkish Stream – Wiedomosti

Jak informują Wiedomosti spotkanie premiera Grecji Aleksisa Tsiprasa i prezydenta Rosji Władimira Putina jakie miało miejsce w Moskwie nie przyniosło żadnych konkretnych ustaleń w sprawie budowy gazociągu Turkish Stream. „Oczywiście o tym rozmawialiśmy, i to nie mało, jednak na tę chwilę trudno jest powiedzieć coś konkretnego, dlatego że wymaga to konkretnego, profesjonalnego przygotowania na poziomie korporacyjnym – Gazpromu, odpowiednich ministerstw i partnerów w Grecji” – powiedział na konferencji prasowej Władimir Putin.

Rosyjski prezydent rozwiał też spekulacje dotyczące rosyjskiej pomocy finansowej dla Aten. Jego zdaniem bezpośrednia pomoc finansowa nie była tematem rozmów, jednak należy mieć na uwadze, że w przypadku pomyślnej realizacji dużych projektów, w tym energetycznych, Grecja może liczyć na duże zyski.

Zdaniem Wiedomosti Grecja jest dla Rosji kluczowym partnerem w planie budowy alternatywnego dla South Stream – Turkish Stream. Gazociąg biegnący przez Turcję miałby następnie zostać wybudowany w Grecji, Macedonii i na Węgrzech. Tym sposobem omijałby Bułgarię, która pod naciskiem UE nie zgodziła się na realizację projektu South Stream. Węgry wyraziły już zainteresowanie rosyjską inicjatywą, w ramach której miałyby otrzymać znaczną zniżkę na błękitne paliwo z Rosji. Na przeszkodzie do powstania greckiego odcinka Turkish Stream stoi jednak UE. Gazprom nie zamierza bowiem podporządkować się zasadom Trzeciego Pakietu Energetycznego, co jest koniecznym warunkiem do zaakceptowania przez Komisję Europejską budowy gazociągu na terytorium państwa członkowskiego UE.

Opozycja zjednoczy się w walce o mandaty do Dumy – Moskowskij Komsomolec №26780

Na specjalnym spotkaniu przedstawiciele partii RPR-Parnas Michaił Kasjanow, Ilja Jaszyn, ich były współpracownik Wladimir Ryżkow, przewodniczący partii Demokratyczny Wybór Wladimir Milow, deputowany Dmitrij Gudkow, lider Partii Progresu Alieksiej Nawalny, były minister gospodarki w rządzie Jegora Gajdara Andriej Nieczajew i Michaił Chodorkowski, rozmawiali na temat wspólnego startu w zbliżających się wyborach. Mowa o regionalnych i federalnych wyborach jakie będą miały miejsce w 2016 roku.

Rozmowy zaczęły się od tematu upamiętnienia zamordowanego opozycjonisty Borysa Niemcowa. Politycy zdecydowali się podjąć wspólne działania na rzecz ustanowienia pomnika na miejscu jego śmierci.

W kwestii wspólnego startu w wyborach najbardziej prawdopodobnym wariantem jaki rozważano jest wystawienie wszystkich opozycjonistów z list partii RPR-Parnas. Zgodnie bowiem z rosyjskim prawodawstwem te ugrupowania, które mają swoich przedstawicieli w jakimkolwiek wybieralnym organie władzy mogą startować w wyborach bez uprzedniego zebrania podpisów. Spośród partii opozycyjnych taką możliwość ma jedynie RPR-Parnas i Jabloko. Ta druga stawia jednak konkretne, trudne do pogodzenia warunki programowe. Wśród spornych kwestii należy wymienić przede wszystkim stosunek do nacjonalizmu i Ruskiego Marszu oraz aneksji Krymu.

Zniesienie sankcji przeciw Iranowi może obniżyć cenę ropy o 20$ – RBC Daily

Rosyjskie gazety z obawą podchodzą do porozumienia jakie w Lozannie osiągnięto z Iranem. Zdaniem rosyjskich ekspertów zniesienie sankcji na eksport irańskiej ropy naftowej może spowodować spadek ceny surowca nawet o 20 USD za baryłkę.

Cytowany przez gazetę ekspert z firmy Capital Economics jest zdania, że w krótkoterminowej perspektywie porozumienie z Iranem może skutkować spadkiem ceny ropy naftowej o 10-20 USD za baryłkę, po czym nastąpi szybka korekta. Następny spadek o 10 USD przewiduje w momencie ponownego wejścia Iranu na międzynarodowy rynek ropy. Z uwagi na szczegóły zawarte w uzgodnionym z Teheranem porozumieniu, powrót irańskiego surowca na międzynarodowy rynek jest możliwy dopiero na przełomie 2015/16 roku.

Pamięci nie mierzy się na metry – Rossijskaja Gazieta, wydanie federalne №6643 (72)

Prowizoryczne miejsce pamięci ofiar poległych w katastrofie smoleńskiej, Autor: Serge Serebro, Źródło: commons.wikimedia.org

W przeddzień piątej rocznicy katastrofy smoleńskiej RG przeprowadziła wywiad na temat pomnika tragicznie zmarłych pasażerów polskiego Tu-154 z Prezydentem RP na pokładzie. Na pytania gazety odpowiadała wiceminister kultury FR Alla Manilowa.

Na pytanie dotyczące czynników wpływających na to, że pomnika do tej pory nie wybudowano minister Manilowa stwierdziła, że strona polska przedstawiła Rosji projekt wielokrotnie przewyższający swoim obszarem ustalone wcześniej 400 m2. Jej zdaniem większego terytorium pod budowę pomnika Rosja nie może przeznaczyć ze względu na zatwierdzony wcześniej plan rozbudowy lotniska i rosyjskie przepisy regulujące zabudowę terenów przylegających do portów lotniczych. Jednocześnie minister poinformowała, że strona rosyjska niejednokrotnie zapraszała Polaków do Moskwy w celu omówienia szczegółów powstania pomnika, jednak do tej pory rosyjskie starania pozostawały bez odzewu ze strony Warszawy. Najbliższe spotkanie ma się odbyć dopiero pod koniec kwietnia.

Minister Manilowa poinformowała także o wniosku Smoleńskiej Obwodowej Organizacji Weteranów (Emerytów) Wojny, Pracy, Sił Zbrojnych i Służb Porządkowych, jaki wpłynął do gubernatora obwodu smoleńskiego. Członkowie organizacji sprzeciwiają się w nim planowanym rozmiarom pomnika ze względu na możliwość znajdowania się na jego terytorium ciał żołnierzy poległych w Wielkiej Wojnie Ojczyźnianej (1941-1945).

Alla Manilowa stanowczo zaprzeczyła, aby minister kultury Wladimir Miedinskij rzeczywiście chciał połączyć kwestię upamiętnienia ofiar katastrofy smoleńskiej z budową na Cmentarzu Rakowickim w Krakowie pomnika radzieckich jeńców wziętych do niewoli przez Wojsko Polskie w wyniku wojny polsko – bolszewickiej. Jej zdaniem kwestia budowy pomnika ofiar katastrofy smoleńskiej „nie podlega dyskusji” i nie jest zależna od żadnych innych czynników.

Wiceminister poinformowała także o tym, że do ministerstwa napływa coraz więcej wniosków o upamiętnienie Rosjan, tak żołnierzy jak i cywili, na terytorium Polski i w najbliższym czasie Moskwa rozpocznie starania o budowę w Polsce kolejnych pomników. Jednocześnie kontynuowane będą rozmowy w sprawie upamiętnienia radzieckich jeńców na Cmentarzu Rakowickim.

Problemy finansowe i utrata pracy zamieniają Rosjan w bankrutów – Niezawisimaja Gazieta

Już co piąty Rosjanin zalega ze spłatą kredytu – informuje NG. Tylko w pierwszym kwartale 2015 roku zadłużenie Rosjan wzrosło o 13,6% i osiągnęło 754,9 mld rubli. Eksperci przewidują, że ta tendencja będzie się utrzymywać i pod koniec roku już 1/3 obywateli Rosji może mieć problemy ze spłatą zaciągniętych zobowiązań.

Zgodnie z badaniami przeprowadzonymi przez wierzycieli na zalegających ze spłatą dłużnikach 38% swoje problemy tłumaczy pogorszeniem statusu materialnego, 20% utratą pracy, a 15% zmniejszeniem wypłat w miejscu pracy.

Zdaniem ekspertów problemy ze spłatą kredytów będą dotykać coraz większą liczbę Rosjan. Jelena Dokuczajewa z Sequoia Credit Consolidation zwraca uwagę na to, że średni rosyjski dłużnik na spłatę swoich zobowiązań kredytowych przeznacza ok. 45% dochodów. Przy czym „wartość krytyczna” jej zdaniem wynosi 50%. Siergiej Kozlowskij z Grand Capital podkreśla przy tym, że taka sytuacja może doprowadzić do poważnego kryzysu finansowego, gdy banki będą zmuszone zwracać się o pomoc do banku centralnego.

Urzędnicy zdecydowali się walczyć z samogonem przez Internet – Niezawisimaja Gazieta

Jak poinformował wicepremier Alieksandr Chloponin, czarny obrót wódką w Rosji w ciągu ostatniego roku wzrósł trzykrotnie, przy jednoczesnym spadku sprzedaży legalnej wódki o 14,4%. Również trzykrotnie wzrosła sprzedaż destylatorów służących do produkcji samogonu. Zdaniem urzędników przyczyną takiego zjawiska jest zbyt wysoka cena legalnego alkoholu. W celu walki z nielegalną produkcją alkoholu, od 1 lutego 2015 roku obniżono minimalną cenę na 0,5l. wódki z 220 do 185 rubli. Zdaniem ekspertów nie wpłynie to jednak w znaczący sposób na poprawę sytuacji. Wadim Drobiz z Centrum Badania Federalnego i Regionalnych Rynków Alkoholi jest zdania, że Rosjanie nie spożywają więcej alkoholu od Europejczyków. Problem polega na tym, że nie stać ich na zakup legalnego alkoholu i dlatego decydują się na produkcję samogonu. Zdaniem Drobiza 0,5l. wódki przy obecnych zarobkach Rosjan musiałoby kosztować 50 rubli, aby przestali oni produkować nielegalne „zamienniki”.

W związku brakiem możliwości dalszego obniżania cen alkoholu rosyjscy deputowani postanowili podjąć walkę z nielegalną sprzedażą alkoholu w Internecie. Właśnie tam często pod postacią legalnego alkoholu sprzedawany jest samogon, a wśród klientów jest wiele osób niepełnoletnich.

Na stronie internetowej Rossijskoj Gaziety otwarto VI internetowy festiwal filmowy „Dubl’ [email protected]” – Rossijskaja Gazieta

Transmitowana na żywo ceremonia otwarcia odbyła się 6 kwietnia. W jej trakcie nagrodę „Za wybitny wkład w sztukę filmową” otrzymał Wladimir Mieńszow i Wiera Alientowaja. Najsłynniejszym dziełem Mieńszowa był film „Moskwa nie wierzy łzom” (w 1981 roku nagrodzony Oscarem – przyp. autor), w którym jedną z głównych ról zagrała jego żona – Alientowaja.

W ramach festiwalu wyświetlona są rosyjskie filmy, które nie trafiły do szerokiego grona odbiorców, a zdaniem krytyków zasłużyły na uwagę. Dzięki tej inicjatywie można obejrzeć filmy bezpłatnie na stronie festiwalu. Ilość widzów dochodzi do 180 tys., co zdaniem RG, stawia festiwal na równi z największymi światowymi wydarzeniami tego typu.

W tym roku będzie można zobaczyć kilka premier, w tym „Elizium” Andrieja Eszpaja, „Dom, milyj dom” Alieksandra Basowa i „Repeticii” Oksanny Karas.

Filmy prezentowane na festiwalu można bezpłatnie obejrzeć (po rosyjsku z angielskimi napisami) i ocenić na stronie: http://d2.rg.ru/ .

Przeglądy Prasy Rosyjskiej na Eastbook.eu

Facebook Comments

Absolwent stosunków międzynarodowych i rosjoznawstwa na Uniwersytecie Jagiellońskim. Pisze i czyta na temat Europy Wschodniej.

Kontakt: [email protected]

ZOBACZ WSZYSTKIE ARTYKUŁY