Używamy ciasteczek do poprawnego wyświetlania tej strony. Jeśli nie wyrażasz zgody, zmień ustawienia przeglądarki.

Ok

Debata „Bocheński, Mieroszewski, Giedroyć a polska polityka wschodnia” | Warszawa, 6 maja 2015

„Bocheński, Mieroszewski, Giedroyć a polska polityka wschodnia” to tytuł dyskusji wokół publikacji Imperializm państwowy Adolfa Bocheńskiego oraz Wena do polityki. O Giedroyciu i Mieroszewskim Andrzeja St. Kowalczyka. Spotkanie odbędzie się 6 maja o godz. 18.00 w Centrum Informacji im. Jana Nowaka-Jeziorańskiego w Warszawie.

„Bocheński, Mieroszewski, Giedroyć a polska polityka wschodnia”. Źródło: muzhp.pl

„Bocheński, Mieroszewski, Giedroyć a polska polityka wschodnia”. Źródło: muzhp.pl

W momencie, gdy Polska i jej polityka wschodnia ponownie stają na rozdrożu, warto zastanowić się nad źródłami naszego myślenia o tych ważnych kwestiach. Jednym z pierwszych i najważniejszych polskich myślicieli XX wieku poświęcających swą uwagę przemianom społecznym i kulturowym w kontekście geopolitycznego położenia Polski był Adolf Bocheński. Jego koncepcje i analizy, szczególnie dotyczące polityki Polski wobec sąsiednich narodów, miały znaczący wpływ na publicystów powojennych, w tym Jerzego Giedroycia i Juliusza Mieroszewskiego, uważanych za patronów polskiej polityki wschodniej, rozumianej jako dialog kultur sąsiadujących narodów, ciągła praca nad przebudową sposobu myślenia o swojej i innych historii.

Podczas spotkania 6 maja chcielibyśmy zastanowić się nad rolą tych trzech autorów, aktualnością ich tez, diagnoz i przesłania. Dyskutować na ten temat będą prof. Rafał Habielski, specjalista w dziejach polskiej emigracji po drugiej wojnie światowej, prof. Andrzej St. Kowalczyk, historyk literatury polskiej, autor publikacji poświęconej Giedroyciowi i Mieroszewskiemu, oraz dr hab. Kazimierz M. Ujazdowski, autor wstępu i wyboru tekstów Adolfa Bocheńskiego pt. Imperializm państwowy. Spotkanie poprowadzi dr Łukasz Jasina.

Przy okazji dyskusji będzie można kupić m.in. publikacje Imperializm państwowy Adolfa Bocheńskiego (Ośrodek Myśli Politycznej, Muzeum Historii Polski, 2015) oraz Wena do polityki. O Giedroyciu i Mieroszewskim Andrzeja St. Kowalczyka (Więź, 2015).

Dyskusja odbędzie się w Centrum Informacji im. Jana Nowaka-Jeziorańskiego przy ul. Czerniakowskiej 178A w Warszawie. Wstęp wolny.

Organizatorami spotkania są: Muzeum Historii Polski, Biblioteka Publiczna w Dzielnicy Śródmieście m.st. Warszawy i Wydawnictwo Więź.

Facebook Comments
ZOBACZ WSZYSTKIE ARTYKUŁY