Używamy ciasteczek do poprawnego wyświetlania tej strony. Jeśli nie wyrażasz zgody, zmień ustawienia przeglądarki.

Ok
Maciej Zaniewicz

Przegląd prasy rosyjskiej 27 sierpnia – 2 września

Na co zwróciła uwagę rosyjska prasa w ostatnim tygodniu lata? W sferze relacji z sąsiadami Ukraina to nie wszystko – zwraca się uwagę, że europejski problem z napływem nielegalnych imigrantów wpływa również na strefę przygraniczną Rosja-Łotwa-Estonia. Ogólnie zbliżająca się zima prawdopodobnie upłynie pod znakiem domagania się ograniczeń: według władz – m.in. dostępu do internetu i alkoholu, a według obywateli – wydatków na pupilów władz oraz kosztowne nabytki terytorialne. Kto przeforsuje swoją wizję w nadchodzących tygodniach? Kontekst w przeglądzie Maćka Zaniewicza. 

***

#przeglądprasy

Symferopol - Ałuszta. Krym. Autor: Ilya Kurshvili, źródło: Flickr

Symferopol – Ałuszta. Krym. Autor: Ilya Kurshvili, źródło: Flickr

Krymska euforia powoli opada – Niezawisimaja Gazieta

Większość (70%) Rosjan jest zdania, że w najbliższych miesiącach konflikt na wschodzie Ukrainy ulegnie zaostrzeniu – wynika z najnowszych badań przeprowadzonych przez Centrum Lewady. Taka sama ilość badanych jest zdania, że Rosja nie prowadzi żadnych działań zbrojnych wobec Ukrainy. Przeciwnego zdania jest 20% Rosjan. 72% badanych jest także przeciwnych wprowadzeniu rosyjskich wojsk na Ukrainę. Rozwiązanie siłowe popiera natomiast 20%.

W stosunku do ubiegłego roku wyraźnie spadła liczba zadowolonych z przyłączenia Krymu do Rosji. Na pytanie czy przyłączenie Krymu przyniosło więcej korzyści niż strat, pierwszą opcję wybrało 59% badanych (w ubiegłym roku 70%).

Zdaniem ekspertów z Centrum Lewady „krymska euforia” opada, lecz będzie się jeszcze długo utrzymywała. Ich zdaniem tendencja spadkowa spowodowana jest tym, że Rosjanie jeżdżący na Krym muszą teraz płacić więcej za wakacje niż przed jego przyłączeniem do Rosji.

***

Dochodowy patriotyzm. Coraz większa liczba Rosjan jest niezadowolona z działań „Nocnych Wilków” – Nowyje Izwiestija

Skandal wybuchł w obwodzie kaliningradzkim, gdy wyszło na jaw, że miejscowe władze wydzierżawiły motocyklistom z klubu „Nocne Wilki” zabytkową twierdzę Pregel. Twierdza zajmująca powierzchnię 2,4 tys. metrów kwadratowych znajduje się w centrum Kaliningradu i miałaby zostać przekształcona w centrum motocyklistów. Wcześniej o zamiarze protestu ogłosili mieszkańcy Sewastopola, gdzie miejscowe władze sprzedały Nocnym Wilkom po zaniżonej kwocie działkę pod budowę sztabu w centrum miasta.

Gazeta jest zdania, że w Rosji narasta sprzeciw wobec ulgowego traktowania motocyklistów. Swój specjalny status Nocne Wilki zawdzięczają aktywnemu zaangażowaniu w trakcie tzw. „Krymskiej Wiosny”. Motocykliści patrolowali wtedy miasto wraz z „zielonymi ludzikami”.

***

Wielki Mur Bałtycki. Strach przed imigrantami zmusił Łotwę i Estonię do umocnienia granicy z Rosją – Nowyje Izwiestija

W celu zatrzymania potoku nielegalnych imigrantów, Estonia i Łotwa postanowiły wybudować na większości granicy lądowej z Rosją specjalne ogrodzenie.

Estońskie władze ogłosiły, że będzie się on składał z części zewnętrznej o wysokości 2,5 m oraz wewnętrznej, o wysokości 1,6 m. Na bagnistych odcinkach granicy, zamiast ogrodzenia, powstanie pas kontrolno-śladowy. Inwestycja będzie kosztowała 71 mln euro i rozpocznie się w 2018 roku.

Podobne plany ma Łotwa, która tylko w tym roku zatrzymała i deportowała 239 imigrantów, głównie z Wietnamu.

***

Nad Ukrainę nadciąga widmo nowej rewolucji – Niezawisimaja Gazieta

Gazeta komentuje wydarzenia jakie towarzyszyły przyjęciu przez Radę Najwyższą Ukrainy poprawek do konstytucji dotyczących decentralizacji państwa. W trakcie zamieszek przed budynkiem parlamentu zginął jeden członek Gwardii Narodowej, a dziesiątki osób zostało rannych. W trakcie walk z tłumu w stronę sił porządkowych został rzucony granat. Sprawcą okazał się być być członek batalionu „Sicz”.

Poprawki znoszą instytucję centralnie mianowanych gubernatorów, zastępując ich prefektami o funkcjach kontrolnych. Władze regionalne otrzymują na ich mocy także szereg pełnomocnictw o charakterze wykonawczym. Nowe przepisy nie wprowadzają odrębnego statusu obwodów donieckiego i ługańskiego, wskazując jedynie na to, że zostanie on uregulowany w osobnej ustawie.

Organizatorem protestu była partia Ołeha Tiahnyboka Swoboda. Przeciwnicy poprawek podkreślali, że były one przygotowywane w sekrecie, nieznany jest ich autor, a odrębne potraktowanie obwodu donieckiego i ługańskiego może doprowadzić do dezintegracji partii.

Nowe przepisy wejdą w życie po ponownym przyjęciu przez Radę Najwyższą podczas głosowania w następnej sesji parlamentarnej, czyli już na jesieni.

***

Urzędnicy będą karani za używanie zagranicznych serwisów internetowych – Nowyje Izwiestija

Sekretarz Rady Bezpieczeństwa Federacji Rosyjskiej Nikołaj Patruszew ogłosił, że niedopuszczalnym jest użytkowanie przez urzędników zagranicznych serwisów internetowych w celach służbowych. Pomysł Patruszewa podchwycił wicespiker Dumy Państwowej Nikołaj Lewiczew. Zaproponował on, aby zabronić urzędnikom posługiwania się wszelkim oprogramowaniem zagranicznej produkcji, również na prywatnych urządzeniach. Jeszcze dalej poszedł członek parlamentarnej Komisji ds. Bezpieczeństwa i Przeciwdziałaniu Korupcji Ilja Kostunow. Zaproponował on wprowadzenie sankcji za łamanie przez urzędników nowych przepisów – od grzywien, po zwolnienie. Gazeta informuje, że praca nad propozycją stosownej ustawy została rozpoczęta.

***

Alkohol będzie sprzedawany jedynie od 9:00 do 18:00 – Izwiestija

Przewodniczący Rady Koordynacyjnej ds. Obrony Obywateli przed Narkotykami i Uzależnieniami skierował do organu regulującego sprzedaż alkoholu wniosek z propozycją zakazania sprzedaży alkoholu w godzinach od 18:00 do 9:00 na terenie całego kraju. W liście podkreśla on, że takie regulacje wprowadziły już niektóre podmioty Federacji Rosyjskiej, co przyniosło dobre rezultaty. Obecne prawo zakazuje sprzedaży alkoholu od 23:00 do 8:00. Każdy podmiot federacji może wprowadzić także dodatkowe ograniczenia, co chętnie wykorzystują przede wszystkim administracje regionów z przewagą ludności muzułmańskiej.

Rosyjskie władze postanowiły przeprowadzić także kampanię społeczną w celu zwiększenia kultury spożywania napojów alkoholowych.

***

RSWH stworzy alternatywę dla Wikipedii – Izwiestija

Rosyjskie Stowarzyszenie Wojskowo-Historyczne postanowiło stworzyć analog Wikipedii poświęcony historii – Rosyjską Encyklopedię Historyczną „Ripedia”. Strona internetowa zostanie otwarta już w październiku i początkowo będzie na niej dostępnych 24 tys. artykułów pochodzących z Wielkiej Encyklopedii Rosyjskiej, Encyklopedii Prawosławnej, Encyklopedii Historycznej oraz 4 tys. autorskich artykułów. W odróżnieniu od swojego pierwowzoru, na „Ripedii” artykuł będą mogli publikować jedynie zarejestrowani eksperci. Aby nim zostać, konieczne będzie zaliczenie specjalnego testu na znajomość historii.

Gazeta zwraca uwagę, że już wcześniej w Rosji podejmowano próby stworzenia ojczystej „Wikipedii”. Strona o nazwie „Wiedza” nigdy jednak nie została otwarta, ze względu na brak wsparcia finansowego ze strony władz.

***

#przeglądprasy

Facebook Comments

Absolwent stosunków międzynarodowych i rosjoznawstwa na Uniwersytecie Jagiellońskim. Pisze i czyta na temat Europy Wschodniej.

Kontakt: [email protected]

ZOBACZ WSZYSTKIE ARTYKUŁY