Używamy ciasteczek do poprawnego wyświetlania tej strony. Jeśli nie wyrażasz zgody, zmień ustawienia przeglądarki.

Ok
Maciej Zaniewicz

Przegląd prasy rosyjskiej 10 – 16 września

Europejczycy nie przetrwają starcia z uchodźcami, na szczęście chrześcijańskimi relikwiami z Europy zaopiekują się Rosjanie. Partia „Jedna Rosja” pokazała swoją siłę polityczną, zaś rosyjska armia potencjał militarny na kolejnych manewrach wojskowych. Nic dziwnego, że pod wrażaniem tych osiągnięć jest włoski przyjaciel rosyjskiego prezydenta. Zapraszamy do najnowszego Przeglądu Prasy Rosyjskiej.

***

#przeglądprasy

Silvio Berlusconi i Władimir Putin. Źródło: kremlin.ru

Silvio Berlusconi i Władimir Putin. Źródło: kremlin.ru

Europejczyków karykatury wstrząsnęły, a muzułmanie – przyszli i zabili – Moskowskij Komsomolec

Gazeta komentuje reakcje, jakie zrodziła w Europie okładka tygodnika Charlie Hebdo, na której widnieje stąpający po wodzie Jezus Chrystus oraz unoszące się jej powierzchni ciało chłopca. Karykatura jest podpisana słowami „Chrześcijanie chodzą po wodzie, a muzułmańskie dzieci toną” i nawiązuje do głośnej sytuacji, gdy na brzeg morza w Turcji wyrzucone zostało ciało dziecka. Utonęło ono próbując, wraz z innymi emigrantami, przedostać się do Europy. Gazeta przypomina, że o ile Europejczycy wzburzyli się publikacją, to muzułmanie już wcześniej zareagowali atakiem na redakcję. W jego wyniku zmarło dwanaście osób, w tym dziesięcioro członków redakcji.

Zdaniem MK wartości europejskie, symbolizowane przez liberalne Charlie Hebdo, staje teraz przed wyzwaniem stawianym przez muzułmańskich imigrantów – symbolizowanych przez zamachowców. Zdaniem redakcji rosyjskiej gazety, Europa może tego starcia nie przetrwać, a jej wartości zostaną wyparte przez światopogląd przybyszów.

Rozchełstana Europa: chrześcijańskie relikwie uciekają do Rosji – Komsomolskaja Prawda

KP informuje o nowej praktyce wśród rosyjskich duchownych i pasjonatów – z podróży do Europy przywożą oni coraz częściej chrześcijańskie relikwie. W związku z masowym zamykaniem kościołów w Europie Zachodniej, ich własność jest wyprzedawana na aukcjach. Rosjanie nie pozostają obojętni na los świętych przedmiotów i wykupują je, a następnie przekazują rosyjskiej cerkwi prawosławnej. Gazeta jako przykład podaje historię moskiewskiego handlarza, który będąc w Europie nabył relikwię św. Józefa z Nazaretu, a następnie sprzedał ją w Rosji za 15 tys. rubli. Zdaniem autora równie cenne relikwie w setkach egzemplarzy można nabyć od zachodnich sprzedawców na aukcjach internetowych.

Wybory przyniosły oczekiwane rezultaty – Nowyje Izwiestija

„Jeden dzień głosowania” (wybory gubernatorów i do parlamentów regionalnych) 13 września zakończył się sukcesem Jednej Rosji. Dotychczasowi gubernatorowie (wcześniej naznaczeni przez Prezydenta Rosji) zwyciężyli w 20 z 21 regionów, natomiast w wyborach parlamentarnych na szczeblu regionalnym partia władzy zdobyła ponad łącznie 50%. Największe poparcie uzyskali gubernatorowie obwodu kemerowskiego i Tatarstanu – odpowiednio 96,69% i 94,44%.

Dyrektor Instytutu Badań Politycznych Siergiej Markow jest zdania, że wybory ukazały jasny podział na europejską i azjatycką kulturę polityczną. W tej pierwszej części wybory traktuje się jako egzamin dla władzy. W części azjatyckiej natomiast funkcjonuje „sułtanizm”, co skutkuje zawsze wysoką frekwencją i poparciem dla obecnej władzy.

W wyborach regionalnych zauważalna jest inna prawidłowość – Jedna Rosja zawsze uzyskiwała wynik powyżej 50%, natomiast pozostałe partie proklemlowskie – Komunistyczna Partia Federacji Rosyjskiej, Sprawiedliwa Rosja, Liberalno-Demokratyczna Partia Rosji – około 5-15% poparcia. Spośród partii opozycyjnych kandydowała jedynie RPR-Parnas i to tylko w obwodzie kostromskim. Uzyskała 1,5% głosów, w wyniku czego nie weszła do miejscowej Dumy. W tym obwodzie zanotowano też największą liczbę skarg na naruszenie praw wyborczych – ponad 260. Łącznie zanotowano ok. 1,7 tys. skarg – dwukrotnie więcej niż podczas poprzednich wyborów.

Rozpoczęły się manewry „Centrum-2015” – Kommiersant

W rosyjskim Centralnym Okręgu Wojskowym 14 września rozpoczęły się manewry wojskowe „Centr-2015”. Bierze w nich udział ok. 95 tys. żołnierzy, ponad 7 tys. sztuk sprzętu wojskowego, około 170 samolotów i 20 okrętów z Rosji i Kazachstanu. Celem manewrów jest zapobieżenie międzynarodowemu konfliktowi zbrojnemu i zniszczenie nielegalnych grup militarnych w regionie Azji Centralnej. Ćwiczenia odbędą się na terenie Baszkirii oraz obwodów czeliabińskiego, nowosybirskiego i samarskiego. Obserwował je będzie osobiście Władimir Putin.

Manewry "Centr-2015". Źródło: mil.ru

Manewry „Centr-2015”. Źródło: mil.ru

Podczas wizyty na Krymie Putin skomentował możliwość przyłączenia Donbasu – Moskowskij Komsomolec

Na Krymie odbyło się spotkanie prezydenta Władimira Putina i byłego premiera Włoch Silvio Berlusconi. Podczas wizyty politycy odwiedzili Bakczysaraj, Chersonez oraz obejrzeli miejsce gdzie miał się chrzcić książę Włodzimierz.

„Gdzie by nie pojawili się goście, tam życie się zatrzymywało, a ludzie rzucali swe sprawy, by pobiec na spotkanie prezydentowi. I to nie bacząc na groźnych ochroniarzy. (…) Dało się słyszeć krzyki „Żyjcie długo!”, „Niech Bóg ma Pana w swojej opiece!”, „Dziękujemy!”, a na cześć Berlusconi: „Viva Italia!”” – opisuje gazeta.

Podczas spotkania w Chersonezie padło w stronę Putina pytanie o przyłączenie Donbasu do Rosji. Prezydent odpowiedział jednak, że obecnie głównym zadaniem jest „ustanowić dialog między Donbasem i Kijowem oraz zrealizować wszystkie punkty porozumienia mińskiego”.

Rosyjscy spadochroniarze są gotowi by działać jako siły pokojowe ONZ w Syrii – Niezawisimaja Gazieta

Gazeta sugeruje, że rosyjskie wojska są gotowe do wypełniania misji szybkiego reagowania ONZ. Propozycję stworzenia takich jednostek ma wnieść na sesji Zgromadzenia Ogólnego ONZ Sekretarz Generalny organizacji Ban Ki-moon. Obecnie w Rosji istnieją trzy jednostki przeznaczone do wypełniania operacji pokojowych – pod Samarą, w Iwanowie i Uljanowsku. Jednocześnie w ubiegłym miesiącu dowódca rosyjskich sił powietrzno-desantowych (WDW) gen. Wladimir Szamanow ogłosił, że jego wojska są gotowe do „okazania pomocy w walce z terroryzmem w Syrii”.

Ostatnimi czasy nasilają się doniesienia o transporcie rosyjskiego sprzętu wojskowego i żołnierzy samolotami transportowymi do miejscowości Latakia w Syrii. Rosyjskie MSZ i Ministerstwo Obrony nie komentują tych informacji, jednak zaznaczają, że Rosja wspiera Syrię sprzętem i doradcami wojskowymi. Oficjalne stanowisko resortu obrony w sprawie wspomnianych transportów brzmi natomiast, że dostarczana jest nimi żywność i sprzęt niezbędny do budowy w Syrii obozu dla uchodźców.

***

#przeglądprasy

Facebook Comments

Absolwent stosunków międzynarodowych i rosjoznawstwa na Uniwersytecie Jagiellońskim. Pisze i czyta na temat Europy Wschodniej.

Kontakt: [email protected]

ZOBACZ WSZYSTKIE ARTYKUŁY