Używamy ciasteczek do poprawnego wyświetlania tej strony. Jeśli nie wyrażasz zgody, zmień ustawienia przeglądarki.

Ok

Debata „Inteligencja w żarnach historii XX wieku – Ukraina, Polska, Europa” | Warszawa, 27 maja 2015

Debata będzie próbą ukazania wielorakich aspektów wspólnoty doświadczeń XX-wiecznej inteligencji ukraińskiej i polskiej, także w szerokim – europejskim – kontekście. Uczestnicy dyskusji przybliżą losy ówczesnych inteligentów oraz okoliczności towarzyszące dokonywanym przez nich trudnym, często tragicznym, wyborom ideologicznym i politycznym; fundamentalnym decyzjom tym bardziej znaczącym, że podejmowanym w czasie, gdy Europę rujnowały dwa totalitaryzmy – sowiecki i nazistowski. W jakiej kondycji inteligencja wyszła z czasów komunizmu? Na ile dziś jej przedstawiciele są w stanie odpowiedzieć na wyzwania XXI wieku?

Flaga Ukrainy

Flaga Ukrainy

 Goście: dr Oksana Zabużko, prof. Andrzej Mencwel.

Prowadzenie: Adam Michnik

Zapraszamy do udziału w dyskusji – środa, 27 maja o godz. 18.00.

Wstęp wolny

Idea cyklu WIECZORY UKRAIŃSKIE powstała z chęci przybliżenia polskiej publiczności niejednoznacznych, tragicznie uwikłanych w historię, losów Ukrainy i Ukraińców w XX wieku. W ramach cyklu zaprezentowane zostaną biografie osób, których życiorysy – mimo że wpisane w ubiegłe stulecie – czytane dziś pomagają lepiej zrozumieć współczesnych Ukraińców; ich protesty na kijowskim Majdanie i zmaganie z agresją Rosji, ich współczesne wybory tożsamościowe i stosunek do historii, ich drogi do utrzymania niepodległości i samostanowienia o sobie w Europie.
Trzy czytania mało znanych tekstów pozwolą usłyszeć silny ukraiński głos Nadiji Surowcowej z jej „Wspomnień”, Danyły Szumuka z jego autobiografii „Przeżyte i przemyślane” oraz zbiorowych wspomnień świadków Wielkiego Głodu.
Honorowy Patronat nad cyklem objął Pan Andrij Deszczycia,
Ambasador Ukrainy w Rzeczypospolitej Polskiej

Cykl jest realizowany we współpracy ze Związkiem Ukraińców w Polsce

Więcej na stronie: www.teatrpolski.waw.pl/pl/cykle_i_wydarzenia/cykle/?id_act=472

O „WIECZORACH UKRAIŃSKICH” mówili w Polskim Radiu 24 Andrzej Seweryn i Piotr Tyma. Nagranie audycji dostępne jest na stronie www.polskieradio.pl

Facebook Comments
ZOBACZ WSZYSTKIE ARTYKUŁY