Używamy ciasteczek do poprawnego wyświetlania tej strony. Jeśli nie wyrażasz zgody, zmień ustawienia przeglądarki.

Ok
Maciej Zaniewicz

Przegląd prasy rosyjskiej 30.04 – 6.05

Obchody Dnia Zwycięstwa zdominowały przekaz w rosyjskiej prasie. Dziennikarze w Rosji skrupulatnie odpowiadają na nurtujące mieszkańców Rosji pytania: Jakie muskuły wypręży 9 maja Rosja? Jak 70-tą rocznicę zwycięstwa w Wielkiej Wojnie Ojczyźnianej (a może II Wojnie Światowej?) będą obchodzić inne republiki poradzieckie? Jakie miejsce zajmie podczas uroczystości Patriarcha Rosyjskiej Cerkwi Prawosławnej, a jakie przedstawiciele Islamu i Żydzi? Poza tym rosyjscy dziennikarze zastanawiają się komu grozi Czarnobyl, a komu Roskomnadzor? Na koniec rosyjskie media całkiem poważnie zestawiają stosunek do Rosji Bronisława Komorowskiego i Magdaleny Ogórek przyznając rację… Zapraszamy na najnowszy Przegląd Prasy Rosyjskiej!

Parada czołgów i milicji – RBC Daily

Czołg T-14 Armata; Autor: Weinsteinalex; Źródło: commons.wikimedia.org

Czołg T-14 Armata; Autor: Weinsteinalex; Źródło: commons.wikimedia.org

Rosyjskie Ministerstwo Obrony zapowiada, że zbliżająca się parada wojskowa z okazji Wielkiego Zwycięstwa będzie największą w historii współczesnej Rosji. Poprzez zaprezentowanie najnowocześniejszego uzbrojenia zostanie ukazana siła państwa, a znaczenie tradycji podkreśli uczestnictwo kompanii kozaków i milicji. W sumie w paradzie 9 maja w Moskwie będzie uczestniczyło 16 tys. ludzi, 194 jednostki sprzętu wojskowego oraz 150 samolotów i śmigłowców. Łącznie w paradach na terytorium całej Rosji weźmie udział ok. 85 tys. żołnierzy.

Defiladę otwierać będzie pułk prezydencki oraz siedem kompanii w mundurach z okresu Wielkiej Wojny Ojczyźnianej. W dalszej kolejności zaprezentowany zostanie sprzęt wojskowy z epoki: czołgi T-34/85 i działa samobieżne SU-100.

Największe emocje wzbudza jednak współczesne uzbrojenie, jakie będzie można zobaczyć na Placu Czerwonym. W paradzie po raz pierwszy zostanie zaprezentowana mobilna wyrzutnia rakiet balistycznych „Jars” (następczyni „Topol-M”). Inną nowością będzie przeciwpancerny pocisk rakietowy „Kornet-D”. W swej unowocześnionej wersji będzie w stanie atakować nie tylko cele naziemne, ale także śmigłowce i drony.

Najbardziej oczekiwanymi konstrukcjami będą pojazdy bojowe oparte na podwoziu „Armata”. Należą do nich: artyleria samobieżna „Koalicja SW”, bojowe wozy piechoty i, najbardziej wyczekiwany, czołg „T-14”. Jak informuje rosyjskie Ministerstwo Obrony, nowa konstrukcja posiada cyfrowo sterowaną wieżę, co pozwoliło na umieszczenie załogi w niezależnej kapsule wewnątrz czołgu.

Zdaniem wojskowego eksperta Wiktora Murachowskiego nowy sprzęt wojskowy zostanie zaprezentowany podczas Dnia Zwycięstwa po raz pierwszy od 1977 roku. Jego zdaniem celem Moskwy nie jest jednak wystraszenie Zachodu, lecz przekonanie Rosjan, że zainwestowane w modernizację armii 20 bln rubli (1,45 bln PLN) zostało przeznaczone na konkretne projekty.

Jak walczyliśmy, tak i świętujemy – Niezawisimaja Gazieta

Mając na uwadze, że duma ze zwycięstwa nad faszyzmem pozostała jedynym elementem ideowo spajającym byłe republiki radzieckie, NG postanowiła przyjrzeć się przygotowaniom do obchodów Dnia Zwycięstwa w poszczególnych, już niepodległych krajach:

Azerbejdżan: prezydent Ilham Alijew 9 maja przybędzie do Moskwy. Oprócz niego na Placu Czerwonym w Moskwie będą obecni również azerscy żołnierze, którzy wezmą udział w defiladzie. Analogiczne wydarzenie odbędzie się również w Baku. NG przypomina, że w Wielkiej Wojnie Ojczyźnianej walczyło 681 tys. Azerów, spośród których do domu nie wróciło 350 tys.

Armenia: Prezydent Serż Sarkisjan także weźmie udział w obchodach w Moskwie, a parada wojskowa odbędzie się również w Erywaniu. Z hitlerowskimi Niemcami walczyło 600 tys. Ormian (1/3 populacji), z czego ponad połowa poległa.

Białoruś: Aleksandr Łukaszenka nie odwiedzi 9 maja Moskwy, lecz spędzi święto z białoruskimi weteranami. W Mińsku odbędzie się także Parada Zwycięstwa. Na frontach Wielkiej Wojny Ojczyźnianej walczyło ponad 1,3 mln Białorusinów. Co czwarty już nigdy nie wrócił do domu.

Gruzja: Napięte relacje na linii Tbilisi – Moskwa sprawiły, że delegacja Gruzji do Moskwy nie przybędzie. W ramach obchodów państwo wręczy weteranom wojny 1000 lari (ok. 1500 złotych). Oprócz tego u mogił poległych żołnierzy zostaną złożone wieńce i kwiaty.

Kazachstan: Prezydent Nursułtan Nazarbajew 9 maja przybędzie na obchody do Moskwy. Ponadto we wszystkich większych miastach państwa odbędą się różnorodne wydarzenia związane z Dniem Zwycięstwa. W wojnie z III Rzeszą brało udział 1,2 mln obywateli Kazachstanu.

Kirgistan: 9 maja prezydent republiki Ałmazbek Atambajew będzie obecny w Moskwie. Nie wpłynie to jednak w żaden sposób na obchody Dnia Zwycięstwa w Biszkeku. Odbędzie się w nim parada z udziałem armii kirgiskiej i rosyjskiej oraz wiele wydarzeń towarzyszących. Do walki z hitlerowskimi Niemcami zostało powołanych 300 tys. mieszkańców Kirgistanu. Poległo 95 tys.

Mołdawia: Władze republiki nie przyjęły rosyjskiego zaproszenia na udział w obchodach 9 maja w Moskwie. Tego dnia Mołdawianie będą obchodzić święto zakończenia II Wojny Światowej, a nie zwycięstwa w Wielkiej Wojnie Ojczyźnianej.

Tadżykistan: Prezydent Emomali Rahmon wciąż nie podjął decyzji w kwestii przyjazdu na obchody Dnia Zwycięstwa do Moskwy. 9 maja odbędzie się natomiast z tej okazji parada w Duszanbe. W wojnie z hitlerowcami brało udział 290 tys. mieszkańców Tadżykistanu.

Turkmenistan: Prezydent Turkmenistanu również nie podjął jeszcze decyzji w sprawie swej obecności na paradzie w Moskwie. W Wielkiej Wojnie Ojczyźnianej brało udział 300 tys. mieszkańców Turkmenistanu.

Uzbekistan: Prezydent Islam Karimow wstępnie przyjął zaproszenie Władimira Putina, jednak wciąż nie potwierdził swej wizyty w Moskwie. W Uzbekistanie od 1998 roku 9 maja świętowany jest Dzień Pamięci. W Wielkiej Wojnie Ojczyźnianej brało udział 1,5 mln obywateli Uzbekistanu. 450 tys. z nich już nigdy nie wróciło do domu.

Ukraina: Ukraińska delegacja nie będzie obecna na obchodach Dnia Zwycięstwa w Moskwie. Ukraińcy będą obchodzić dwa święta: 8 maja – Dzień Pamięci oraz 9 maja – Dzień Zwycięstwa. W ramach obchodów nie przewidziano jednak parady wojskowej. Oficjalnym symbolem obchodów nie będzie, tak jak to ma miejsce w Rosji, wstążka św. Jerzego, lecz czerwony mak – europejski symbol pamięci.

Czarnobyl przypomniał o sobie. Okryta złą sławą elektrownia atomowa znów znalazła się w centrum zainteresowania – Rossijskaja Gazieta, wydanie federalne №6663 (92)

28 kwietnia na terytorium Puszczy Czarnobylskiej wybuchł pożar. Jak informuje ukraińska służba ds. sytuacji nadzwyczajnych ogień opanował las o powierzchni ok. 400 km2. Premier Arsenij Jaceniuk ogłosił, że jest to największy pożar na Ukrainie od 1992 roku.

Ukraińskie władze informują, że ogień nie zagraża elektrowni atomowej, a sytuacja znajduje się pod kontrolą. Okolica jest również stale monitorowana pod kątem poziomu promieniowania. Jak dotąd wszystkie wskazania są w granicach normy. Organizacja Greenpeace nie podziela jednak optymizmu Kijowa. Jej zdaniem znacznie większe zagrożenie dla przyrody i ludzi niesie dym unoszący się nad płonącym lasem, który jest kierowany przez wiatr w stronę Mohylewa, Bobrujska, Żłobina i Mińska.

Rosja zaproponowała Ukrainie pomoc w walce z żywiołem, jednak do tej pory nie uzyskała odpowiedzi. Minister sytuacji nadzwyczajnych Rosji Władimir Puczkow podkreślił jednak, że pozostaje w stałym kontakcie z Ukraińcami.

Przywódcy religijni modlą się za czerwonoarmistów. Związki wyznaniowe szukają swojego miejsca na obchodach 9 maja – Niezawisimaja Gazieta

Rosyjskie związki wyznaniowe przygotowały plan obchodów Dnia Zwycięstwa. Rosyjska Cerkiew Prawosławna zaczęła je już 12 kwietnia, gdy patriarcha Cyryl spotkał się weteranami Wielkiej Wojny Ojczyźnianej. 8 maja na Placu Preobrażenskim w Moskwie poświęci on natomiast cerkiew zbudowaną na cześć uczestników wojny 1812 roku. Patriarcha będzie również obecny na Paradzie Zwycięstwa, podczas której zasiądzie na trybunie honorowej.

Święto 9 maja będą obchodzić również rosyjscy muzułmanie. Z 70 rocznicą zwycięstwa nad nazizmem wiążą oni otwarcie dwóch meczetów – w Kostromie oraz Moskwie. Specjalnie z okazji Dnia Zwycięstwa zostanie również zaprezentowany film o bohaterstwie muzułmańskiego podpułkownika Armii Czerwonej Mawlida Wisaitowa pod tytułem „Mawlid na Elbie”.

Najbardziej uroczyście wielką rocznicę chcieliby świętować Żydzi. Rosyjski Kongres Żydowski zaproponował ustanowienie 9 maja religijnym świętem zwycięstwa Żydów nad nazizmem. Choć propozycja ta na razie pozostaje bez komentarza ze strony Federacji Rosyjskich Wspólnot Żydowskich, to specjalne modlitwy poświęcone poległym w walce z nazizmem zostaną odmówione we wszystkich rosyjskich synagogach.

Płać i ładuj. W sieci nie wolno już za darmo rozprzestrzeniać muzyki i książek – Rossijskaja Gazieta, wydanie federalne №6665 (94)

1 maja w Rosji w życie wszedł „drugi pakiet antypiracki”. Na jego mocy w Internecie zabrania się rozprzestrzeniać za darmo nie tylko filmy, ale także muzykę, oprogramowanie i książki. W przypadku złamania przepisu pirat może zostać zablokowany czasowo lub bezterminowo.

Zgodnie z nowymi przepisami prawomocny właściciel dobra intelektualnego może zwrócić się do podmiotu nielegalnie ją udostępniającego z prośbą o zaprzestanie procederu. Jeżeli ten tego nie uczyni, sąd może zablokować podmiot (np. stronę internetową).

W celu walki z piractwem internetowym został także opracowany specjalny program komputerowy. Dzięki niemu rosyjska służba nadzoru łączności Roskomnadzor będzie w stanie zablokować wszelkie próby piractwa – informuje jej szef Aleksandr Żarkow.

Rosjanie do wejścia przepisu w życie przygotowywali się bardzo intensywnie – lawinowo wzrosła ilość ładowanych i pobieranych plików muzycznych, oprogramowania czy filmów. Jak się jednak okazało panika była przedwczesna. W eksperymencie przeprowadzonym przez dziennikarza RG okazało się, że 3 maja nadal można było bez przeszkód pobierać pirackie pliki z Internetu.

Za pracę i pokój. W Rosji odbyły się obchody 1 maja – Rossijskaja Gazieta, wydanie federalne №6665 (94)

Pochód pierwszomajowy w Moskwie. Na pierwszym planie mer Siergiej Sobianin; Autor: E. Samarin; Źródło: www.mos.ru

Pochód pierwszomajowy w Moskwie. Na pierwszym planie mer Siergiej Sobianin; Autor: E. Samarin; Źródło: www.mos.ru

1 maja w całej Rosji odbyły się pochody i mitingi z okazji Dnia Pracy. Największy pochód został zorganizowany przez Federację Niezależnych Związków Zawodowych Rosji oraz partię Jedna Rosja. Jak informuje gazeta, wydarzenie zgromadziło 140 tys. uczestników. Z inicjatywy przewodniczącego FNZZR Michaiła Szmakowa w tym roku powrócono do dawnego hasła „Pokój! Praca! Maj!”, które skandowano w trakcie wydarzenia.

Niezależnie od oficjalnych obchodów odbyły się również nieoficjalne marsze. Zgodnie z danymi moskiewskiej policji w pochodach organizowanych przez Komunistyczną Partię Federacji Rosyjskiej i Liberalno-Demokratyczną Partię Rosji wzięło udział 2,5 – 3 tys. Moskwian. Najjaskrawszymi uczestnikami organizowanego przez komunistów marszu byli szczudlarze niosący wielkie, nadmuchiwane serce z wizerunkiem mapy Rosji z Noworosją w jej granicach.

Prezydent Polski nawołuje do gotowości na nadejście „zielonych ludzików” – Moskowskij Komsomolec

Podczas swojej wizyty na polsko-rosyjskim przejściu granicznym prezydent Bronisław Komorowski stwierdził, że to właśnie stosunek Rosji do jej sąsiadów były przyczyną rosyjsko-ukraińskiego kryzysu, który wpływa na bezpieczeństwo Zachodu, a w tym Polski. W związku z tym, zdaniem Komorowskiego, Polska powinna podejmować działania na rzecz zwiększania swojego potencjału obronnego. W tym celu powinien zostać również wykorzystany potencjał Straży Granicznej jako tej formacji, która jest w stanie przeciwstawić się wtargnięciu na polskie terytorium rosyjskim „zielonych ludzików” – cytuje prezydenta gazeta.

Bronisław Komorowski wypowiedział się także na temat Parady Zwycięstwa, która jego zdaniem jest „symbolem niestabilnego i niespokojnego świata”, podczas której „prężyć muskuły” będą te dywizje, które dokonywały agresji na Ukrainę.

Gazeta cytuje również kandydatkę na stanowisko Prezydenta RP Magdalenę Ogórek, która oskarża urzędującego prezydenta o „niszczenie stosunków z Rosją” i zbudowanie Polsce obrazu największego, obok USA, wroga Moskwy. Ogórek skrytykowała także ideę alternatywnych w stosunku do rosyjskich obchodów zakończenia II Wojny Światowej na Westerplatte. Jej zdaniem na uroczystość przybędzie „drugi i trzeci garnitur” gości zagranicznych, a główne obchody odbędą się w Moskwie – znów bez obecności przedstawiciela Polski.

Facebook Comments

Absolwent stosunków międzynarodowych i rosjoznawstwa na Uniwersytecie Jagiellońskim. Pisze i czyta na temat Europy Wschodniej.

Kontakt: [email protected]

ZOBACZ WSZYSTKIE ARTYKUŁY