Używamy ciasteczek do poprawnego wyświetlania tej strony. Jeśli nie wyrażasz zgody, zmień ustawienia przeglądarki.

Ok
Maciej Zaniewicz

Przegląd prasy rosyjskiej 20-26 sierpnia

Rosyjska prasa zerka na Ukrainę, bo co prawda Dzień Niepodległości u nich taki sobie, ale Ukraińcy są przynajmniej raczej zadowoleni z bycia Ukraińcami. Na szczęście i obywatelom Federacji może serce rosnąć – jak tak popatrzeć na działania troskliwych władz, ich wojnę z podejrzaną żywnością (zagraniczną), z toksynami (co prawda lokalnymi), a jeszcze z terroryzmem, to od razu wiara w państwo w człowieka wstępuje. Aż przyjemnie na manewry na rosyjsko-ukraińskiej granicy popatrzeć. Gdyby tylko ta zawierucha ekonomiczna na wschodzie i ceny ropy mniej się we znaki dawały… O prasowych blaskach i cieniach bycia Rosją tym razem piątkowo i na weekend w przeglądzie prasy.

***

#przeglądprasy

Its a dirty job - but someone has to do it...

Źródło: flickr.com; Autor: Tim Norris

Toksyczne środki czystości znikną z rosyjskich sklepów – Rossijskaja Gazieta

Rosyjska służba ochrony praw konsumenta (Rosbotriebnadzor) uznała środki czystości produkowane przez kilka zagranicznych firm za toksyczne. W najbliższym czasie z półek sklepowych znikną zatem produkty takich firm jak Henkel, Procter & Gamble, Werner & Mertz czy Colgate-Palmolive. Zabroniony będzie nie tylko import produktów z zagranicy, ale również sprzedaż tych, które zostały wyprodukowane w rosyjskich fabrykach.

Dyrektor Stowarzyszenia Producentów Perfum, Kosmetyków oraz Środków Czystości i Higieny Piotr Bobrowskij zdecydowanie krytykuje decyzję Rospotriebnadzoru. Jego zdaniem należało najpierw skontaktować się z firmami, aby te mogły odpowiedzieć na zarzuty lub naprawić swoje błędy. Decyzja została natomiast podjęta bez uprzedniej informacji producentów i bez podania dokładnych uwag. Bobrowskij zwraca również uwagę, że produkty posiadały rosyjskie certyfikaty jakości i były dopuszczone do sprzedaży na rosyjskim rynku.

***

Euro może kosztować nawet 100 rubli – Moskowskij Komsomolec

Nagłe spadki cen ropy naftowej doprowadziły do równie gwałtownego załamania rosyjskiej waluty. Obecnie za euro w kantorach trzeba zapłacić nawet 80 rubli. Jeżeli cena ropy spadnie jeszcze o kilkanaście dolarów, do 30 USD za baryłkę, to za euro trzeba będzie zapłacić nawet 95 rubli. Taka sytuacja doprowadziłaby natomiast do kryzysu przypominającego ten z lat 90-tych. Budżet federalny został bowiem ustalony w oparciu o wskaźnik 61,5 USD za baryłkę ropy naftowej.

Pesymistyczne nastroje zapanowały nie tylko wśród analityków, ale również w rządzie. Minister rozwoju gospodarczego Alieksiej Uljukajew stwierdził, że recesja gospodarcza na poziomie 5% PKB byłaby pozytywnym wariantem.

Przyczyną spadku cen czarnego złota stało się utrzymanie poziomu wydobycia powyżej zapotrzebowania. Dodatkowym czynnikiem stał się krach na chińskiej giełdzie oraz spowolnienie gospodarcze w Państwie Środka.

***

Poroszenko nie został, by świętować Dzień Niepodległości – Rossijskaja Gazieta

Zdaniem RG Święto Niepodległości Ukrainy jakie świętowano 24 sierpnia było „nieudane”. Przyczyną stał się panujący w kraju kryzys i inflacja. Sama defilada wojskowa była natomiast bardzo skromna, ponieważ cały sprzęt jaki pokazano rok temu miał jakoby zostać utracony w walce na wschodzie kraju.

Gazeta komentuje również wystąpienie prezydenta Petra Poroszenko w Kijowie, który porównał określenie „Noworosja” do tolkienowskiego Mordoru. Podkreślił w ten sposób mityczność parapaństwa. RG krytykuje ukraińskiego prezydenta zwracając uwagę na to, że gubernia noworosyjska została utworzona w 1764 roku, a więc jakoby półtora wieku przed pojawieniem się określenia Ukraina.

Jednocześnie gazeta komentuje spotkanie Poroszenki z Angelą Merkel i Francois Hollandem, które odbyło się tego samego dnia. Tematem rozmów był konflikt na Donbasie oraz implementacja reform na Ukrainie. Zdaniem gazety niezrozumiałą była decyzja o niezaproszeniu do Berlina prezydenta Władimira Putina.

***

Janukowycz, Stalin, Lenin – Nowaja Gazieta

W lipcu naukowcy z Instytutu Socjologii Narodowej Akademii Nauk Ukrainy zbadali jak zmieniły się nastroje Ukraińców przez 24 lata niepodległości, co ich jednoczy i jaki ustrój terytorialny preferują.

Na pytanie „Czy jesteś dumny z bycia obywatelem Ukrainy” w 2015 roku pozytywnie odpowiedziało 67%, podczas gdy w dwa lata wcześniej jedynie 48%.

W kwestii stosunku Ukraińców do władzy badanie wykazało, że na zachodzie przeważa wiara, w centrum patriotyzm, na południu pretensje do władzy, a na Donbasie chęć walki z biedą (badania nie przeprowadzono na terytorium kontrolowanym przez rebeliantów).

Ukraińcy okazali się być zwolennikami utrzymania centralizacji państwa przy zwiększeniu pełnomocnictw regionów (41,5%). Za federalizacją opowiedziało się 8% badanych, z czego większość zamieszkiwała wschodnie obszary państwa.

Socjologowie zbadali również stosunek Ukraińców do polityków i postaci historycznych. Liderem antyrankingu został Wiktor Janukowycz – 51% negatywnych opinii (także na wschodzie kraju). Ukraińcy negatywnie ocenili również Stalina, Lenina oraz Juszczenkę. Listę najbardziej lubianych na Ukrainie postaci otwiera hetman Bohdan Chmielnicki, za którym znaleźli się: Mychajło Hruszewski i Wiaczesław Czornowił.

***

Zniszczenie zakazanej żywności popiera 42% Rosjan – RBC Daily

Rosyjskie sankcje na zachodnie produkty spożywcze popiera 70% Rosjan, a 42% jest zdania, że przechwyconą żywność należy utylizować.

Politykę władz popiera głównie ludność o niewielkich dochodach, mieszkająca w wioskach i małych miastach.

Badanie zostało przeprowadzone przez Fundację Opinia Publiczna (FOM) na grupie 1500 respondentów w 104 miejscowościach.

***

Ukraiński reżyser został skazany na 20 lat rosyjskiego więzienia – Kommiersant

Północnokaukaski Okręgowy Sąd Wojenny w Rostowie nad Donem skazał ukraińskiego reżysera Olega Siencowa i mieszkańca Symferopolu Alieksandra Kolczenkę na 20 oraz 10 lat kolonii karnej o zaostrzonym rygorze. Skazani zostali uznani winnymi stworzenia organizacji terrorystycznej, popełnienia dwóch aktów terroryzmu i nielegalnego handlu bronią. Siencow i Kolczenka mieli po aneksji Krymu przez Rosję założyć rosyjski oddział Prawego Sektora (który jest organizacją zakazaną w Rosji) oraz podpalić siedzibę Ruskiej Wspólnoty Krymu i Jednej Rosji. Mieli także planować wysadzenie pomnika Lenina i Wiecznego Ognia w Symferopolu. Administracja prezydenta Rosji odmówiła komentarza stwierdzając, że nie zamierza naruszać niezawisłości sądów.

***

OUBZ przygotowuje się do operacji pokojowej na Donbasie – Niezawisimaja Gazieta

W obwodzie pskowskim w Rosji 24 sierpnia rozpoczęły się manewry Kolektywnych Sił Reagowania Operacyjnego (KSRO) Organizacji Układu o Bezpieczeństwie Zbiorowym (OUBZ) o kryptonimie „Współdziałanie-2015”.

W manewrach bierze udział 2 tys. żołnierzy z sześciu państw OUBZ. Celem manewrów jest „szkolenie z zakresu rozmieszczenia kontyngentu KSRO we wschodnioeuropejskim regionie bezpieczeństwa zbiorowego”. Zdaniem gazety, scenariusz manewrów jest bardzo podobny konfliktu do trwającego na Donbasie.

Gazeta zwraca uwagę również uwagę na to, że nie bez powodu wybrano na datę rozpoczęcia manewrów Dzień Niepodległości Ukrainy, który przypada na okres bezpośrednio poprzedzający spotkanie Grupy Normandzkiej w Mińsku.

***

#przeglądprasy

Facebook Comments

Absolwent stosunków międzynarodowych i rosjoznawstwa na Uniwersytecie Jagiellońskim. Pisze i czyta na temat Europy Wschodniej.

Kontakt: [email protected]

ZOBACZ WSZYSTKIE ARTYKUŁY