Używamy ciasteczek do poprawnego wyświetlania tej strony. Jeśli nie wyrażasz zgody, zmień ustawienia przeglądarki.

Ok
Maciej Zaniewicz

Przegląd prasy rosyjskiej 28 maja – 3 czerwca

Ten tydzień w rosyjskiej prasie upłynął pod znakiem sojuszy, spisków i tajemnic państwowych. Ukraina importuje urzędników z zagranicy, a Rosja przygarnia obce armie. Kreml hurtowo odtajnia oraz utajnia informacje, i chociaż wreszcie wiadomo, kto znalazł się na czarnej liście person non grata w Rosji, to wiedza, ilu ginie żołnierzy rosyjskich – w domyśle na „zachodnim” froncie” – wg najnowszego dekretu pozostanie dostępna tylko dla wtajemniczonych.  Nie martwy się jednak: rosyjskie władze zadbają o jakość patriotycznego kształcenia następców tych, którzy trafili w tryby rosyjskiej armii, już na etapie podstawówki. 

Po szczegóły zapraszamy oczywiście do przeglądu autorstwa Macieja Zaniewicza.
Petro Poroszenko i Micheil Saakaszwili. Źródło: president.gov.ua

Petro Poroszenko i Micheil Saakaszwili. Źródło: president.gov.ua

Atak na Naddniestrze czy kula od zabójcy: czym zakończy się gubernatorstwo Saakaszwilego – Moskowskij Komsomolec №26823

Moskowskij Komsomolec krytykuje ukraińskie władze za decyzję o naznaczeniu byłego prezydenta Gruzji Michaela Saakaszwili na stanowisko gubernatora obwodu odeskiego. MK ocenia tę decyzję jako „splunięcie w twarz” wszystkim Ukraińcom i Gruzinom. Zdaniem gazety Saakaszwili w Gruzji zasłynął ze „stworzenia systemy tortur i sadystycznym rozpędzaniem demonstracji”. Jest to oburzające, jako że to właśnie w Odessie 2 maja 2014 roku doszło do tragicznego starcia przy Domu Związków Zawodowych.

Z drugiej strony ukraińskie prawo nie dopuszcza posiadania dwóch obywatelstw, w związku z czym obejmując nowe stanowisko Saakaszwili musiał zrzec się gruzińskiego obywatelstwa. MK przytacza słowa byłej spiker gruzińskiego parlamentu Nino Burdżanadze, która ogłosiła, że „Poroszenko swoim naznaczeniem napluł na gruziński naród”.

Zdaniem gazety decyzja Poroszenki o naznaczeniu Gruzina na stanowisko gubernatora wynika z tego, że obaj posiadają „tego samego kuratora – Amerykę”. USA umieszczając Saakaszwilego na stanowisku gubernatora miała pokazać, że nie porzuca swoich sojuszników, a jednocześnie pozbyć się problemu – ryzyka zabójstwa byłego prezydenta na terenie USA.

Zdaniem MK decyzja Poroszenki może wiązać się także ze wzrostem napięcia między graniczącym z obwodem Odeskim Naddniestrzem i Ukrainą. Saakaszwili już bowiem raz doprowadził do wojny z Osetią Południowá i Abchazją, a podobny scenariusz może mieć miejsce i tym razem.

South Ossetia parade.jpg

Armia Osetii Południowej na paradzie 9 maja 2009 roku w Cchinwali; Źródło: commons.wikimedia.org

Południowoosetyńska armia stanie się częścią rosyjskiej – Niezawisimaja Gazieta

Prawdopodobnie jeszcze w tym roku południowoosetyńska armia zostanie włączona w skład rosyjskiej 58 armii ze sztabem we Władykaukazie. Do połączenia dojdzie na mocy podpisanego przez oba państwa Porozumieniu o Przyjaźni, Współpracy i Wzajemnej Pomocy pomiędzy Moskwą i Cchinwali. Dokument przewiduje także połączenie organów bezpieczeństwa i służb celnych obu państw. Analogiczną umowę Rosja podpisała także z inną republiką na południowym kaukazie – Abchazją.

Ekspert wojskowy Władimir Popow jest zdania, że „podobne kroki Rosji mają na celu zapewnienie stabilności w regionie i powinny być rozpatrywane jako czynnik zapobiegający agresji ze strony Gruzji i innych państw mających wojenne plany przeciw FR i jej sojuszników”.

Prezydent utajnił informacje o zmarłych w czasie pokoju wojskowych – RBC Daily

W czwartek 28 maja prezydent Władimir Putin podpisał zarządzenie o utajnieniu informacji dotyczących żołnierzach zmarłych w trakcie trwania „operacji specjalnych w czasie pokoju”. Wyjawienie podobnych informacji, np. w formie publikacji dziennikarskiej, może być karane z artykułu „zdrada stanu”.

Członek prezydenckiej Rady ds. Praw Człowieka Siergiej Kriwienko zauważa, że w rosyjskim prawie nie istnieje termin „operacja specjalna”. Jest jednak oczywistym, że tłem dla wprowadzenia nowego prawa jest konflikt na wschodzie Ukrainy. Jak zauważa gazeta, informacje o stratach osobowych podczas operacji na Krymie i Donbasie do tej pory nie zostały odtajnione.

Petra Poroszenkę ostrzeżono przed zamachem stanu – Niezawisimaja Gazieta

Deputowany Rady Najwyższej i dowódca batalionu ochotniczego „Ajdar” Siergiej Mielniczuk ogłosił, że przygotowywany był zamach stanu, w którym miał zginąć sam prezydent. Mielniczuk wystąpił ze swoim oświadczeniem podczas specjalnego posiedzenia Rady, podczas którego rozpatrywany był wniosek Prokuratury Generalnej o pozbawienie deputowanego immunitetu poselskiego. Zdaniem prokuratury Mielniczuk jest odpowiedzialny za stworzenie i dowodzenie nielegalnym zgrupowaniem zbrojnym, które dopuściło się przestępstw na terytorium operacji antyterrorystycznej (ATO) oraz poza nim.

Zdaniem ekspertów starcie pomiędzy Mielniczukiem i Poroszenką jest kolejną odsłoną konfliktu, w którym władze starają się podporządkować sobie ochotnicze jednostki zbrojne.

Bruksela otrzymała „stop-listę” – Niezawisimaja Gazieta

W czwartek 28 maja w przedstawicielstwie UE w Rosji doszło do przekazania dotychczas tajnej czarnej listy („stop-listy”) zawierającej nazwiska obywateli UE objętych zakazem wjazdu na terytorium Federacji Rosyjskiej. Na liście znalazło się 89 nazwisk największych krytyków Kremla – głównie polityków, przedstawicieli wojskowych i pracowników służb specjalnych. Na listach znalazły się polityków praktycznie wszystkich państw UE oprócz Cypru, Czech, Słowacji i Włoch – najbardziej przyjaznych Moskwie państw w UE.

Dotychczas lista istniała lecz pozostawała w utajnieniu. Rosyjska dyplomacja tłumaczy się, że jest to odpowiedź na europejskie i amerykańskie sankcje personalne. Podobna lista funkcjonuje również w stosunku do USA.

Medinskij stworzy na Krymie patriotyczny obóz młodzieżowy – Izwiestia

W 2016 roku Rosyjskie Stowarzyszenie Wojskowo-Patriotyczne (РВИО) stworzy na Krymie młodzieżowy obóz patriotyczny mogący przyjąć 5 tys. dzieci. O decyzji poinformował przewodniczący organizacji i minister kultury Wladimir Medinskij.

W trakcie trwania obozu dzieci będą poznawać historię Rosji i rosyjskich sił zbrojnych oraz przejdą szkolenia: fizyczne, taktyczne, medyczne, strzelnicze i z zakresu musztry.

Podobne obozy są już prowadzone w wielu miejscach w Rosji. Przeznaczone są dla dzieci w wieku od 12 do 18 lat i z reguły mają konkretną specjalizację: kozactwo, siły specjalne, dziedzictwo historyczno-kulturowe itd.

#przeglądprasy

Czytaj także: Rosyjska prasa o wyborach prezydenckich w Polsce

Facebook Comments

Absolwent stosunków międzynarodowych i rosjoznawstwa na Uniwersytecie Jagiellońskim. Pisze i czyta na temat Europy Wschodniej.

Kontakt: [email protected]

ZOBACZ WSZYSTKIE ARTYKUŁY