Używamy ciasteczek do poprawnego wyświetlania tej strony. Jeśli nie wyrażasz zgody, zmień ustawienia przeglądarki.

Ok
Maciej Zaniewicz

Przegląd prasy rosyjskiej 21 – 27 maja

Czy św. Włodzimierz i „wypędzanie zagranicznych agentów” pomoże Europie w obliczu zagrożenia rozpadem kontynentu? A ile będzie to kosztować Rosjan? Cóż, można odetchnąć z ulgą: przynajmniej budżet nie zostanie zbytnio obarczony kosztami budowania Noworosji oraz przyszłorocznego konkursu Eurowizji. Na dodatkową osłodę: czekoladowe imperium nie przysparza prezydentowi Ukrainy fanów, a i zeszłotygodniowy Szczyt Partnerstwa Wschodniego nie poprawił reputacji w kwestii efektywności zagranicznych „antyrosyjskich” przedsięwzięć. Czytelnicy rosyjskiej prasy mają się z czego cieszyć. Nawet jeśli perspektywa pensji przeciętnych obywateli rysuje się niepewnie… O szczegółach jak co tydzień pisze Maciej Zaniewicz wertujący intensywnie rosyjską prasę.

#przeglądprasy

Czytaj także: Rosyjska prasa o wyborach prezydenckich w Polsce

Pomnik Tysiąclecia Rosji na pięciorublowym banknocie z 1997 roku. .Autor:Bank Centralny Federacji Rosyjskiej / skan Victor Vizu, źródło: Wikimedia Commons

Pomnik Tysiąclecia Rosji na pięciorublowym banknocie z 1997 roku. .Autor:Bank Centralny Federacji Rosyjskiej / skan Victor Vizu, źródło: Wikimedia Commons

Prokuraturę poproszono o zamknięcie pierwszych pięciu NGO – RBC Daily

Deputowany Dumy Państwowej z ramienia LDPR Witalij Zoloczewskij zwrócił się do Prokuratury Generalnej z prośbą o zbadanie, czy Fundacja Carnegie, Transparency International, Amnesty International, Human Rights Watch i Fundacja „Memoriał” nie przedstawiają „zagrożenia podstawom ustroju konstytucyjnego Federacji Rosyjskiej, zdolności obronnej lub bezpieczeństwu państwa”.

Wniosek deputowanego jest pierwszym przykładem powołania się na podpisaną w sobotę przez prezydenta Władimira Putina ustawę o „niepożądanych organizacjach”. Taki status może uzyskać „organizacja pozarządowa, która przedstawia swoją działalnością zagrożenie dla bezpieczeństwa i podstaw ustroju konstytucyjnego państwa”. W przypadku stwierdzenia, że zagraniczna organizacja jest „niepożądana” na terytorium FR, jej rachunki bankowe ulegają zamrożeniu, a oddziały znajdujące się w Rosji – zamknięciu. Przedstawicielom organizacji, którzy dwukrotnie podlegali karze administracyjnej za analogiczne przestępstwa grozi również odpowiedzialność karna, natomiast bankom współpracującym z „niepożądanymi organizacjami” – grzywna w wysokości 50-100 tys. rubli.

Poroszenko: rok pustych obietnic – Moskowskij Komsomolec №26818

Gazeta podejmuje się podsumowania roku prezydentury Petra Poroszenki. Pierwszym zjawiskiem jakie rzuca się w oczy jest znaczny spadek poparcia dla „króla czekolady” wśród ukraińskiego społeczeństwa. Rok temu Poroszenko na wyborach prezydenckich zdobył 54,7% głosów poparcia. Badania socjologów z TNS wskazują, że po upływie 12 miesięcy jedynie 1% popiera działania prezydenta, 37% jest zdania, że nie spełnia swoich wszystkich obowiązków, a 31% sądzi, że Poroszenko zupełnie nie spełnia ich oczekiwań.

Jako główne przyczyny takiego stanu rzeczy MK wskazuje na wzrost długu publicznego Ukrainy do ponad 1,5 biliona hrywien, trzykrotną dewaluację waluty oraz spadek PKB o 7,5% do końca 2015 roku. Gazeta oskarża także prezydenta o rozpętanie wojny na wschodzie kraju, w wyniku której, zgodnie z danymi ONZ, zginęło ponad 6,2 tys. ludzi, a 2 mln zostały zmuszone do emigracji.

Wizerunku prezydenta nie polepszają znakomite wyniki gospodarcze jego firmy cukierniczej Roshen, której dochody tylko w przeciągu ubiegłego roku wzrosły dziewięciokrotnie, do 34,8 mln hrywien.

Idealne wyniki Eurowizji – Nowyje Izwiestia

Gazeta komentuje wyniki europejskiego konkursu Eurowizja, na którym reprezentantka Rosji Polina Gagarina zajęła drugie miejsce, ustępując Szwedowi Månsowi Zelmerlöwowi.

Zdaniem rosyjskiej gazety wyniki konkursu były nieoczekiwane dla Rosjan. Zgodnie z powszechnie przyjętym poglądem, Eurowizja należy do jednych z najbardziej „politycznych” konkursów międzynarodowych. W związku z powyższym oczekiwano, że Gagarina uzyska bardzo słaby rezultat. Jak się jednak okazało, jury uwzględniło przede wszystkim talent piosenkarski występujących, a rosyjska artystka uzyskała wysokie noty nawet od Niemiec i Estonii.

NI zauważa również, że drugie miejsce Gagariny przez niektóre kręgi Rosjan zostało przyjęte niemal z ulgą, bowiem organizacja konkursu w pogrążonej w kryzysie gospodarczym kraju mogłaby go dodatkowo obciążyć zbędnymi wydatkami.

Dowódcę brygady „Prizrak” zabili bojownicy z oddziału „Tieni” – Moskowskij Komsomolec №26817

W sobotę na trasie Ługańsk – Alczewsk ok. 17:30 czasu moskiewskiego doszło do ataku na konwój, w którym znajdował się dowódca batalionu „Prizrak” Alieksiej Mozgowoj. Najpierw pod jednym z pojazdów eksplodowała bomba, a następnie w kierunku konwoju otworzono ogień z 3-4 karabinów maszynowych. W wyniku zamachu zginął Mozgowoj i pozostałych sześciu uczestników konwoju.

Odpowiedzialność za zamach wziął na siebie ukraiński oddział dywersyjny „Tieni”. Strona ukraińska odpowiedzialnością za atak obciążyła jednak Rosjan. Zdaniem doradcy ministra spraw wewnętrznych Antona Gieraszenki, Mozgowoj zginął, ponieważ nie chciał podporządkować się woli Moskwy.

Uroczystości na cześć św. Włodzimierza będą kosztować ponad miliard rubli – RBC Daily

Tysięczną rocznicę śmierci księcia Włodzimierza postanowiono w Rosji uczcić jako wielkie, cerkiewno-państwowe święto. Na budowę pomników, tablic pamiątkowych i organizację wydarzeń w kraju jak i za granicą zostanie wydanych ok. miliard rubli.

Choć rocznica przypada na 28 czerwca, to obchody zaczną się już w tę niedzielę koncertem na Placu Czerwonym w Moskwie i będą trwały do końca roku. Najbardziej monumentalnym obiektem jaki zostanie wzniesiony w ramach obchodów będzie 24-metrowy pomnik księcia Włodzimierza. Święty Cerkwi Prawosławnej z krzyżem w ręku i mieczem za pasem stanie na Wzgórzach Worobiowych na tle Uniwersytetu Łomonosowa. Uroczyste otwarcie pomnika zaplanowano na 4 listopada 2015 roku.

Wynagrodzenia Rosjan do końca roku spadną o 10% – Nowyje Izwiestia

Zastępca ministra pracy i opieki społecznej Ljubow Jelcowa ogłosiła, że zgodnie z prognozami ministerstwa do końca 2015 roku wynagrodzenia Rosjan spadną o 9,8%. Warto przypomnieć, że w 2014 roku nominalny wzrost płac w Rosji wyniósł 9,2%, a realny – 1,3%. Zdaniem ministerstwa nie należy oczekiwać wzrostu płac aż do 2018 roku.

Prognoza ministerstwa jest jeszcze bardziej niepokojąca, gdy weźmie się pod uwagę wskaźnik inflacji, który w 2015 roku może wynieść 11,9%. Trudna sytuacja gospodarcza nie przekłada się jednak znacząco na wzrost bezrobocia. Jej wskaźnik wynosi 5,9%.

Sześć republik poradzieckich zgodziło się w kwestii zbliżenia z UE i podzielił w sprawie Krymu – Kommiersant №89

Treść deklaracji końcowej szczytu Partnerstwa Wschodniego w Rydze rozdzieliła postsowieckie republiki w nim uczestniczące. Kontrowersje wzbudził zapis o „nieprzyznaniu aneksji Krymu” przez uczestników szczytu. Podpisania dokumentu w takiej formie odmówiły Armenia i Białoruś. W rezultacie opracowano dwie jego wersje. W pierwszej, podpisanej przez państwa UE, widnieje powyższy zapis. W drugiej natomiast mówi się jedynie o przyznaniu jedności terytorialnej Ukrainy zgodnie z rezolucją ZO ONZ 68/262.

Rosyjskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych skrytykowało szczyt PW w Rydze, określając je jako „kolejną zmarnowaną szansę na zrobienie kroku w stronę przezwyciężania pogłębiającego się rozpadu kontynentu”.

Gazeta zwraca także uwagę na wypowiedź kanclerz Angeli Merkel, w której stwierdziła, że Partnerstwo Wschodnie nie ma na celu przyjęcia państw uczestniczących w programie do UE, lecz ich zbliżenie do Brukseli.

Cariow ogłosił wstrzymanie projektu „Noworosja” – Moskowskij Komsomolec №26814

Na czerwono zaznaczony postulowany kształt Noworosji; Źródło: novorossiya-gov.ru

Na czerwono zaznaczony postulowany kształt Noworosji; Źródło: novorossiya-gov.ru

Jako pierwszy o wstrzymaniu działań mających na celu stworzenie państwa o nazwie Noworosja ogłosił minister spraw zagranicznych Donieckiej Republiki Ludowej Aleksandr Kofman. Następnie tę informację potwierdził przewodniczący parlamentu Noworosji Oleg Cariow.

Zdaniem Kofmana projekt uległ samolikwidacji ze względu na to, że na terenie przyszłego państwa zabrakło aktywnych zwolenników jego powstania. Jego zdaniem „ludowy zryw” nastąpił zbyt wcześnie i autorzy „projektu” nie byli w stanie utrzymać ludzi na mitingach. W Charkowie i Odessie natomiast wielu aktywistów zginęło lub zostało aresztowanych.

Zdaniem Cariowa natomiast prace nad sformowaniem państwowości Noworosji zostały wstrzymane, ponieważ w porozumieniach mwińskich przewidziano, że jej ew. terytorium ma wchodzić w skład Ukrainy.

#przeglądprasy

Czytaj także: Rosyjska prasa o wyborach prezydenckich w Polsce

Facebook Comments

Absolwent stosunków międzynarodowych i rosjoznawstwa na Uniwersytecie Jagiellońskim. Pisze i czyta na temat Europy Wschodniej.

Kontakt: [email protected]

ZOBACZ WSZYSTKIE ARTYKUŁY