Używamy ciasteczek do poprawnego wyświetlania tej strony. Jeśli nie wyrażasz zgody, zmień ustawienia przeglądarki.

Ok
Maciej Zaniewicz

Przegląd prasy rosyjskiej 30 lipca – 5 sierpnia

Dobry rząd rosyjski otacza troską swych obywateli w każdej sferze ich życia. A także z ziemi, z kosmosu, w Internecie, przed kijowskim rządem, przed Trybunałem w Hadze, przed zagraniczną żywnością, przed antyrosyjskim hejtem w Internecie, przed nimi samymi. Oby obywatele to polubili. Cenzurę już podobno doceniają. Czy wezmą do siebie przekaz nowej kampanii informacyjnej, jak robić bezpieczne „selfie” (nie tylko z Leninem)? To i nie tylko w cotygodniowym przeglądzie prasy Macieja Zaniewicza.

***

#przeglądprasy

Ulotka "Bezpieczne Selfie" przygotowana przez rosyjskie Ministerstwo Spraw Wewnętrznych; Źródło: mvd.ru

Ulotka „Bezpieczne Selfie” przygotowana przez rosyjskie Ministerstwo Spraw Wewnętrznych; Źródło: mvd.ru

Porozumienia normandzkiej czwórki zostały zerwane – Niezawisimaja Gazieta

Prezydent Ukrainy Petro Poroszenko 4 sierpnia zwołał nadzwyczajne zebranie Gabinetu Wojennego. Zdaniem gazety związane jest to z zerwaniem porozumień zawartych z końcem lipca przez normandzką czwórkę.

Problem dotyczy niedotrzymanego terminu podpisania porozumienia między Kijowem i separatystami w sprawie wycofania ciężkiej artylerii na piętnaście kilometrów od linii frontu. Mimo długotrwałych rozmów strony nie porozumiały się w kwestii ustalenia linii rozgraniczenia, ponieważ Kijów nie chciał się zgodzić na wycofanie sprzętu z kilku punktów, między innymi Mariupola. Właśnie w tym mieście na tle toczących się rozmów doszło do protestów miejscowej ludności, która domagała się od wojsk ukraińskich, aby te nie wycofywały się z miasta, w celu zapewnienia im bezpieczeństwa.

Kijów jednocześnie sceptycznie podchodzi do samych rozmów, podkreślając że jak dotychczas separatyści nie wywiązywali się z porozumień o wycofaniu uzbrojenia. Donosiła o tym misja obserwacyjna OBWE, której zdaniem z punktów wycofania „znikał” ciężki sprzęt separatystów. Gazeta informuje również o tym, że 2 sierpnia misja OBWE rozmawiała na terytorium kontrolowanym przez separatystów z uzbrojonym mężczyzną bez odznaczeń, który przyznał się, że służy w rosyjskiej Brygadzie Powietrzno-Desantowej z Orenburga (Rosja). Rzecznik prasowy Prezydenta FR Dmitrij Pieskow odrzuca te zarzuty nazywając je przedwczesnymi.

 ***

Siergiej Szojgu ogłosił o powstaniu Sił Powietrzno-Kosmicznych – Rossijskaja Gazieta

Od 1 sierpnia 2015 w Rosyjskich Siłach Zbrojnych działa nowy rodzaj sił zbrojnych – Siły Powietrzno-Kosmiczne (SPK). Powstał on poprzez połączenie Sił Powietrznych i Wojsk Obrony Powietrzno-Kosmicznej. Dzięki takiej reorganizacji rosyjskiego wojska pod jednym dowództwem znalazły się: lotnictwo, wojska obrony przeciwlotniczej i przeciwrakietowej oraz siły kosmiczne. Głównodowodzącym nowego rodzaju sił zbrojnych został dotychczasowy dowódca Sił Powietrznych gen. Wiktor Bondariew.

Minister obrony Siergieja Szojgu podkreśla, że to właśnie SPK będzie dowodziło programem obrony przeciwrakietowej umożliwiającej neutralizację celów rakietowych tuż po wystrzeleniu. Prace nad zdolnym do tego systemem mają być odpowiedzią na wzmocnienie sił NATO w UE i rozmieszczenie przez USA w Europie elementów tarczy antyrakietowej.

Do zadań SPK będzie należało także zabezpieczenie „północnego kierunku” poprzez rozmieszczenie pełnowartościowej grupy wojsk Sił Powietrzno-Kosmicznych w Arktyce. W jej skład będą wchodziły myśliwce MiG-31 oraz zestawy S-400.

 ***

Obywatele nie chcą bronić Internetu przed regulacją – Kommiersant

Rosyjska agencja WCIOM przy współpracy z naukowcami z Uniwersytetu w Pensylwanii (USA) zbadała stosunek Rosjan do Internetu i jego cenzury. Z badań wynika, iż 42% Rosjan wierzy, że inne państwa wykorzystują Internet w calu zaszkodzenia Rosji, 49% chciałoby, aby dane w Internecie były cenzurowane, a 81% ma negatywny stosunek do internetowych treści nawołujących do protestu antyrządowego.

Naukowcy przyjrzeli się także temu jakie media stanowią podstawowe źródło informacji dla Rosjan. Internetowe portale informacyjne wskazało jedynie 10% respondentów, a portale społecznościowe – 6%. Najwięcej badanych za swoje podstawowe źródło informacji uznało telewizję – 60%, a radio i gazety jedynie 6% oraz 5%.

Badanie wykazało, że Rosjanie popierają cenzurę Internetu. Wśród korzystających z sieci odsetek ten wyniósł 43%, a wśród nie mających do czynienia z Internetem aż 57%. Poparcie znajduje również idea całkowitego odłączenia sieci w celu obrony kraju. Wśród wszystkich badanych użytkowników 57% poparłoby taki krok ze strony władz, podczas gdy sprzeciwiłoby się 42%. Ich sprzeciw byłby jednak raczej bierny, ponieważ spośród nich jedynie 9% zadeklarowałoby gotowość do aktywnej obrony Internetu w warunkach „offline”.

 ***

Żywność objęta sankcjami będzie rekwirowana i utylizowana – Rossijskaja Gazieta

Produkty objęte rosyjskim embargiem spożywczym, które zostaną wykryte na granicy będą od 6 sierpnia rekwirowane i utylizowane. Nowy przepis podpisany przez Władimira Putina nie będzie dotyczył osób fizycznych przewożących w bagażu dozwoloną ilość produktów spożywczych.

Zgodnie z nowymi przepisami żywność będzie utylizowana przy obecności co najmniej dwóch osób postronnych oraz nagrywana na kamery wideo ze wskazaniem daty i godziny. Sposób utylizacji będzie odpowiadał funkcjonującym w Rosji normom sanitarnym.

Dziennikarze RG zauważają, że wykonanie nowych przepisów może być kłopotliwe ze względu na małą ilość zakładów utylizacyjnych posiadających odpowiednią licencję. Zgodnie z rosyjskim prawem np. mięso musi zostać spalone w odpowiednim piecu. W Rosji takich pieców jest jedynie kilka. Łatwiej będzie z produktami pochodzenia roślinnego, które mogą zostać zakopane na poligonie.

***

Dlaczego Rosja zablokowała trybunał w sprawie Boeinga – RBC Daily

Rosja jako jedyne państwo zablokowała rezolucję Rady Bezpieczeństwa ONZ w sprawie utworzenia międzynarodowego trybunału śledczego mającego na celu znalezienie winnych zestrzelenia nad wschodnią Ukrainą samolotu pasażerskiego Boeing.

Holnderscy i australijscy śledzczy na miejsu katastrofy malezyjskiego samolotu. Źródło: wikimedia.org

Holnderscy i australijscy śledzczy na miejsu katastrofy malezyjskiego samolotu. Źródło: wikimedia.org

Jako argument przeciw trybunałowi Rosja posługiwała się przykładami katastrof z 1988 roku, gdy amerykański krążownik USS Vincennes zestrzelił irański samolot pasażerski oraz z 2001 roku, gdy ukraińskie siły przeciwlotnicze zestrzeliły samolot pasażerski „Sibir’”. To co jednak odróżnia te przypadki od zestrzelonego MH-17 to fakt, że wtedy USA i Ukraina przyznały się do winy i poniosły odpowiedzialność za swoje błędy. Tym razem nikt natomiast nie przyznał się do winy, a zestrzelenie prawdopodobnie było celowe.

Zdaniem gazety Rosja nie zgodziła się na utworzenie trybunału, ponieważ wyniki jego prac mogłyby udowodnić obecność rosyjskich wojsk na terenie Ukrainy oraz przekazywanie „nie wiadomo komu” zaawansowanego technicznie sprzętu. Sprzeciw Rosji, zdaniem RBC, przyniesie jednak ogromne straty wizerunkowe Rosji, a jakiekolwiek jej oświadczenia w sprawie katastrofy MH-17 będą przyjmowane teraz na świecie z niedowierzaniem.

 ***

Komuniści organizują ogólnokrajową akcję „selfie z Leninem” – Izwiestia

Komsomolcy z Republiki Komi zwrócili się do przewodniczącego Komunistycznej Partii Federacji Rosyjskiej z prośbą wsparcia ich akcji „selfie z Leninem”. W liście wysłanym do deputowanego argumentują oni, że akcja byłaby „tanim i skutecznym sposobem na popularyzację wśród młodzieży wizerunku wodza światowego proletariatu”. Autorom najlepszych zdjęć organizatorzy proponują wręczać tablety z wgranymi Dziełami Zebranymi Władimira Lenina.

„Z przyjemnością poprę tę inicjatywę. Pomysł jest bardzo dobry, tym bardziej, że dzięki niej będziemy mogli się przekonać w jakim stanie znajdują się pomniki Lenina (…). Sądzę, że Władimir Iljicz będzie wdzięczny” – w odpowiedzi na list stwierdził Ziuganow.

Akcja „selfie z Leninem” została po raz pierwszy zorganizowana w kwietniu tego roku w Republice Komi i jej popularność skłoniła miejscowych komunistów do przeprowadzenia jej w skali ogólnokrajowej. Swoje niezadowolenie z pomysłu wyraził jednak przedstawiciel organizacji Memoriał Nikita Pietrow, który określił ją mianem próby „oswajania tyrana” oraz „wdrożenia Lenina w mainstream”.

 ***

Efektowne selfie” stało się przyczyną śmierci ponad 500 Rosjan – Rossijskaja Gazieta

Zgodnie z danymi Moskiewskiego Międzyregionalnego Zarządu Śledczego ds. Transportu tylko w pierwszym półroczu 2015 roku na torach kolejowych w samej centralnej Rosji zginęło 556 osób, a 257 doznało ciężkich obrażeń. Duża część z ofiar zginęła w trakcie robienia „selfie” za pomocą telefonu komórkowego. Ostatnio bardzo modna w Rosji rozrywka odbiera życie coraz większej ilości młodych ludzi. Gazeta wymienia tylko kilka z przykładów takich zdjęć: ze złapaną gołymi rękami jadowitą żmiją, ze znalezionym na poligonie granatem ręcznym, z odbezpieczonym pistoletem przyłożonym do głowy, na krawędzi przepaści, lub na torach tuż przed nadjeżdżającym pociągiem.

Sytuacja jest na tyle poważna, że Ministerstwo Spraw Wewnętrznych rozpoczęło zakrojoną na szeroką skalę kampanię społeczną. W jej ramach w szkołach i na uniwersytetach będą prowadzone specjalne zajęcia z zakresu wykonywania „bezpiecznego selfie”, a obywatel zostaną rozdane stosowne ulotki.

***

#przeglądprasy

Czytaj także:

Łukaszenka przegrywa wojnę propagandową z Putinem. Wywiad z Franakiem Wiaczorką

Rosja jest ciężko chora. Wywiad z Alexandrem Smoljanskim

Facebook Comments

Absolwent stosunków międzynarodowych i rosjoznawstwa na Uniwersytecie Jagiellońskim. Pisze i czyta na temat Europy Wschodniej.

Kontakt: maciej.zaniewicz@eastbook.eu

ZOBACZ WSZYSTKIE ARTYKUŁY