Używamy ciasteczek do poprawnego wyświetlania tej strony. Jeśli nie wyrażasz zgody, zmień ustawienia przeglądarki.

Ok

Folkowisko – festiwal wielu aktywności

Nikt nie przypuszczał, że w tej małej wiosce niemal na końcu świata, tuż przy gra­nicy z Ukrainą, rozpęta się prawdziwe folkowe tsunami, które będzie przyciągać rok w rok grupę zapaleńców, pasjonatów wielokulturowo­ści, ludzi otwartych na świat, przygodę i przyrodę. Jest ich coraz więcej, bo Folkowi­sko przyciąga jak magnes! Kto raz tu był – prawie na pewno wróci za rok i będzie współtworzyć magię tego miejsca.

Wielka Wędrówka. Festiwal Folkowisko. Źródło: facebook.com/festiwalfolkowisko

Wielka Wędrówka. Festiwal Folkowisko. Źródło: facebook.com/festiwalfolkowisko

Pomysł organizacji festiwalu narodził się podczas nie­formalnych spotkań grupy przyjaciół i rodziny Mariny i Marcina Piotrowskich. W ciągu sześciu lat spotka­nia zamieniły się w jeden z najważniejszych festiwali folkowych w Polsce. Festiwal nietypowy – przełamujący stereotypy, popularyzujący ideę wielokulturowości i wspólnotowości, a zarazem przyciągający największe gwiazdy sceny folkowej i zapewniający wszystkim doskonałą zabawę.

V edycja Folkowiska w 2015 roku zatytułowana „Wielka Wędrówka” odbędzie się w dniach 10-12 lipca i będzie poświęcona ludom i grupom wędrującym – Wołochom, którzy zakładali Gorajec, wędrownym Cyganom, muzykantom i handlarzom, a także osobom, które z różnych powodów – politycznych, ekonomicznych, społecznych – opuszczały naszą wieś lub przybywały do niej. Szczególnie będzie nas interesował problem współczesnej emigracji z peryferii do dużych miast, a także do krajów zachodniej Europy.

Roztoczański festiwal Folkowisko nie jest zwykłą imprezą z koncertami i tańcami. Te oczywiście będą, ale prócz tego na aktywnych festiwalowiczów czeka wiele innych trakcji – warsztaty, zabawy, rajdy i wieczory opowieści.

Zajęcia na imprezie w roztoczańskiej wsi Gorajec będą trwały od poranka do późnej nocy każdego festiwalowego dnia – od 10 do 12 lipca. Większość atrakcji będzie tematycznie związanych z motywem przewodnim wydarzenia – „Wielką Wędrówką”. – Na tegorocznym Folkowisku opiszemy światowy ruch z perspektywy pojedynczych ludzi. Odkryjemy losy pasterskich Wołochów, którzy przebywali Karpaty i osiedlali się na nienazwanych jeszcze wzniesieniach Roztocza. Przypomnimy o mieszkańcach Galicji zmuszanych przez biedę do porzucania własnych domów. Poznamy też zwyczaje koczowniczych ludów i wcielimy się w dawnych emigrantów – opowiada o temacie Folkowiska organizator imprezy, Marcin Piotrowski.

Warsztaty w Gorajcu prowadzić będą niezwykłe osobowości. Białego śpiewu uczyć będzie Natalia Iwaniuk – pochodząca ze wschodniego pogranicza dyrygentka chóru prawosławnego i etnolożka. Wiejską Szkołę Dizajnu – czyli warsztaty z ludowego wzornictwa, ozdabiania odzieży, tworzenia biżuterii – zorganizują członkinie krakowskiej grupy śpiewaczej Strojone.

Na Folkowisku będzie także dużo nauki tańca. Motyw przewodni – wielka wędrówka – podpowiada taniec cygański. Nie zabraknie też tańców polskich, których uczyć będzie Arkadiusz Szałata, w towarzystwie Kapeli Bornego z Podzamcza. Rozmaite zajęcia będą skierowane także dla najmłodszych. Poświęcona im będzie cała Dzieciowioska, w której wolontariuszki będą prowadziły zajęcia dla pociech gości Festiwalu. Studentki pedagogiki i animatorki przygotowały różnego rodzaju gry i zabawy – nie zabraknie tam rozrywek rodzinnych takich jak chodzenie na trzech nogach czy wyścigi w workach.

Po raz pierwszy Folkowisko zostanie wzbogacone o rozgrywkę w fabularną grę planszową. Będzie to Chłopska Szkoła Biznesu, której uczestnicy wcielają się w rolę wędrownych handlarzy z dawnej Polski. Obok niej przeprowadzona zostanie także tradycyjna gorajecka gra wiejska – tym razem terenowa zabawa będzie związana z tematem galicyjskich migracji za ocean.

Gdy uczestnicy nie będą mieli już siły na kolejne aktywności, organizatorzy zaproszą ich do posłuchania legend i dawnych historii podczas Wieczorów Opowiadaczy. – Na Folkowisku będzie można się zasłuchać: usiąść przy klimatycznej Małej Scenie i przenieść się w dawne czasy wielkich podroży – wspomina szef wydarzenia, Marcin Piotrowski.

Całość programu, z opisem wszystkich atrakcji, można odnaleźć na stronie tutaj.

Wejściówki na wydarzenie, a także żyjące dzień i noc pole namiotowe, można zarezerwować pod tym adresem.

 

Facebook Comments
ZOBACZ WSZYSTKIE ARTYKUŁY