Używamy ciasteczek do poprawnego wyświetlania tej strony. Jeśli nie wyrażasz zgody, zmień ustawienia przeglądarki.

Ok
Maciej Zaniewicz

Przegląd prasy rosyjskiej 11 – 17 czerwca

Mocarstwa prężą muskuły: Stany Zjednoczone gotowe są na rozmieszczenie w Europie eskadry myśliwców piątej generacji, zaś Rosja modernizuje siły zbrojne. Rezultaty wizyty rosyjskiego prezydenta we Włoszech: włoski premier chce się przyjaźnić z Putinem, Papież chce organizować wspólne daty świętowania Wielkiejnocy. Gra o tron selekcjonera rosyjskiej reprezentacji w piłce nożnej rozpoczęta, zaś emisja serialu „Gra o tron” zbliża się do końca. Tyle i jeszcze więcej w Przeglądzie Prasy Rosyjskiej.

***

#przeglądprasy

Untitled

Żołnierze amerykańscy podczas szkolenia; Autor: Staff Sgt. Anthony Housey; Źródło: flickr.com

 

USA demonstruje Rosji siłę – Niezawisimaja Gazieta 

Sekretarz Amerykańskich Sił Powietrznych Deborah Lee James ogłosiła, że USA są gotowe do rozmieszczenia w Europie eskadry myśliwców piątej generacji. „Dla mnie największym zagrożeniem jest Rosja i jej działania. To najważniejsza przyczyna mojego przyjazdu do Europy” – podkreśliła Lee James. Na Starym Kontynencie stacjonują już amerykańskie samoloty A-10 oraz F-15. Dołączyć do nich miałyby F-22. Redaktor rosyjskiego Jeżedniewnego Żurnału Aleksandr Golc zauważa, że jest to „najnowszy myśliwiec, (…) mogący przenosić broń jądrową. W ciągu kilku minut może on znaleźć się nad kluczowymi dla Rosji terytoriami”.

Równocześnie z zapowiedzią Lee James Pentagon potwierdził pogłoski o tym, że USA planują rozmieścić na terenie Litwy, Łotwy, Estonii, Polski, Bułgarii, Rumunii i Węgier ciężki sprzęt wojskowy i ok. 5 tys. żołnierzy. Rosyjskie MSZ natychmiast zareagowało na tę informację oświadczeniem, w którym stwierdza się: „Pojawienie się podobnej informacji potwierdza, że USA wraz z sojusznikami najwyraźniej postawili sobie za cel złamanie kluczowej zasady Aktu Założycielskiego NATO – Rosja z 1997 roku, która stanowi, że Sojusz zobowiązuje się do tego, aby nie rozmieszczać na terytorium wspomnianych państw swoich wojsk w postaci stałego kontyngentu”.

 ***

Władimir Putin ocenił najnowsze uzbrojenie na forum „Armia 2015” – Rossijskaja Gazieta

Prezydent Rosji wziął udział w rosyjskim międzynarodowym forum zbrojeniowym „Armia 2015”. Zdaniem Putina delegacje 59-ciu państw „mogły jeszcze raz przekonać się o wysokiej niezawodności i efektywności rosyjskiej produkcji zbrojeniowej”.

Na forum poruszono także kwestię państwowego programu modernizacji rosyjskiej armii. Zgodnie z jej założeniami, do 2020 roku udział nowoczesnego uzbrojenia na wyposażeniu rosyjskiej armii ma kształtować się w przedziale od 70% – 100%. Na jej wyposażenie ma, przede wszystkim, trafić 40 nowych międzykontynentalnych rakiet balistycznych, zdolnych do przeniknięcia nawet przez „najnowocześniejsze systemu obrony przeciwrakietowej”. Już w tej chwili rozpoczęto wdrażać do służby sprzęt na podwoziu „Armata” – czołgi „Armata” oraz pojazdy „Kurganiec”, „Bumerang” oraz „Koalicja SW”. Zdaniem Putina „pod względem osiągów nie mają one odpowiedników na świecie”.

***

Renzi chce się zaprzyjaźnić z Putinem – Niezawisimaja Gazieta

10 czerwca prezydent Władimir Putin zjawił się z wizytą we Włoszech, w trakcie której odwiedził wystawę EXPO 2015 w Mediolanie, spotkał się z premierem Włoch Matteo Renzim, papieżem Franciszkiem oraz byłym premierem Silvio Berlusconim.

Otwierając wystawę poświęconą Rosji Renzi podkreślił, że „powinna ona posłużyć odbudowaniu przyjacielskich stosunków między państwami”. Politycy obejrzeli rosyjski pawilon i spróbowali kwasu chlebowego. Po wspólnej rozmowie Putin ogłosił, że „co prawda nie poruszyli oni kwestii zniesienia sankcji, ale zgodzili się, że szkodzą one wzajemnym relacjom między państwami”. Renzi dodał natomiast, że Rosja, Europa i USA powinny podjąć się współpracy w walce z międzynarodowym terroryzmem.

Przewodniczący Rosyjskiej Rady ds. Stosunków Międzynarodowych Andriej Kortunow w rozmowie z gazetą stwierdził, że zdanie Włoch nie pozostaje bez znaczenia w trakcie podejmowania decyzji przez UE, w związku z czym można liczyć na prorosyjski lobbing ze strony Rzymu.

 ***

Wspólne Święta – Rossijskaja Gazeta, wydanie federalne №6698 (127)

Papież Franciszek wyszedł z inicjatywą ustanowienia wspólnej, stałej daty świętowania Wielkanocy. Obecnie obchodzi się je w pierwszą niedzielę po pierwszej wiosennej pełni księżyca. Różnica w dacie katolickiego i prawosławnego święta wynika ze stosowania kalendarza juliańskiego przez Cerkiew Prawosławną.

Zdaniem papieża Franciszka kościół katolicki jest gotowy odejść od wyżej wspomnianej zasady i ustalić wspólną, stałą datę dla obu Kościołów.

Zastępca przewodniczącego Oddziału Zewnętrznych Stosunków Kościelnych Moskiewskiego Patriarchatu protojerej Nikolaj Balaszow jest zdania, że Cerkiew Prawosławna z radością przywita powrót do pierwotnego sposobu wyznaczania daty Wielkanocy przez Kościół katolicki. Nie wyrazi jednak zgody na ustalenie stałej, niepowiązanej z kalendarzem lunarnym daty.

 ***

Milonow chce zakazać „Gry o tron” – Izwiestia

Deputowany Zgromadzenia Prawodawczego Sankt Petersburga Witalij Milonow skierował do rosyjskiego Ministerstwa Kultury wniosek o opracowanie „Koncepcji ochrony ojczystej przestrzeni informacyjnej”. Zgodnie z propozycją deputowanego dzieła odpowiadające „tradycyjnym wartościom” otrzymają „znak jakości”. Inicjatywę poparła Rosyjska Cerkiew Prawosławna.

Zdaniem Milonowa z pewnością takiego znaku jakości nie otrzyma kultowy serial „Gra o tron”. Jak większość zachodnich produkcji, niszczy ona tradycyjne wartości, na których zbudowane jest rosyjskie społeczeństwo. „Tam co dziesiąty bohater to dewiant seksualny. Właśnie przez taką twórczość i ich popularność w naszej świadomości wytwarzany jest nowy pogląd na to, jakiego rodzaju zachowania są dopuszczalne” – argumentuje Milonow.

Sposób oznaczania twórczości szkodliwej dla tradycyjnych wartości mógłby być analogiczny do tego, w jaki sposób ogłasza się organizacje pozarządowe „zagranicznymi agentami”. Cerkiew zaproponowała natomiast, aby skorzystać z amerykańskiego doświadczenia, gdzie pozarządowa organizacja założyła stronę internetową movieguide.org, zajmującą się recenzowaniem filmów hollywoodzkich pod kątem ich zgodności z moralnością chrześcijańską. W rosyjskim przypadku byłaby to inicjatywa odgórna.

Inicjatywa deputowanego spotkała się ze stanowczym sprzeciwem ze strony krytyków filmowych. Zdaniem Wiktora Matizena jest to „próba wprowadzenia cenzury w czystej postaci”.

***

Mieszkańcy Giumri są oburzeni w związku z zabójstwem rosyjskiego żołnierza – Moskowskij Komsomolec №26834

W centrum ormiańskiego miasta Giumri, w którym znajduje się rosyjska 102 baza wojenna, znaleziono zwłoki rosyjskiego żołnierza. Dziewiętnastoletni Iwan Nowikow zmarł w wyniku licznych ran kłutych zadanych nożem.

Winnego zabójstwa zatrzymano już kilka godzin po znalezieniu ciała. Okazał się nim inny rosyjski żołnierz Iwan Boschomdżyjew. Oskarżony przyznał się do winy, swoje działanie motywując „nieprzyjaznymi relacjami”.

Miejscowa ludność jest coraz bardziej zaniepokojona działaniami stacjonujących w mieście wojsk. W styczniu tego roku inny rosyjski żołnierz zamordował sześcioro Ormian, w tym półroczne niemowlę. Dziennikarz miejscowej gazety Asparez ostrzega, że jeżeli strona rosyjska nie podejmie żadnych działań w celu uspokojenia sytuacji, to może się ona przerodzić w „poważną konfrontację między miejscową ludnością, a żołnierzami i władzami”.

***

Sprawa Capello już rozstrzygnięta – Nowyje Izwiestia

Oficjalna decyzja w kwestii przyszłości selekcjonera rosyjskiej reprezentacji w piłce nożnej ma zapaść dopiero na posiedzeniu Rosyjskiego Związku Piłki Nożnej (RFS) 24 czerwca, jednak „źródła gazety w związku” donoszą, że umowa z Fabio Capello zostanie rozwiązana. Decydująca okazała się być przegrana w kluczowym pojedynku eliminacji Mistrzostw Europy 2016 z Austrią (0:1). Rosjan nie odstrasza nawet wysoka kara za zerwanie umowy, wynosząca 21 mln euro.

Gazeta spekuluje na temat ewentualnych następców Włocha. Zdaniem gazety rozpatrywane są trzy kandydatury. Są nimi: trener CSKA Moskwa Leonid Słuckij, trener FK Krasnodar Olieg Kononow oraz długoletni członek sztabu reprezentacji Rosji Alieksandr Borodiuk.

***

#przeglądprasy

Facebook Comments

Absolwent stosunków międzynarodowych i rosjoznawstwa na Uniwersytecie Jagiellońskim. Pisze i czyta na temat Europy Wschodniej.

Kontakt: [email protected]

ZOBACZ WSZYSTKIE ARTYKUŁY