Używamy ciasteczek do poprawnego wyświetlania tej strony. Jeśli nie wyrażasz zgody, zmień ustawienia przeglądarki.

Ok
Maciej Zaniewicz

Rosyjska prasa o wyborach prezydenckich w Polsce

„Populista”, „napawający optymizmem”, „demagog”, „nieprzewidywalny”, „eurosceptyk”, „wykonujący polecenia polskiego Łukaszenki”…   O tym kim jest prezydent elekt i jak zarysowuje się przyszłość stosunków polsko-rosyjskich zdaniem rosyjskich dziennikarzy i ekspertów przeczytasz w specjalnym dodatku do Przeglądu prasy rosyjskiej.

Andrzej Duda z rodziną podczas wieczoru wyborczego; Źródło: andrzejduda.pl

Andrzej Duda z rodziną podczas wieczoru wyborczego; Źródło: andrzejduda.pl

 Polska dostała wiele obiecującego prezydenta. Wybory wyniosły do władzy współpracownika braci Kaczyńskich – Kommiersant №90

Zdaniem gazety Polacy zagłosowali na „mało znanego polityka” ze względu na zmęczenie rządzącą od ośmiu lat Platformą Obywatelską. Swoich wyborców – głównie konserwatywną ludność wschodniej części Polski oraz młodzież – zachęcił on populistycznymi hasłami, takimi jak: umocnienie pozycji Polski w UE oraz obniżenie wieku emerytalnego.

W kwestii stosunków polsko-rosyjskich gazeta nie przewiduje większych zmian – zdaniem Kommiersanta Polska pozostanie jednym z największych oponentów Rosji. Podkreśla ona jednocześnie, że prezydent Duda może zajmować bardziej twarde stanowisko w stosunku do kwestii heroizacji UPA na Ukrainie.

Prezydentem Polski zostanie eurosceptyk Andrzej Duda – Rossijskaja Gazieta, wydanie federalne №6682 (111)

Zdaniem RG w UE z zaniepokojeniem przyjęto zwycięstwo Andrzeja Dudy w wyborach prezydenckich. Związane jest to przede wszystkim z jego eurosceptycyzmem wyrażającym się w niechęci do przyjęcia euro jako waluty państwowej i nastawieniem na umocnienie pozycji Polski w regionie. Gazeta podkreśla, że Duda jest zwolennikiem wzmocnienia partnerstwa z USA oraz rozmieszczenia baz NATO na terenie swojego kraju.

RG powołując się na słowa byłego eurodeputowanego Marka Siwca stwierdza, że do października nie należy oczekiwać zmian w relacjach polsko-rosyjskich. Zwycięstwo Dudy może jednak zwiększyć szanse PiS na sukces w wyborach parlamentarnych.

Dudabus” pokonał „generałów”. Wybory prezydenckie w Polsce wygrał opozycyjny kandydat – Nowyje Izwiestia

Gazeta zwraca przede wszystkim uwagę na skuteczność kampanii wyborczej kandydata PiS. W odróżnieniu od PO, która postawiła na poparcie autorytetów, była ona bardziej otwarta na społeczeństwo.

Zdaniem NI jeszcze jest zbyt wcześnie by mówić o wpływie wyborów prezydenckich na stosunki polsko-rosyjskie. Z jednej strony „napawa optymizmem” otwarta postawa Dudy, lecz nie należy zapominać o „antyrosyjskiej retoryce” PiS i Jarosława Kaczyńskiego. Gazeta zwraca też uwagę na poparcie prezydenta-elekta dla baz NATO w Polsce i pomocy wojskowej dla Ukrainy.

W Polsce zwyciężył kandydat partii Kaczyńskiego – Moskowskij Komsomolec №26818

W specjalnym komentarzu dla MK przewodniczący oddziału „Rosji i nowych państw Eurazji” Instytutu Gospodarki Światowej i Stosunków Międzynarodowych Rosyjskiej Akademii Nauk Nikolaj Rabotjażew stwierdza, że do zwycięstwa prawicowego kandydata w Polsce przyczyniła się silna propaganda antyrosyjska w kraju. Jego zdaniem wyniki wyborów prezydenckich nie wpłyną w żaden sposób na stosunki polsko-rosyjskie, ze względu na istniejący w Polsce ustrój polityczny.

MK cytuje także dziennikarza Gazety Wyborczej Wacława Radziwinowicza, którego zdaniem wyniki wyborów w Polsce wpisują się w europejską tendencję – sfrustrowani obywatele, przede wszystkim młodzież, głosują przeciw obecnej władzy.

Nowy prezydent Polski może stać się koszmarem dla Rosji i UE – Argumienty i Fakty

O tym, czego należy oczekiwać po nowym prezydencie w wywiadzie dla AiF mówi zastępca dziekana Wydziału Światowej Gospodarki i Polityki Wyższej Szkoły Ekonomii Andriej Suzdalcew. Jego zdaniem główną cechą Andrzeja Dudy jest jego nieprzewidywalność. O ile Bronisław Komorowski w swojej antyrosyjskiej retoryce zawsze był umiarkowany i ograniczał się do krytyki Kremla, o tyle Duda jest demagogiem i może się posunąć do ostrych wypowiedzi także pod adresem samej Rosji. Politolog podkreśla także, że Duda będzie „brał pod uwagę interesy Kaczyńskiego”. Były premier został zaś scharakteryzowany jako „ostry nacjonalista” oraz „ktoś w rodzaju Łukaszenki” kogo „charakteryzuje demagogiczne podejście do rozwiązywania problemów”, co zdaniem eksperta znacząco wpłynie na pogorszenie stosunków z Moskwą.

Suzdalcew jest także zdania, że antyrosyjskość jest wbudowana w ideologię III RP i właśnie ten fakt najmocniej wpłynął na wyniki wyborów prezydenckich w Polsce.

 

Facebook Comments

Absolwent stosunków międzynarodowych i rosjoznawstwa na Uniwersytecie Jagiellońskim. Pisze i czyta na temat Europy Wschodniej.

Kontakt: [email protected]

ZOBACZ WSZYSTKIE ARTYKUŁY