Używamy ciasteczek do poprawnego wyświetlania tej strony. Jeśli nie wyrażasz zgody, zmień ustawienia przeglądarki.

Ok
Maciej Zaniewicz

Przegląd prasy rosyjskiej 16-22 kwietnia

Sytuacja w Rosji nie jest ciężka, rosyjski prezydent dąży do normalizacji relacji z Ukrainą, Gerhard Shröder bardziej ceni piwo niż życie, a pies powinien pogodzić małżonków – czyli o czym mówił Wałdimir Putin podczas konferencji z mediami. Poza tym w tej edycji Przeglądu także o starciu Komisji Europejskiej z Gazpromem, rzekomej radości Ukraińców z udanych zamachów na prorosyjskich działaczy, obchodach urodzin Adolfa Hitlera w Moskwie i wiele innych.

Konferencja z udziałem Władimira Putina; Źródło: kremlin.ru

Konferencja z udziałem Władimira Putina; Źródło: kremlin.ru

O czym mówił Władimir Putin – RBC Daily

16 kwietnia odbyła się coroczna, transmitowana na żywo, konferencja prasowa z prezydentem Władimirem Putinem. Obywatele mogli zadzwonić do prezydenta i poruszyć nurtującą ich kwestię. Pytania padały także z sali i od prowadzących rozmowę dziennikarzy. Najwięcej uwagi poświęcono tym razem gospodarce.

Gospodarka: Zdaniem Putina sytuacja jaka panuje w Rosji nie jest ciężka. Podkreślił, że udało się uniknąć recesji gospodarczej i skoku bezrobocia. Ze zdaniem prezydenta nie zgodził się były minister gospodarki Alieksiej Kudrin, który zwrócił uwagę, że na początku lat 2000, mimo niższych cen ropy naftowej, sytuacja makroekonomiczna w kraju była lepsza.

Śledztwo w sprawie morderstwa Borysa Niemcowa: Putin zwrócił uwagę na wysoką skuteczność śledczych, którzy poznali nazwiska sprawców w przeciągu 1-1,5 dnia. Samo morderstwo uznał zaś za hańbiące. Prezydent obiecał także porozmawiać z merem Moskwy Siergiejem Sobianinem, którego służby porządkowe regularnie usuwają kwiaty i tablice pamiątkowe z miejsca popełnienia zbrodni.

Stosunki z Ukrainą: Putin stwierdził, że w stosunku do Kijowa nie oczekuje on niczego więcej jak traktowania Rosji po partnersku, przestrzegania praw Rosjan na Ukrainie oraz porozumień mińskich. Jego zdaniem Rosja jest zainteresowana normalizacją stosunków z Ukrainą.

Opozycja: Na pytanie dziennikarki Iriny Chakamady o to czy prezydent może przyczynić się do tego by opozycja mogła powalczyć o miejsca w Dumie, Putin odpowiedział twierdząco: „może i powinna”. Gazeta zwraca jednak uwagę, że równocześnie z konferencją prasową miało miejsce przeszukanie w siedzibie organizacji Michaiła Chodorkowskiego „Otkrytaja Rosssija”.

Spalona bania: Władimir Putin opowiedział historię o tym, jak pewnego razu był w bani wraz z byłym kanclerzem Niemiec Gerhardem Schröderem. W pewnym momencie Putin zorientował się, że bania się zajęła ogniem i powiedział o tym niemieckiemu koledze. Ten jednak miał spokojnie dopić piwo i dopiero wtedy opuścić płonący budynek.

zzz

Wiek emerytalny: Prezydent nie zaprzeczył, że rozważana jest możliwość podwyższenia w Rosji wieku emerytalnego. Podkreślił jedynie, że decyzja ta powinna być wprowadzana stopniowo.

Pytanie o psa dla żony: Podczas połączenia na żywo pewna kobieta opowiedziała o swojej znajomej, która bardzo chce otrzymać od męża psa, jednak ten się na to nie zgadza. Poprosiła ona Putina o wydanie mężczyźnie, oficerowi w rezerwie, rozkazu o zakupie psa. Prezydent nie wydał rozkazu, a jedynie zaapelował o „wypracowanie wspólnego planu działania” i poprosił męża o wydanie żonie zgody na zakup psa.

Wynagrodzenia Rosjan będą spadać jeszcze przez dwa lata – Niezawisimaja Gazieta

Pogłębiający się kryzys gospodarczy wpłynął na zawartość koszyków sklepowych u Rosjan – wynika z badań przeprowadzonych przez holding Romir na grupie 1500 respondentów. Badani najczęściej oszczędzali na rozrywce (37%), podróżach (32%) i delikatesach (30%). Na dalszych pozycjach uplasowała się odzież i restauracje (21%) oraz jedzenie i gadżety (15%).

Fundacja „Opinia Publiczna” zbadała również nastroje i oczekiwania Rosjan związane z sytuacją gospodarczą. 82% badanych stwierdziło, że ich zdaniem ceny towarów i usług w najbliższym czasie będą nadal rosły, a 72% jest zdania, że wzrośnie także bezrobocie.

Zdaniem NG oczekiwania Rosjan potwierdzają również ekonomiści. Centrum Rozwoju Wyższej Szkoły Ekonomii prognozuje, że spadek wynagrodzeń będzie trwał jeszcze dwa lata.

Nastały ciężkie czasy dla Gazpromu – Niezawisimaja Gazieta

Komisja Europejska grozi Gazpromowi karą w wysokości do 10 mld euro za stosowanie praktyk monopolistycznych – informuje gazeta. Jednocześnie firmę czekają znaczne wydatki związane z budową gazociągu Turecki Potok.

Gazprom może nadużywać pozycji dominującej w Europie Środkowo-Wschodniej; Źródło: ec.europa.eu

Gazprom może nadużywać pozycji dominującej w Europie Środkowo-Wschodniej; Źródło: ec.europa.eu

W 2012 roku Gazprom poinformował o swoich rekordowych dochodach, które wyniosły 44,5 mld USD. Wtedy też Komisja Europejska rozpoczęła śledztwo w sprawie złamania przez firmę przepisów antymonopolistycznych. Firma była podejrzewana o utrudnianie dywersyfikacji importu i sprzedaż surowca po znacznie zawyżonych cenach (w stosunku do ceny rynkowej) z wykorzystaniem swojej monopolistycznej pozycji. Zarzuty dotyczyły głównie państw bałtyckich i Polski.

Gazeta zwraca także uwagę na spór polityczny na którego tle pojawiło się oskarżenie w stosunku do Gazpromu. Komisja Europejska stara się przeciwdziałać rosyjskim planom uniezależnienia się od tranzytu gazu przez Ukrainę, czemu służyć ma gazociąg Turecki Potok. Spór starają się wykorzystać Grecy, którzy oczekują od Rosji 5 mld euro wsparcia jeszcze przed budową gazociągu.

Zdaniem rosyjskich ekspertów Komisja Europejska nałoży na Gazprom grzywnę w wysokości 1-3 mld euro i nie jest to największym zmartwieniem spółki. Większych kosztów należy się spodziewać w związku z budową gazociągu do Chin, Tureckiego Potoku oraz ze spadkiem cen surowca.

Tablety i smartfony zostaną zresetowane. Ministerstwo Przemysłu i Handlu proponuje zamienić importowany sprzęt elektroniczny rodzimym – Kommiersant №68

Oprócz własnego systemu operacyjnego i oprogramowania do 2020 roku w Rosji powinny się pojawić rodzime tablety, smartfony, laptopy i komputery stacjonarne. Zdaniem Ministerstwa Przemysłu i Handlu do tego czasu udział zagranicznych firm na rosyjskim rynku tabletów i smartfonów powinien zmniejszyć się z obecnych 90-100% do 75%.

Aby sprostać postawionym sobie celom, ministerstwo opublikowało plan substytucji importu urządzeń elektrotechnicznych do 2020 roku. Obejmuje on listę 534 rodzajów sprzętu i komponentów elektronicznych. Resort kładzie największy nacisk na produkcję rosyjskich superkomputerów, serwerów i systemów magazynowania oraz zarządzania danymi.

Podobny plan wcześniej został przygotowany przez Ministerstwo Łączności. Zakłada on opracowanie do 2025 roku rosyjskiego systemu operacyjnego dla komputerów oraz jego wersji mobilnej. Koszt projektu określono na 500 mln rubli (ok. 35 mln PLN). Na program substytucji importu urządzeń elektrotechnicznych Ministerstwo Przemysłu i Handlu planuje przeznaczyć 63,7 mld rubli (ok. 4,5 mld PLN). Dodatkową pomoc finansową na realizację konkretnych projektów w ramach planu będzie można uzyskać w formie pożyczek od Rosyjskiego Funduszu Rozwoju Technologicznego (РФТР). Wartość pięcio- lub siedmioletniej pożyczki może wynosić od 50 – 500 mln rubli (ok. 3,5 – 35 mln PLN).

Na Ukrainie panuje radość w związku z zabójstwem Buziny i Kałasznikowa – Moskowskij Komsomolec №26791

15 kwietnia doszło do zabójstwa deputowanego Rady Najwyższej z ramienia Partii Regionów Olega Kałasznikowa. Został on rozstrzelany z karabinu maszynowego w okolicy swojego domu. Kałasznikow był aktywnym przeciwnikiem Majdanu i jednym z organizatorów kijowskiego Antymajdanu zimą 2013-14 roku. Wcześniej pracował w ukraińskim wywiadzie (ГУР). Miesiąc przed morderstwem Kałasznikow informował na swoim profilu na portalu Facebook, że otrzymuje pogróżki od prawicowych radykałów.

Dzień później doszło do kolejnego morderstwa. Jego ofiarą padł opozycyjny dziennikarz i pisarz Ołeś Buzina. Podobnie jak Kałasznikow, był on znany ze swojego negatywnego stosunku do polityki obecnych władz na Ukrainie oraz z twierdzenia o trójjedności narodu ruskiego (składającego się jego zdaniem z białorusów, małorusów i wielkorusów). Dziennikarz także został rozstrzelany w okolicy miejsca zamieszkania. Strzały, zdaniem doradcy ministra spraw wewnętrznych Ukrainy, padły z granatowego Forda Focusa na białoruskich lub litewskich tablicach rejestracyjnych.

Dziennikarze MK zwracają uwagę na reakcję ukraińskich polityków, która jest daleka od żalu i współczucia. Gazeta cytuje słowa deputowanego Rady Najwyższej i współpracownika Igora Kołomojskiego Borisa Filatowa, który na informację o morderstwie Kałasznikowa stwierdził: „Mówią, że jeszcze jednego śmiecia wykończyli. Najbardziej bym chciał, żeby nie były to gangsterskie porachunki, tylko nasz banderowski, klasyczny zamach”.

Noc długich noży. Nacjonaliści zatrzymani na przyjęciu z okazji urodzin Hitlera oskarżyli dziennikarzy o manipulację – Nowyje Izwiestia

Marsz rosyjskich nacjonalistów; Autor: Yuri Timofeyev; Źródło: flickr.com

Marsz rosyjskich nacjonalistów; Autor: Yuri Timofeyev; Źródło: flickr.com

21 marca funkcjonariusze OMON wkroczyli do klubu Seven w moskiewskiej dzielnicy Dubrowka i aresztowali 40 nacjonalistów. U zatrzymanych znaleziono noże, kastety, broń palną i portret Adolfa Hitlera. Wśród świętujących urodziny wodza III Rzeszy znalazł się lider nacjonalistycznej organizacji „Russkije” Dmitrij Diomuszkin, którego zdaniem na miejscu zdarzenia doszło do manipulacji rosyjskich mediów. Diomuszkin twierdzi, że spotkanie dotyczyło planowanego turnieju walki na noże, a portret Hitlera przyniosła ze sobą dziennikarka stacji LifeNews, która pojawiła się na miejscu wraz z funkcjonariuszami OMON.

W stosunku do siedemnastu zatrzymanych sporządzono protokół o chuligaństwie. Pozostali zostali wypuszczeni na wolność bez żadnych konsekwencji, jako że w rosyjskim prawie nie ma zapisu zabraniającego posiadania portretu wodza III Rzeszy.

Państwa bałtyckie zamieniły się w poligon NATO – Niezawisimaja Gazieta

Gazeta wyraża zaniepokojenie zwiększoną aktywnością Sojuszu Północnoatlantyckiego w państwach bałtyckich. Wymienia ona manewry jakie odbywają się obecnie na jej terytorium – manewry lotnicze NATO, eskadry BALTRON oraz manewry lądowe „Tornado” w Estonii, w których bierze udział 2000 amerykańskich żołnierzy.

Największy niepokój NG wzbudzają jednak planowane ćwiczenia NATO „Jeż” (Siil), jakie mają się odbyć od 4 do 15 maja w Estonii. Łącznie ma w nich wziąć udział 13 tys. żołnierzy. Nieprzypadkowo została wybrana data manewrów. 9 maja Rosja będzie bowiem świętować 70-rocznicę Dnia Zwycięstwa.

Rosjan niepokoją również planowane ćwiczenia „Locked Shield”, których celem jest sprawdzenie gotowości obronnej Sojuszu w cyberprzestrzeni. NG nazywa te działania „próbą organizowania przeciwko Rosji wojny hybrydowej”.

O gotowości do obrony rosyjskich interesów ogłosił Szef Sztabu armii FR gen. Walierij Gierasimow. Wymienił on następujące elementy, na których opiera się obronność Rosji: rozwój i przygotowanie armii, strategiczne siły zdolne do powstrzymywania jądrowego, wprowadzenie do użytku nowych rakiet balistycznych pozwalających na przeniknięcie przez systemy obrona rakietowej wroga, zmodernizowane bombowce strategiczne, nowoczesne krążowniki rakietowe, udoskonalanie obrony powietrzno-kosmicznej. W ramach zwiększenia zdolności obronnych Rosji na Krymie rozmieszczono również samowystarczalne zgrupowanie wojsk.

Przeglądy Prasy Rosyjskiej na Eastbook.eu

Facebook Comments

Absolwent stosunków międzynarodowych i rosjoznawstwa na Uniwersytecie Jagiellońskim. Pisze i czyta na temat Europy Wschodniej.

Kontakt: [email protected]

ZOBACZ WSZYSTKIE ARTYKUŁY