Używamy ciasteczek do poprawnego wyświetlania tej strony. Jeśli nie wyrażasz zgody, zmień ustawienia przeglądarki.

Ok
Maciej Zaniewicz

Przegląd prasy rosyjskiej 9-15 kwietnia

Czy Rosjanie zechcą „zjeść w domu” zamiast w McDonaldsie? Jak jest różnica między Dniem Pobiedy a Dniem Biedy? Czy w Rosji wraz ze wzrostem kosztów leczenia i śmiertelności wzrośnie również wiek emerytalny? Dlaczego Rosyjskiej Prokuraturze nie podobają się tańce rodem z Nowego Orleanu?

Order Wojny Ojczyźnianej. Źródło: kremlin.ru

Order Wojny Ojczyźnianej. Źródło: kremlin.ru

Michałkow i Konczałowski rzucili wyzwanie McDonald’s – Rossijskaja Gazieta, wydanie federalne №6647 (76)

Znani reżyserzy filmowi Nikita Michałkow i Andriej Konczałowski postanowili w czynny sposób włączyć się w zapoczątkowaną przez władze akcję propagowania krajowej produkcji i inicjatywy otwierając sieć restauracji szybkiej obsługi Jedim Doma (Jemy w Domu). Koszt uruchomienia sieci wraz z własnymi fabrykami miałby wynosić łącznie 1 mld rubli (ok. 75 mln złotych). Przyszli biznesmeni postanowili zwrócić się o pomoc finansową w uruchomieniu ich projektu do państwa. Rzecznik prezydenta FR Dmitrij Pieskow potwierdza, że rozmowa Putina z Michałkowem miała rzeczywiście miejsce. Odbyło się też specjalne posiedzenie ministrów przemysłu i handlu, rozwoju gospodarczego oraz rolnictwa poświęcone inicjatywie reżyserów.

Projekt pilotażowy Michałkowa i Konczałowskiego zakłada uruchomienie w obwodzie moskiewskim i kałuskim dwóch fabryk, 41 barów i 91 większych stołówek. Menu miałoby składać się w 1/3 z lokalnych produktów.

Gazeta zauważa że projekt jest ryzykownym, o czym może świadczyć historia sieci Russkoje bistro. Założona w 1995 roku firma serwowała tradycyjne potrawy rosyjskie jak bliny, pielmieni czy borszcz. Pakiet kontrolny spółki znajdował się w posiadaniu moskiewskiej administracji. Niestety w wyniku niekompetentnego zarządzania i nieprawidłowego określenia grupy docelowej firma zbankrutowała.

Rada – Dzień Biedy*. Wierchowna Rada Ukrainy zakazała obchodzenia Wielkiego Zwycięstwa – Rossijskaja Gazieta, wydanie federalne №6647 (76)

„Wierchowna Rada zabroniła propagowania komunizmu i Wielkiej Wojny Ojczyźnianej, ogłosiła 70 lat historii Ukrainy jako niebyłe, wyznaczyła państwu nowych bohaterów i przyjęła ustawę pozbawiającą Ukraińców wszystkich praw” – tak gazeta komentuje pakiet tzw „ustaw dekomunizacyjnych” i ustawę o Stanie Wojennym przyjęty przez ukraiński parlament.

Nowe przepisy likwidują Dzień Zwycięstwa z listy świąt państwowych, uznają ideologię komunistyczną za totalitarną i zbrodniczą oraz zakazują propagandy i symboliki komunistycznej. Oznacza to, zdaniem gazety, konieczność demontażu wszystkich pozostałych pomników Lenina i usunięcia z przestrzeni publicznej symboli komunistycznych jak sierp i młot czy czerwona gwiazda.

Gazeta krytycznie odnosi się do działalności ukraińskiego Instytutu Pamięci Narodowej, który nazywa „ministerstwem falsyfikacji historii”. Jej zdaniem poprzez publikację list rekomendowanych filmów wywiera on nacisk na ukraińską telewizję decydując za nią jakie filmy wolno, a jakich nie wolno emitować. Tym sposobem, rok temu, sowiecki film „Do boju idą tylko starcy” został zastąpiony amerykańską produkcją „Szeregowiec Ryan”.

Nie mniej krytycznie RG podchodzi do ustawy upamiętniającej ukraińskich uczestników walki o niepodległość. Za nowych bohaterów uznano takie organizacje/podmioty jak: Ukraińska Republika Ludowa, Zachodnioukraińska Republika Ludowa, Sicz Karpacka, Ukraińska Organizacja Wojskowa, OUN-UPA, Ukraińska Grupa Helsińska i inne organizacje walczące z „sowiecką okupacją”. Jednocześnie uznaje się, że walka o niepodległość państwa toczona była od 1917 roku do 24 sierpnia 1991 roku.

Rada Najwyższa wprowadziła również ustawę o Stanie Wojennym, która, zdaniem gazety, pozbawia obywateli wszystkich praw. Przewiduje ona bowiem przekazanie władzy w regionach administracji wojskowej podporządkowanej prezydentowi, obowiązek pracy dla zdolnych do niej cywili i godzinę policyjną. Ogranicza ona swobodę poruszania się, wyboru miejsca zamieszkania i zgromadzeń. Zezwala na konfiskatę mienia i przymusowe zakwaterowanie żołnierzy w dowolnym lokalu. Stan Wojenny ogranicza też działanie obiektów kultury i mediów, wprowadza prohibicję oraz dopuszcza internowanie obcokrajowców do specjalnie do tego celu przeznaczonych obozów.

*Od ros. Dien’ Pobiedy, czyli Dzień Zwycięstwa.

Za profanację symboli Zwycięstwa ma grozić odpowiedzialność karna – Izwiestia

Członek Komitetu obrony Dumy Państwowej Igor Zotow wystąpił z inicjatywą wprowadzenia odpowiedzialności karnej za profanację symbolów zwycięstwa w Wielkiej Wojnie Ojczyźnianej, takich jak: Sztandar Zwycięstwa, Order Zwycięstwa czy Wstążka św. Jerzego (Gieorgijewskaja lientoczka). Deputowany proponuje wprowadzić zmiany do ustawy o symbolach narodowych. Obecne ustawodawstwo przewiduje karę za profanację flagi i godła Federacji Rosyjskiej w wymiarze do roku ograniczenia wolności, prac przymusowych lub pozbawienia wolności, albo od 3 do 6 miesięcy aresztu.

Sztandar Zwycięstwa i Flaga Federacji Rosyjskiej

Sztandar Zwycięstwa i Flaga Federacji Rosyjskiej, Źródło: commons.wikimedia.org; Autor: kremlin.ru

 

Wiceprezes Federalnej Izby Adwokackiej FR Wladimir Grib jest zdania, że proponowany spis ochranianych przez państwo symboli narodowych należy znacząco rozszerzyć: „Myślę, że nie wolno nam się koncentrować jedynie na Wielkiej Wojnie Ojczyźnianej. Przecież u nas znajdują się pomniki Wojny Domowej, wojny 1812 roku, przyłączenia Krymu. (…) Ochroną państwową powinno być objęte całe dziedzictwo narodowe”.

Inicjatywa deputowanego pojawiła się po tym jak w Rosji wybuchł skandal związany z konkursem „Najlepszy cukiernik Syberii” poświęconemu rocznicy Zwycięstwa. Podczas wystawy zaprezentowano torty, na których wykorzystano symbole Wielkiego Zwycięstwa. Największe oburzenie wywołało ciasto w formie ojca niosącego zmarłego podczas wojny syna. W wyniku skandalu do dymisji podała się minister kultury Kraju Krasnojarskiego Jelena Pazdnikowa.

Sytuacja w służbie zdrowia gorsza od optymalnej. Izba Obrachunkowa skrytykowała reformę Ministerstwa Zdrowia – Kommiersant

Zdaniem rosyjskiej Izby Obrachunkowej nie udało się osiągnąć celów reformy służby zdrowia, prowadzonej od stycznia 2014 roku. Dostępność usług medycznych nie stała się ani większa, ani tańsza, a wręcz przeciwnie. Zdaniem Izby Obrachunkowej, w wyniku optymalizacji (jak nazywa się reformę) koszty leczenia w Rosji wzrosły o 24%, śmiertelność o 3,7%, a 17,5 tys. miejscowości pozostaje bez infrastruktury medycznej.

Reforma służby zdrowia została zainicjowana przez tzw. „majowe rozporządzenia” prezydenta Władimira Putina, który nakazał zwiększyć wynagrodzenie lekarzy do 200%, a personelu medycznego do 100% średniego wynagrodzenia w regionie, w którym znajduje się placówka medyczna. W praktyce okazało się jednak, że cele wyznaczone przez prezydenta postanowiono osiągnąć poprzez likwidację części placówek medycznych oraz redukcję zatrudnienia przy jednoczesnym zwiększeniu wymiaru czasowego pracy. Tym sposobem obecnie praktycznie wszyscy lekarze i cały personel medyczny pracuje na 1,5 etatu przy zachowaniu dotychczasowej stawki godzinowej. Jednocześnie zlikwidowano 26 placówek medycznych. W przeciągu czterech lat optymalizacji przewiduje się zamknięcie 11% szpitali i 7% poliklinik.

Gazprom zmienia trasę dostaw gazu – RBC Daily

Po 2019 roku Rosja przestanie przesyłać do Europy gaz przez Ukrainę. Do tego czasu Unia Europejska musi dostosować swoją infrastrukturę do odbioru surowca z Tureckiego Potoku – ogłosił na spotkaniu Klubu Wałdajskiego prezes Gazpromu Alieksiej Miller. „Turecki Potok zaczniemy budować, gdy tylko uzgodnimy wszystkie szczegóły. Nie mamy obowiązku konsultować go z europejskimi partnerami” – stwierdził Miller. Turecki Potok ma powstać jako alternatywa dla anulowanego projektu South Stream (na jego budowę nie zgodziła się Bułgaria). Trasa nowego gazociągu ma wieść przez dno Morza Czarnego do Turcji, następnie Grecji i dalej do krajów Europy Południowo-Wschodniej. Jego przepustowość ma wynosić 50 mld m3.

Dla samoobrony. Władimir Putin zezwolił na dostarczenie Iranowi systemów rakietowych – Rossijskaja Gazieta, wydanie stołeczne №6649 (78)

Prezydent Władimir Putin podpisał rozporządzenie znoszące zakaz na dostarczenie dla Iranu rakietowych systemów przeciwlotniczych i przeciwbalistycznych S-300. Umowa na dostawę uzbrojenia do Iranu została podpisana w 2007 roku, jednak trzy lata później ją wstrzymano. Przyczyną było wprowadzenie przez ONZ sankcji na eksport uzbrojenia do tego państwa.

S-300 - 2009 Moscow Victory Day Parade

Rakietowy system S-300; Źródło: commons.wikimedia.org; Autor: Vitaly V. Kuzmin

 

Decyzja Kremla związana jest z rezultatem negocjacji w Lozannie, w wyniku których osiągnięto porozumienie w sprawie irańskiego programu atomowego (który był przyczyną wprowadzenia sankcji ONZ).

Choć Rosja zapewnia, że systemy S-300 mają charakter wyłącznie defensywny, to jej decyzja już spotkała się z ostrą krytyką Izraela i USA.

Siluanow i Kudrin zatwierdzili podwyższenie wieku emerytalnego do 65 lat – Moskowskij Komsomolec №26789

Wiek emerytalny w Rosji może zostać podwyższony do 65 lat. Reforma systemu emerytalnego proponowana przez ministra finansów Antona Siluanowa zakłada także całkowitą likwidację emerytur przedterminowych. Obecnie wiek emerytalny dla kobiet wynosi 55 lat, a dla mężczyzn 60. Statystyki wskazują jednak, że średni wiek, w jakim mężczyźni odchodzą z pracy w 2013 roku wynosił 53 lata. Zdaniem ministra kryzys gospodarczy, sankcje ekonomiczne i kryzys demograficzny nie pozwala na dalsze utrzymanie systemu w takiej postaci.

Zakładane są trzy warianty reformy. Pierwszy przewiduje odłożenie jej do 2018 roku, kiedy eksperci przewidują zakończenie kryzysu gospodarczego w Rosji. Wtedy też odbędą się wybory prezydenckie. Drugi wariant zakłada zwiększenie wieku emerytalnego w latach 2017-18. Trzeci, najbardziej radykalny, przewiduje wejście w życie zmian już od stycznia 2016 roku.

Minister pracy Maksim Topilin zwraca uwagę, że podobne decyzje muszą być podejmowane z dużą ostrożnością i uwzględnieniem wielu czynników. Jako główny wymienił średnią długość życia, która w Rosji wynosi 71 lat.

Prokuraturę Generalną poproszono o przeprowadzenie kontroli we wszystkich szkołach tańca i sekcjach tanecznych – Izwiestia

Przewodniczący Krajowego Stowarzyszenia Konsumentów Usług Edukacyjnych Wiktor Panin zwrócił się z do Prokuratury Generalnej FR z oficjalną prośbą o przeprowadzenie kontroli we wszystkich szkołach tańca i sekcjach tanecznych obejmującej zgodność ich oferty z rosyjskim prawem. Panin zwrócił się także do Ministerstwa Sportu, Ministerstwa Edukacji i Nauki oraz Ministerstwa Kultury o stworzenie międzyresortowych komisji, których zadaniem byłoby nadzorowanie przestrzegania przepisów i norm etycznych oraz moralnych przez organizacje edukacji pozaszkolnej.

Inicjatywa działacza jest reakcją na skandal jaki wybuchł wokół przedstawienia w Orenburskiej szkole tańca. Na filmie opublikowanym na portalu YouTube widać, jak niepełnoletnie dziewczynki tańczą twerking – taniec o zabarwieniu erotycznym, który pojawił się na początku lat 90-tych w Nowym Orleanie w USA.

zzz

Komitet Śledczy obwodu wszczął w stosunku do szkoły tańca postępowanie sprawdzające. Podstawą prawną jest art. 135 Kodeksu Karnego FR „Popełnienie czynów lubieżnych bez zastosowania siły przez osobę pełnoletnią, w stosunku do osoby nieposiadającej szesnastu lat”. Za tego typu przestępstwo prawo przewiduje od 3 do 10 lat pozbawienia wolności. Na czas prowadzenia śledztwa zamknięto również szkołę tańca.

Przeglądy Prasy Rosyjskiej na Eastbook.eu

Facebook Comments
Maciej Zaniewicz
Redaktor naczelny polskojęzycznej wersji Eastbook.eu

Absolwent stosunków międzynarodowych i rosjoznawstwa na Uniwersytecie Jagiellońskim. Pisze i czyta na temat Europy Wschodniej.

Kontakt: maciej.zaniewicz@eastbook.eu

ZOBACZ WSZYSTKIE ARTYKUŁY