Używamy ciasteczek do poprawnego wyświetlania tej strony. Jeśli nie wyrażasz zgody, zmień ustawienia przeglądarki.

Ok
Maciej Zaniewicz

Przegląd prasy rosyjskiej 18 – 24 czerwca

Dowiedz się, o czym czytali Rosjanie w mijającym tygodniu: Sztab Generalny Federacji Rosyjskiej opracowuje plany przeciwdziałania „kolorowym rewolucjom”, podczas gdy rosyjski przemysł zbrojeniowy chwali się potencjałem konwencjonalnych sił zbrojnych. Niestety, zdaniem partii Żyrinowskiego, państwo rosyjskie nie dość skutecznie walczy z chińskim osadnictwem na wschodzie kraju, ale za to walka z ekstremizmem światopoglądowym realizowana jest ponadprogramowo. Wraz ze zwiększeniem liczby rosyjskich myśliwców w Arktyce maleje liczba chętnych Rosjan do emigracji.

O tym i jeszcze więcej w najnowszym wydaniu Przeglądu prasy rosyjskiej.

#przeglądprasy

Euromaidan in Kyiv (2013-12-15) 44.JPG

Euromajdan. Zgodnie z kremlowską teorią był to modelowy przykład „kolorowej rewolucji” – finansowanego przez USA przewrotu mającego na celu zmianę reżimu na antyrosyjski; Autor: DixonD, Źródło: commons.wikimedia.org


Ministerstwo Obrony przyłącza się do walki z „kolorowymi rewolucjami” – Kommiersant №109

Zgodnie z informacjami zdobytymi przez „Kommiersanta” Akademia Wojskowa Sztabu Generalnego Federacji Rosyjskiej już od roku zajmuje się badaniami w obszarze przeciwdziałania „kolorowym rewolucjom”. Jak podaje gazeta: „Jednym z jej (pracy Akademii Sztabu Generalnego) celów stanie się określenie najbardziej znaczących zagrożeń dla bezpieczeństwa FR do 2020 roku, wypracowanie jednolitego podejścia w celu wyjawienia, zapobiegania i przeciwdziałania technologiom „kolorowych rewolucji”, „miękkiej siły”, działań asymetrycznych oraz podjęcie działań w celu umocnienia rosyjskiego systemu politycznego, kultury politycznej polityków, urzędników państwowych, obywateli i przedsiębiorców”.

Zdaniem przedstawicieli Ministerstwa Obrony resort jest najwłaściwszym organem do walki z „kolorowymi rewolucjami”, bowiem „są one opracowane zgodnie z zasadami sztuki wojennej”.

***

Pistolet przyszłości i podwodny dron: najbardziej interesujące na wystawie „Armija 2015”- Moskowskij Komsomolec

Na wystawę „Armija 2015) zorganizowaną w podmoskiewskiej miejscowości Kubinka przybyli przedstawiciele ponad 700 przedsiębiorstw i organizacji. W odróżnieniu od innych tego typu wydarzeń, gościom rosyjskich targów obronnych prezentowano gotowe przykłady uzbrojenia, a nie jego makiety.

Największe zainteresowanie wśród gości wzbudziły:

  • Prototyp pistoletu PL-14 (pistolet Lebiediewa)

Nowy pistolet koncernu Kałasznikow opracowano przy współpracy jednostek specjalnych i rosyjskich sportowców. Jego cechami charakterystycznymi jest wyjątkowa lekkość (0,99 kg z pełnym magazynkiem) i mała szerokość (28 mm w rejonie rękojeści i 21 mm w przedniej części).

  • Rosyjski „Terminator”

Stworzony na bazie czołgu T-72 bojowy wóz wsparcia czołgów BMPT-72 „Terminator-2” ma być zdolny do niszczenia czołgów, schronów bojowych i innych celów za pomocą laserowo naprowadzanych naddźwiękowych rakiet „Ataka”.

  • Podwodny dron nowego pokolenia

Podwodny dron „Glajdier-T” z funkcjami walki radioelektronicznej będzie zdolny do zdalnego poruszania się bez wykorzystywania systemu nawigacji satelitarnej przez 180 dni. Zostanie on wyposażony w innowacyjny silnik zabezpieczający dron przed wykryciem za pomocą współczesnej aparatury.

Na straży absurdu. Oskarżenie o ekstremizm grozi praktycznie każdemu Rosjaninowi – Nowyje Izwiestia

Obrońcy praw człowieka alarmują – walka z ekstremizmem w Rosji osiąga skalę absurdu. Ostatnią ofiarą nagonki na „ekstremistów” padł antykwariusz Dmitrij Łazarenko. Pracownicy rosyjskich służb zainteresowały się Rosjaninem, gdy ten wystawił na aukcję internetową mundur marynarza III Rzeszy. Wszczęto przeciw niemu postępowanie administracyjne z tytułu art. 20.3 Kodeksu o Naruszeniach Administracyjnych „propaganda lub publiczna demonstracja symboliki lub akcesoriów nazistowskich”.

Dyrektor centrum informacyjno-analitycznego „Sowa” Aleksandr Wierchowskij zauważa, że dotychczas o ekstremizm oskarżano głównie środowiska nacjonalistyczne lub radykałów religijnych. Od ubiegłego roku obserwuje się jednak znaczny wzrost oskarżeń o ekstremizm, który stowarzyszenie uważa za nieuprawnione. Jego zdaniem wzrost zainteresowania ekstremizmem u rosyjskich służb związany jest z trwającym na Ukrainie konfliktem zbrojnym.

Za przykłady takich spraw gazeta podaje słynną sprawę prowadzącego Rostowie nad Donem „Totalne Dyktando” Alieksieja Pawłowskiego. Rosjanin znany jako „gramatyczny nazista” został wezwany przez prokuraturę, w celu złożenia wyjaśnień czy nie odczuwa „chęci zlikwidowania ludzi popełniających błędy w pisowni”.

Podobnych przykładów jest dużo więcej. W Jekaterynburgu postanowiono przebadać Torę na okoliczność występowania w niej treści ekstremistycznych, a w Czelabińsku zakazano prowadzenia w szkołach testów na ekstremizm, ponieważ stwierdzono, że mogą one skłaniać do zachowań ekstremistycznych. Zdaniem ekspertów pomiędzy strukturami siłowymi zapanowała obecnie rywalizacja w celu wyjawienia jak największej ilości podobnych zachowań.

***

LDPR znalazło zagrożenie na wschodzie – Kommiersant №107

Frakcja parlamentarna Liberalno-Demokratyczna Partia Rosji (LDPR) Władimira Żyrinowskiego planuje zwrócić się do Dumy Państwowej z żądaniem rozpatrzenia decyzji władz Kraju Zabajkalskiego dotyczącego wydzierżawienia chińskiej firmie Huae Xingbang 115 tys. ha gruntów rolnych. Zdaniem polityków jest to „kwestia o dużym znaczeniu geopolitycznym” i jeżeli nie zostanie rozwiązana teraz, to „za dwadzieścia lat gubernatorem Zabajkala będzie Chińczyk”.

Obawy te podziela wicespiker Dumy Igor Liebiediew, którego zdaniem decyzja władz Zabajkala spowoduje, że firma dzierżawiąca ziemie zatrudni „w 99% Chińczyków”. Dodatkowe obawy budzi fakt, że nigdy wcześniej nie zajmowała się ona rolnictwem.

Podobna sytuacja ma obecnie miejsce w Żydowskim Okręgu Autonomicznym, gdzie zdaniem p.o. gubernatora Alieksandra Lewitala „80% terytorium kontrolowanego jest przez Chińczyków”, którzy uprawiając głównie soję powodują degradację gleby.

***

Ćwiczenia wojsk rosyjskich na biegunie północnym. Źródło mil.ru

Ćwiczenia wojsk rosyjskich na biegunie północnym. Źródło mil.ru

Rosja rozmieści myśliwce na Arktyce – Moskowskij Komsomolec №26839

Oprócz sił obrony przeciwlotniczej na Arktyce wkrótce pojawią się również rosyjskie myśliwce – ogłosił zastępca dowódcy Wojsk Obrony Kosmiczno-Powietrznej Kiril Makarow. Choć szczegóły dotyczące miejsca stacjonowania i rodzaju sprzętu mającego być wykorzystywanym nie są jeszcze znane, to zdaniem ekspertów MK mowa o najnowszych myśliwcach MiG-31 i bazie lotniczej na Nowej Ziemi. Obecnie w okolicach Oceanu Lodowatego stacjonują już samobieżne przeciwlotnicze zestawy artyleryjsko-rakietowe „Pancyr”.

MK przypomina, że inicjatywa wojskowych nie jest niczym nowym, bowiem już w poprzednim stuleciu okolice Arktyki były stale patrolowane przez myśliwce przechwytujące Jak-28P, a następnie Su-27.

***

Kryzys zamienił emigrantów w patriotów – Niezawisimaja Gazieta

Zgodnie z najnowszymi badaniami, prowadzonymi niezależnie przez kilka instytutów, w ciągu ostatnich kilku lat znacząco spadła ilość Rosjan planujących wyemigrować z kraju.

Badania centrum „Romir” przeprowadzone na próbie 1500 Rosjan wskazują, że na przestrzeni ostatnich trzech lat ilość osób zamierzających wyemigrować z Rosji spadła z 31% w 2012 roku do 8% w 2015 roku.

Dyrektor Centrum Badań Socjologicznych Rosyjskiej Akademii Gospodarki i Służby Państwowej Wiktor Wachsztajn jest zdania, że związane jest to ze wzrostem solidarności międzyludzkiej wśród Rosjan, w wyniku czego są oni też bardziej zadowoleni z życia i mniej skłonni do emigracji.

Odmiennego zdania jest ekspert Centrum Lewady Karina Pipija. Jej zdaniem wszechobecna w Rosji antyzachodnia propaganda spowodowała, że zmienił się stosunek Rosjan do UE i USA, które były najczęściej wybieranym kierunkiem emigracji.

***

Rosja wprowadzi zmiany do listy towarów objętych sankcjami – Rossijskaja Gazieta №6706 (135)

Na biurko prezydenta Putina trafiła przygotowana przez rząd propozycja przedłużenia embarga na produkty spożywcze importowane z państw, które nałożyły na Rosję sankcje gospodarcze. Rzecznik prasowy premiera Dmitrija Miedwiediewa Natalia Timakowa poinformowała prasę, że lista produktów jakie znalazły się na nowej liście pozostają praktycznie bez zmian. Usunięto z niej jedynie kilka pozycji niezbędnych do kontynuowania polityki substytucji importu. Wśród nich znalazły się materiały biomedyczne, narybek i larwy. Na liście pojawiło się także kilka pozycji dotychczas dopuszczonych do importu na rynek rosyjski. Są to konserwy rybne, kwiaty i czekolada.

***

#przeglądprasy

Facebook Comments

Absolwent stosunków międzynarodowych i rosjoznawstwa na Uniwersytecie Jagiellońskim. Pisze i czyta na temat Europy Wschodniej.

Kontakt: [email protected]

ZOBACZ WSZYSTKIE ARTYKUŁY