Używamy ciasteczek do poprawnego wyświetlania tej strony. Jeśli nie wyrażasz zgody, zmień ustawienia przeglądarki.

Ok
Maciej Zaniewicz

Przegląd prasy rosyjskiej 16 – 22 lipca

Co ciekawego można przeczytać w rosyjskiej prasie w tym tygodniu? Wybory na Białorusi to zabawne show, co być może jest efektem działania szczepionki antyrewolucyjnej, nad którą pracują syberyjscy naukowcy. Władymir Putin podpisał dekret o utworzeniu wojskowych rezerw mobilizacyjnych, co jednak raczej nie wpłynie na poziom bezrobocia, który jest w rzeczywistości dwukrotnie wyższy od oficjalnych szacunków. Głowy państw tzw. normandzkiej czwórki rozpoczęły kolejną turę rozmów, ale nie dotyczą one „pełzającej aneksji” gruzińskiego terytorium przez Rosję. O tym i jeszcze więcej w najnowszym Przeglądzie Prasy Rosyjskiej.

***

#przeglądprasy

Żołnierze rosyjskich sił zbrojnych. Źródło: mil.ru

Żołnierze rosyjskich sił zbrojnych. Źródło: mil.ru

Putin rozpoczął eksperyment z rezerwą mobilizacyjną – Moskowskij Komsomolec

Władimir Putin podpisał dekret o utworzeniu wojskowych rezerw mobilizacyjnych. Analogiczny dekret został podpisany w 2013 roku, jednak wtedy odstąpiono od jego realizacji ze względu na brak środków. Zgodnie z nowymi przepisami, żołnierz poborowy po zakończeniu służby będzie mógł podpisać kontrakt, w którym zobowiąże się do okresowego stawiania się na szkoleniach. W ich trakcie będzie mu przysługiwał żołd w wysokości od 5 do 8 tys. rubli miesięcznie (ok. 350 – 550zł.).

Nowa służba rezerwistów, zdaniem ekspertów, przypomina odpowiedniki w Izraelu i USA i może być pierwszym krokiem do profesjonalizacji armii.

***

Wybory na Białorusi zamieniają się w śmieszne show – Niezawisimaja Gazieta

Swoje kandydatury na stanowisko prezydenta Białorusi zgłosiło czternaście komitetów. Pośród nich znalazła się m.in. 35-letnią Irina Pierszyna – prezes jednej z agencji reklamowych. Jak zauważa szefowa jej komitetu – wybrano ją ze względu na jej rude włosy. W programie Pierszyny można przeczytać, że chce wprowadzić reżim bezwizowy dla wszystkich chcących odwiedzić Białoruś i utworzyć elektroniczny rząd, przy którym „stanowisko prezydenta nie byłoby potrzebnym”.

Wśród pozostałych potencjalnych kandydatów na stanowisko prezydenta znaleźli się: showman, fotograf, nauczyciel, wychowawca przedszkolny, ataman „Białoruskiego kozactwa” oraz przedsiębiorca. CKW odrzuciła kandydaturę bezdomnego, który przyszedł złożyć dokumenty w stanie upojenia alkoholowego oraz kota, którego przyniósł miejscowy dziennikarz, aby podkreślić teatralność procesu wyborczego. Komisja zarejestrowała już Aleksandra Łukaszenkę, komunistę Siergieja Kaljakina oraz opozycjonistę Siergieja Hajdukiewicza.

***

Normandzka czwórka” znów ma o czym rozmawiać – Kommiersant

Angela Merkel i Władymir Putin. Źródło: kremlin.ru

Angela Merkel i Władymir Putin. Źródło: kremlin.ru

Głowy państw Normandzkiej czwórki (Ukraina, Niemcy, Francja i Rosja) przeprowadziły pierwszą od kwietnia rozmowę telefoniczną, w której wezwały strony konfliktu do wprowadzenia w życie planu pokojowego do końca roku. Zdaniem gazety na nagłe zainteresowanie konfliktem na Ukrainie wpłynęły głównie dwa czynniki – zgodność Zachodu i Rosji w sprawie uregulowania stosunków z Iranem oraz przyjazne gesty dyplomatyczne między Moskwą i Waszyngtonem.

Pierwsze efekty odprężenia już są widoczne. Rada Najwyższa Ukrainy przyjęła poprawki do konstytucji, w których mówi się o decentralizacji kraju i samorządzie na „poszczególnych obszarach” obwodu donieckiego i ługańskiego. Moskwa nie skrytykowała decyzji Rady, jednak podkreśliła, że kluczowym jest rozpoczęcie bezpośredniego dialogu Kijowa z DRL i ŁRL. Samozwańcze republiki natomiast całkowicie odrzuciły projekt decentralizacji uznając go za „imitację”. Jednocześnie ich władze rozpoczęły jednostronne wycofywanie uzbrojenia o kalibrze poniżej 100 mm na odległość 3 km od linii wojsk ukraińskich.

***

Gruzja oskarża Rosję o „pełzającą aneksję” – Niezawisimaja Gazieta

Podczas wizyty w Tbilisi Przewodniczącego Rady Europejskiej Donalda Tuska prezydent Gruzji Giorgi Margwelaszwili oskarżył Rosję o dokonywanie „pełzającej aneksji” gruzińskiego terytorium przylegającego do granicy z nieuznawaną Abchazją. W wyniku takich działań trzy gruzińskie wioski znalazły się w niebezpiecznej odległości od „strefy okupowanej” (jak Gruzini nazywają obszar nieuznawanych Abchazji i Osetii Płd.). Gruziński minister obrony jest zdania, że w ten sposób Rosja stara się sprowokować Tbilisi do kolejnego konfliktu.

Z kolei zdaniem rosyjskiego ministerstwa obrony żadne przeniesienie granicy nie miało miejsca. Armia miała jedynie wykonywać polecenie Abchazji dotyczące ustanowienia granicy na podstawie uznanych przez Gruzję map. Wezwał on także Tbilisi do przeciwdziałania prowokacjom, jakich dopuszczają się miejscowe organizacje patriotyczne.

***

Ukraina uzyskała czasową niezależność energetyczną – Kommiersant

Rosyjskie ministerstwo energetyki potwierdziło, że Ukraina od maja zaprzestała importować energię elektryczną z Rosji. Nie oznacza to jednak zerwania umowy, jako że nie przewiduje ona obowiązku zakupu prądu przez Ukrainę.

Ukraina zaczęła zaspokajać swoje zapotrzebowanie na energię elektryczną dzięki letniemu spadkowi w zużyciu oraz normalizacji sytuacji z węglem. Ukraińskie elektrociepłownie średnio spalają 70 tys. ton węgla na dobę (75-90 tys. ton w sezonie grzewczym). 50 tys. ton dostarczają miejscowe kopalnie, natomiast pozostałe 20 pozyskuje się z importu. Obecnie głównym dostawcą węgla na Ukrainę jest DRL i ŁRL, które dostarczają 20-25 tys. ton surowca dziennie.

Rosja przewiduje wznowienie importu energii elektrycznej w sezonie grzewczym, jednak Ukraina zapowiada, że uda jej się zgromadzić wystarczające zapasy węgla i utrzymać import z separatystycznych republik.

***

Malezyjskiemu Boeingowi przygotowują trybunał – Kommiersant

Holnderscy i australijscy śledzczy na miejsu katastrofy malezyjskiego samolotu. Źródło: wikimedia.org

Holnderscy i australijscy śledzczy na miejsu katastrofy malezyjskiego samolotu. Źródło: wikimedia.org

Rada Bezpieczeństwa ONZ rozpoczęła debatę nad projektem rezolucji o powołaniu międzynarodowego trybunału w sprawie katastrofy Boeinga-777 zestrzelonego nad Donbasem. Jej celem miałoby być pociągnięcie do odpowiedzialności winnych katastrofy. Projekt został złożony przez Malezję.

Rosyjska dyplomacja określiła tę inicjatywę jako „próbą zamiany prawdziwego dochodzenia politycznym show”. Podkreśla ona, że wcześniejsze rosyjskie inicjatywy, które postulowały wprowadzenie specjalnego przedstawiciela Sekretarza Generalnego ONZ ds. katastrofy oraz wprowadzenie specjalnej misji polowej RB ONZ nie spotkały się z zainteresowaniem innych państw.

Malezyjski projekt popiera, między innymi, Ukraina.

***

Oficjalne bezrobocie odbiega od rzeczywistego – Nowyje Izwiestia

Zgodnie z danymi Rosstat (rosyjska agencja statystyczna) bezrobocie w Rosji zmniejszyło się o 0,6% i osiągnęło poziom 970 tys. ludzi. Zdaniem ekspertów rzeczywiste bezrobocie jest jednak co najmniej dwa razy wyższe.

Jak wylicza gazeta, oficjalnie zatrudnionych w Rosji jest 48 mln osób, czyli 64% spośród wszystkich zdolnych do pracy Rosjan. Pozostałe 36% pozostaje natomiast w szarej strefie. Wszystkich zdolnych do pracy osób w Rosji jest natomiast 75 mln osób, czyli ponad 50% całkowitej populacji. Na oficjalnie zatrudnione 48 mln składają się jednak nie tylko oni, ale także pracujący emeryci, co zaburza oficjalne statystyki. Prorektor Rosyjskiej Akademii Gospodarki Narodowej i Administracji Publicznej Alieksandr Safonow potwierdza te wyliczenia i sugeruje, że współczynnik ukrytego bezrobocia w Rosji może sięgać 3,8 mln ludzi. Bez umowy o pracę może natomiast pracować od 20 do 25 mln Rosjan.

***

Szczepionka na „kolorowe rewolucje” – Nowyje Izwiestia

Syberyjscy matematycy i genetycy rozpoczęli pracę nad modelowaniem zachowania Rosjan. Dyrektor Instytutu Cytologii i Genetyki Sybirskiego Oddziału Rosyjskiej Akademii Nauk (SO RAN) Nikolaj Kolczjanow poinformował, że jego jednostka oraz Instytut Matematyki Obliczeniowej i Geofizyki Matematycznej SO RAN, Instytut Fizjologii SO RAN i Instytut Matematyki SO RAN wspólnie przystąpiły do opracowania „technologii zdolnej przeciwdziałać kolorowym rewolucjom”.

Jak wyjaśnia naukowiec, chodzi o „technologię modelowania zachowania ludzkiego” w celu „przeciwdziałania zachodniemu wpływowi na zachowanie Rosjan”. Zdaniem zastępcy przewodniczącego komitetu Dumy ds. konstytucjonalnych i prawnych Wadima Sołowiowa, projekt syberyjskich naukowców nie jest ich prywatną inicjatywą, lecz realizacją „zamówienia z Moskwy”.

***

#przeglądprasy

Facebook Comments

Absolwent stosunków międzynarodowych i rosjoznawstwa na Uniwersytecie Jagiellońskim. Pisze i czyta na temat Europy Wschodniej.

Kontakt: [email protected]

ZOBACZ WSZYSTKIE ARTYKUŁY