Używamy ciasteczek do poprawnego wyświetlania tej strony. Jeśli nie wyrażasz zgody, zmień ustawienia przeglądarki.

Ok

Wykład „Białoruski kosmos. Historie jednego miasta” | 14 września 2015, Warszawa

Studium Europy Wschodniej Uniwersytetu Warszawskiego zaprasza na wykład otwarty Antona Saifullayeua pt. „Białoruski kosmos. Historie jednego miasta”, który odbędzie się w ramach II edycji Wschodnioeuropejskich Dni Dziedzictwa. Wydarzenie będzie miało miejsce w Cafe Retrospekcja (ul. Bednarska 28/30) 14 września (poniedziałek) o godz. 18:30. WSTĘP WOLNY.

Białoruski kosmos. Historie jednego miasta.

Białoruski kosmos. Historie jednego miasta.

Kresy Wschodnie, Północno-Zachodni Kraj, Białoruska Socjalistyczna Republika Sowiecka, Republika Białoruś – różne nazwy, różne epoki białoruskiej historii, która niczym układanka złożona jest z różnych, często sprzecznych ze sobą elementów tworzących współczesną białoruską rzeczywistość.  Dziś Białoruś to skomplikowany organizm, będący przedmiotem wielu dyskursów i podlegający ciągłej interpretacji. Istotną rolę spełnia w nich spuścizna materialna, w której zawarte są kody współczesnej identyfikacji narodowej. Szczególne znaczenie przy odczytywaniu tych kodów mają białoruskie peryferie. To właśnie w postkolonialnych miastach, małych i prowincjonalnych miejscowościach, kryją się przykryte stereotypami tajemnice białoruskiego kosmosu. „Historie jednego miasta” to próba odpowiedzi na pytanie, w jaki sposób na białoruskiej prowincji funkcjonuje obecnie współczesna świadomość narodowa. To także opowieść o tym, jak przestrzeń niedużego miasta podlega procesom historycznym zostając włączona do ciągle tworzących się dyskursów, kreowanych przez władzę, postkolonialną administrację, rosyjskie i zachodnie wpływy oraz lokalne elity.

Wykład pt. ,,Białoruski kosmos. Historie jednego miasta” poprowadzi mgr Anton Saifullayeu – doktorant w Instytucie Historycznym Uniwersytetu Warszawskiego, pracownik administracyjny Studium Europy Wschodniej UW. Obszar badań naukowych będzie obejmował: mitologię historyczną, teorię postkolonialną, historiozofię białoruską, nacjonalizm, Słowiańszczyznę wschodnioeuropejską.

Spotkanie będzie miało formę wykładu otwartego i odbędzie się tak jak w roku ubiegłym w Cafe Retrospekcja (ul. Bednarska 28/30) 14 września (poniedziałek) o godz. 18:30. WSTĘP WOLNY.

Szczegóły dostępna tutaj: http://on.fb.me/1Uyisyo

Facebook Comments
ZOBACZ WSZYSTKIE ARTYKUŁY