Używamy ciasteczek do poprawnego wyświetlania tej strony. Jeśli nie wyrażasz zgody, zmień ustawienia przeglądarki.

Ok
Maciej Zaniewicz

Przegląd prasy rosyjskiej 14 – 20 maja

Zaginione miasta, zagubieni żołnierze i utracone satelity, a także rozdarte kraje, troskliwi doradcy i wesela o światowym rozgłosie – to między innymi zajmowało czytelników rosyjskiej prasy. Jak co tydzień: Macieja Zaniewicza wybór co ciekawszych tekstów z rosyjskich gazet.

Author: Paul Arps, source: Flickr

Author: Paul Arps, source: Flickr

#przeglądprasy

Czeczeński „ślub tysiąclecia jednak się odbył – Nowyje Izwiestia

W minioną sobotę w Groznym odbyła się ceremonia ślubna 46-letniego pułkownika czeczeńskiej policji Nażuda Guczigowa i siedemnastoletniej Luizy Gojlabijewej. Wydarzeniu towarzyszył skandal związany z podejrzeniem, iż zgoda rodziców Gojlabijewej na ślub z policjantem została wymuszona. Dziennikarze dotarli również do informacji, że Luiza będzie drugą żoną pułkownika, którego wiek wynosi nie 46, lecz 57 lat. Informacje te zostały zdementowane przez pałac zaślubin, w którym odbywała się ceremonia – zdaniem jego pracowników w dokumentach Guczigowa jako data urodzenia widnieje 1967 rok, a jego pierwsze małżeństwo nie było zarejestrowane, więc zgodnie z rosyjskim prawem Luiza będzie pierwszą żoną Nażuda.

Ceremonia odbiła się szerokim echem nie tylko w Czeczenii, ale także w całej Rosji. Skandal wywołały także słowa Pełnomocnika Prezydenta FR ds. Praw Dziecka Pawła Astachowa, który stwierdził, że „Na Kaukazie wcześniej dochodzi do usamodzielnienia i dojrzewania płciowego u kobiet (…). Są miejsca, gdzie już 27-letnie kobiety są pomarszczone i, jak na nasze standardy, mają pod pięćdziesiątkę”.

Belgrad: życie pod znakiem pragmatyzmu. Serbia chce być przyjaciółką Rosji i jednocześnie członkiem UE – Rossijskaja Gazieta, wydanie federalne №6675 (104)

Serbia chce zostać członkiem Unii Europejskiej, lecz zachowując przyjazne stosunki z Rosją – ogłosił podczas spotkania ze swoim rosyjskim kolegą Siergiejem Ławrowem minister spraw zagranicznych Serbii Ivica Dačić. Ławrow z uznaniem przyjął „prawdziwy, ogólnoeuropejski wybór” Belgradu.

Na spotkaniu w Belgradzie poruszono przede wszystkim kwestię gazociągu Turecki Potok. Serbia wyraziła wstępne zainteresowanie projektem, czego przyczyną jest zagrożenie odcięciem dostaw gazu płynącego z Rosji przez Ukrainę. Rozmawiano także o problemach z jakimi zmaga się obecnie Macedonia – jak zauważa gazeta, natychmiast po podjęciu przez rząd w Skopje decyzji o przyłączeniu się do projektu Turecki Potok, na jej terytorium uaktywnili się albańscy nacjonaliści. Podobny scenariusz mógłby rozegrać się na terytorium Serbii, gdzie znajduje się znacząca mniejszość albańska.

Obrońcy Praw Człowieka zaproponowali Putinowi metody walki z propagandą i najemnictwem – Niezawisimaja Gazieta

Rada ds. Praw Człowieka przy Prezydencie FR zasugerowała Władimirowi Putinowi przedsięwzięcie natychmiastowych działań w celu walki ze wzrostem radykalizmu społecznego.

Zdaniem rady do wzrostu radykalizmu w Rosji przyczyniło się zastępowanie interesów jednostki kwestiami ideologicznymi, skomplikowana sytuacja ekonomiczna, sytuacja międzynarodowa i uczestnictwo obywateli FR w zagranicznych konfliktach zbrojnych w charakterze najemników. Wśród szczegółowych przyczyn zaistniałej sytuacji wskazano także propagandową działalność mediów. Opozycja określana jest przez nie mianem „piątej kolumny”, „zdrajców narodu”, zagranicznych agentów” itd. .

Obrońcy praw człowieka proponują prezydentowi wpłynąć na kształt pracy mediów, aby te stymulowały dialog społeczny. Służby porządkowe, ich zdaniem, powinny natomiast wykazywać więcej tolerancji, zwłaszcza w stosunku do sztuki współczesnej. Niedopuszczalne ich zdaniem jest wprowadzanie cenzury. Proponowane jest również przeprowadzenie weryfikacji mediów pod kątem publikacji materiałów na temat werbunku obywateli Rosji do walki za granicami kraju w roli najemników oraz propagandy wojny i przemocy.

Meksykański satelita został utracony ze względu na problemy z rosyjską rakietą – Kommiersat №84

W sobotę 16 maja nastąpiła katastrofa rosyjskiej rakiety Proton-M, w wyniku której zniszczeniu uległ meksykański satelita MexSat-1. Jest to już druga katastrofa rakiety tego typu w przeciągu ostatniego roku. Ostatnia miała miejsce dokładnie rok temu – 16 maja 2014 roku. Wtedy zniszczeniu uległ rosyjski satelita telekomunikacyjny Ekspress-AM4R.

Meksykański minister łączności i transportu ocenił straty na 390 mln USD. Zostaną one pokryte przez ubezpieczycieli – amerykański Marsh and McLennan oraz rosyjski Sogaz. Praca rakiet Proton-M została wstrzymana aż do wyjaśnienia przyczyn katastrofy, a kolejny satelita dla Meksyku zostanie wyniesiony na orbitę przez amerykańską rakietę.

Źródła gazety w Państwowym Kosmicznym Centrum Naukowo-Produkcyjnym donoszą, że rosyjski przemysł kosmiczny boryka się z coraz większymi problemami ze znalezieniem zagranicznych klientów. W 2012 roku rosyjskie rakiety na orbitę okołoziemską wyniosły osiem zagranicznych satelitów, w 2013 roku siedem, a w 2014 jedynie trzy.

Ukraina może przejść pod zarząd zewnętrzny – Niezawisimaja Gazieta

Zdaniem gazety ostatnia aktywność europejskich i amerykańskich dyplomatów może świadczyć o tym, że wypracowany jest nowy plan uregulowania konfliktu na wschodzie Ukrainy. Chodzi głównie o wizytę w Ukrainie i następnie Rosji sekretarza stanu USA Johna Kerry’ego, jego zastępczyni Victorii Nuland oraz o rozmowy z udziałem ministrów spraw zagranicznych UE i Ukrainy jakie odbyły się w Brukseli.

Przewodniczący Instytutu Polityki Ukraińskiej Konstantin Bondarienko jest zdania, że obecnie wypracowywany jest plan, na mocy którego Doniecka i Ługańska Republika Ludowa otrzymałyby szeroką autonomię pozostając w granicach Ukrainy. Wzorem miałaby być Bośnia i Hercegowina – państwo złożone z trzech autonomicznych podmiotów, w którym realna władza spoczywała w rękach OBWE. W podobnej sytuacji Ukrainą, zdaniem gazety, mógłby zarządzać organ zewnętrzny z udziałem przedstawicieli „normandzkiej czwórki” (Francja, Niemcy, Rosja, Ukraina) + USA.

Rosyjskie ministerstwa obrony i spraw zagranicznych domagają się uwolnienia rosyjskich jeńców – Rossijskaja Gazieta, wydanie stołeczne №6677 (106)

W obwodzie ługańskim na terytorium Ukrainy w trakcie prowadzenia operacji antyterrorystycznej zatrzymanych zostało dwóch obywateli Rosji – Alieksandr Alieksandrow oraz Jewgienij Jerofiejew. Ukraińskie władze ogłosiły, że są oni rosyjskimi żołnierzami służb specjalnych, którzy przygotowywali dywersje na terenie sąsiedniego państwa. Przedstawiciel rosyjskiego ministerstwa obrony gen. Igor Konaszenkow stwierdził jednak, że zatrzymani odbyli służbę wojskową, jednak obecnie nie są żołnierzami rosyjskich sił zbrojnych. Jednocześnie zwrócił się on do ukraińskich władz o przekazanie zatrzymanych stronie rosyjskiej. Jego zdaniem wcześniej na terytorium Rosji zatrzymywano „dziesiątki, a nawet setki” ukraińskich bojowników batalionów ochotniczych, którym Rosjanie gwarantowali opiekę medyczną, a następnie przekazywali stronie ukraińskiej.

Oj, Dnipro, Dnipro… . Ukraina rozpoczęła proces dekomunizacji – Nowyje Izwiestia

Na Ukrainie w życie weszła podpisana przez prezydenta ustawa o dekomunizacji. Na jej mocy miejscowe władze zobowiązane są do usunięcia wszelkiej symboliki komunistycznej z obiektów publicznych. Na ich miejscu pojawią się symbole państwowe. Władze będą musiały także zmienić nazwę Dniepropietrowska (nazwany na cześć komunisty Piotrowskiego), Kirowgradu (nazwany na cześć komunisty Kirowa), dwóch obwodów, około pięćdziesięciu innych miast i wielu ulic oraz placów. Zmiana nazw obwodów wymagać będzie wprowadzenia poprawek do konstytucji. Najbardziej problematyczne będzie jednak znalezienie innej nazwy dla Dniepropietrowska i Kirowgradu – pierwsze wcześniej nazywało się Jekatierinosław, a drugie Jelisawietgrad i oba swoje nazwy uzyskały w czasach Imperium Rosyjskiego. Bardzo prawdopodobne, że Dniepropietrowsk uzyska nazwę Dnipro, jak zwykło się mawiać na Ukrainie. Rozważana jest także nazwa Siczesław.

#przeglądprasy

Facebook Comments

Absolwent stosunków międzynarodowych i rosjoznawstwa na Uniwersytecie Jagiellońskim. Pisze i czyta na temat Europy Wschodniej.

Kontakt: [email protected]

ZOBACZ WSZYSTKIE ARTYKUŁY