Używamy ciasteczek do poprawnego wyświetlania tej strony. Jeśli nie wyrażasz zgody, zmień ustawienia przeglądarki.

Ok
Maciej Zaniewicz

Przegląd prasy rosyjskiej 23 – 29 lipca

Co ciekawego w rosyjskiej prasie w tym tygodniu? Choćby o kontroli nad Wszechoceanem i strategicznych kierunkach wpływów Federacji. A oprócz tradycyjnych już relacji o dozbrajaniu (się) Ukrainy można też poczytać o froncie wewnętrznym. Walka o podniebienia – a zatem i dusze – Rosjan i goszczących w Federacji turystów trwa. Już za jakiś czas będziemy zastanawiać się, co faktycznie da się w kraju bardziej we znaki: limit na międzynarodową kuchnię w restauracjach czy na międzynarodowe organizacje działające w Rosji.

O tym i więcej jak co tydzień w przeglądzie rosyjskiej prasy.

***

#przeglądprasy

Amerykańscy żołnierze odpalają pocisk Javelin; Autor: Gary L. Kieffer, USA, CIV; Źródło: commons.wikimedia.org

Amerykańscy żołnierze odpalają pocisk Javelin; Autor: Gary L. Kieffer, USA, CIV; Źródło: commons.wikimedia.org

Francuska delegacja odwiedziła Krym – Kommiersant

Na Krymie odbyła się oficjalna wizyta francuskich polityków partii prawicowych. Delegacja pod przewodnictwem deputowanego do Zgromadzenia Narodowego z partii Republikanie (założonej w 2015 roku z inicjatywy Nicolasa Sarkozy’ego sukcesorki Unii na rzecz Ruchu Ludowego) Thierry’ego Marianiego odwiedzili cmentarz wojskowy i bazę Floty Czarnomorskiej oraz spotkali się z rosyjskimi politykami. W trakcie spotkania Mariani skrytykował europejskie media za przekazywanie zakłamanego obrazu Krymu. Nie szczędził też gorzkich słów pod adresem obecnych władz, w związku z anulowaniem przez nie sprzedaży śmigłowcowców Mistral Federacji Rosyjskiej.

Podczas spaceru w jednym z miast kurortowych inny członek delegacji senator Pozzo di Borgo kupił koszulkę z wizerunkiem prezydenta USA Baracka Obamy i napisem: „Obama, ty frajerze!”.

*** 

Rosja poinformowała o swoich prawach do części Wszechoceanu – Niezawisimaja Gazieta

Prezydent Władimir Putin zatwierdził nową Doktrynę Morską Federacji Rosyjskiej. Dokument skupia się w głównej mierze na kierunkach arktycznym i atlantyckim. Podkreśla się również znaczenie obrony swobodnego dostępu do wód międzynarodowych. Zdaniem gazety „poczynając od 2014 roku nowi członkowie NATO pod dowództwem USA starają się ograniczyć prawo Rosji do wykorzystywania wód międzynarodowych i przestrzeni powietrznej nad nimi”. Zabezpieczenie tego prawa dla Rosji miałoby na celu umożliwić jej wydobycie surowców znajdujących się pod dnem wód międzynarodowych oraz zabezpieczenia Północnej Drogi Morskiej jako narodowego szlaku transportowego. Zdaniem Rosji udostępnienie tego szlaku innym państwom zagrażałoby suwerenności kraju w regionie Arktyki.

Nowa doktryna dużo uwagi poświęca także obszarowi mórz Czarnego i Azowskiego. Zadaniem Rosji, zgodnie z dokumentem, jest odbudowanie i umocnienie pozycji strategicznej FR w regionie.

 ***

Duma proponuje wprowadzić w restauracjach limit na zagraniczne dania – Izwiestia

Deputowany Komunistycznej Partii Federacji Rosyjskiej Wadim Sołowiow przygotowuje projekt ustawy wprowadzającej w restauracjach limit na zagraniczne dania. Zgodnie z nią, wszystkie przedsiębiorstwa świadczące usługi gastronomiczne musiałyby serwować co najmniej 50% tradycyjnych dań rosyjskiej kuchni. Przepis nie dotyczyłby restauracji wyspecjalizowanych, np. włoskich. Zdaniem deputowanego taki zapis mógłby wpłynąć na odrodzenie rosyjskich tradycji kulinarnych i zwiększyć atrakcyjność Rosji w oczach turystów.

Podobne przepisy wprowadzono już w stolicy Białorusi, gdzie restauratorów zobowiązano do posiadania odrębnych stron w menu z daniami kuchni białoruskiej.

***

W Rosji przyznano pierwszy status „niepożądanej organizacji” – Nowyje Izwiestia

Rosyjska Prokuratura Generalna nadała amerykańskiej organizacji National Endowment for Democracy (NED) status „organizacji niepożądanej”. Zdaniem prokuratury NED za pomocą kontrolowanych przez siebie rosyjskich organizacji brał udział w pracach mających na celu uznawanie wyborów za nielegalne, a także w zdyskredytowania służby w Siłach Zbrojnych Rosji. „W tym celu w latach 2013-2014 fundusz udzielił rosyjskim organizacjom komercyjnym i non-profit pomoc finansową na kwotę około 5,2 mln USD” – zaznacza prokuratura.

Współpraca z „niepożądaną organizacją” grozi grzywną lub karą pozbawienia wolności.

 ***

Jarosz grozi rewolucją w granicach prawa – Niezawisimaja Gazieta

Organizacja Prawy Sektor (PS) ogłosiła o rozpoczęciu kolejnego „etapu walki rewolucyjnej” w Ukrainie. Za zadanie stawia sobie doprowadzenie do obalenia obecnej władzy. W tym celu PS rozpoczął przygotowania do przeprowadzenia w kraju referendum, w którym Ukraińcy mogliby odpowiedzieć na cztery pytania: o wotum zaufania dla prezydenta, rządu i parlamentu; o wystąpieniu z procesu mińskiego i uznaniu, że na wschodzie kraju toczona jest wojna z Rosją; o wprowadzeniu stanu wojennego i o legalizacji Prawego Sektora.

Gazeta, wykonując swój obowiązek prawny, podkreśla, że Prawy Sektor jest uznawany w Rosji za organizację terrorystyczną.

***

USA dostarczą Ukrainie „półśmiercionośne” uzbrojenie – Niezawisimaja Gazieta

Już tej jesieni USA dostarczą Ukrainie stacje radiolokacyjne Firefinder AN/TPQ-36 i 37 oraz systemy przeciwpancerne FGM-148 Javelin. Choć Amerykanie zaliczają oba typy uzbrojenia do kategorii broni obronnej, to gazeta zauważa, że system Javelin jest zaprojektowany w ten sposób, aby trafić w czołg i zlikwidować całą jego załogę.

 

Na tym nie kończy się amerykańskie wsparcie dla ukraińskiej armii. Na jej wyposażeniu już znajduje się około dziesięciu radarów o mniejszym zasięgu niż Firefinder oraz amerykańskie lekarstwa, noktowizory oraz kamizelki kuloodporne. Całkowita wartość pomocy amerykańskiej szacowana jest na 200 mln USD, a Senat USA już zaakceptował kolejne wsparcie o wartości 300 mln USD. Amerykanie prowadzą także szkolenia ukraińskiej Gwardii Narodowej.

Ambasador Ukrainy w Waszyngtonie potwierdził doniesienia o dostawach broni, w tym śmiercionośnej, z wielu państw, w tym dziesięciu europejskich. Jego zdaniem Ukraina, jak każde państwo, ma prawo do zakupu uzbrojenia.

Ukraina jest obecnie państwem o jednym z największych na świecie wskaźników finansowania armii, który wynosi ponad 5% PKB.

***

#przeglądprasy

Facebook Comments

Absolwent stosunków międzynarodowych i rosjoznawstwa na Uniwersytecie Jagiellońskim. Pisze i czyta na temat Europy Wschodniej.

Kontakt: [email protected]

ZOBACZ WSZYSTKIE ARTYKUŁY